Завантажте мобільний додаток сайту

Останнім часом усе більше і більше нікопольців задаються питанням: “Що ж буде із Шопою?”. Символ старої частини міста Нікополя доживає свої останні дні.  Будівля знаходиться у жахливому стані і, здається, що ось-ось рухне. Nikopolnews не раз торкався цієї теми, тепер ми спробували розібратися в ситуації детальніше.

Новости Никополя. Новости Марганца. Новости Покрова. Никополь. Марганец. Покров. Новини Нікополя. Новини Покрова. Новини Марганця.

“Чому власник та представники Нікопольскої міської ради не вживають ніяких заходів для відновлення Шопи?”, — це  питання “висить” у повітрі вже багато місяців.

У 2018 році дана тема викликала неабиякий резонанс серед громадськості. Питання про відновлення Критого ринку обговорювалось не один раз. Але, на жаль, кардинальних змін люди не побачили. На сьогоднішній день існує ряд проблем, які необхідно вирішити. Це —  гостра потреба в ремонті будівлі, відсутність охоронного договору та згоди між власником та представниками Нікопольської міської адміністрації.

Критий ринок, або як будівлю ще називають у місті —“Шопа” є: “Щойно виявленим об’єктом культурної спадщини за видом “архітектура” - “Критий ринок” по. ХХ століття, що розташована в межах історичного ареалу №1 (за матеріалами історико-архітектурного опорного плану м. Нікополя, затвердженого Наказом Міністерства культури України від 27.03.2013  №228)” —  пояснює кореспонденту Nikopolnews виконавчий комітет Нікопольскої міської ради.  На даний момент власником архітектурної пам’ятки є Тульчинський Анатолій Олександрович.

Не так давно… Шопа ще відносно ціла

Згідно з вимогами ЗУ “Про охорону культурної спадщини” (ст. 23) : “Усі  власники  пам'яток,  щойно виявлених об'єктів культурної спадщини  чи  їх  частин  або уповноважені  ними  органи  (особи) незалежно  від  форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1805-14). Як відомо, даний  документ не був укладений своєчасно. З цього приводу Анатолій Олександрович відповів, що: “Від мене тоді його ніхто не вимагав”. З моменту купівлі Шопи пройшло багато часу, але проблема до сих пір залишається актуальною:

На поштову адресу власника відділом з питань культури та туризму управління гуманітарної політики Нікопольської міської ради були направлені охоронні договори для ознайомлення та подальшого підписання. Станом на 01.02. 2019 року охоронні договори до відділу з питань культури та туризму управління гуманітарної політики не повернуті,

— прокоментували у  Нікопольскій міськраді.

Дивлячись на нинішній стан Шопи, зрозуміло, що вже зовсім скоро на місці  колись відомого на весь район “Критого ринку” залишаться одні руїни. Щоб вберегти будівлю від остаточної руйнації, потрібно якомога скоріше вжити заходів для її реставрації та ремонту. Але виникає питання: “Чи реально це?”

Власник архітектурної пам’ятки Анатолій Тульчинський запевняє:

Я звертався до ліцензованої фірми, яка надала мені експертні висновки щодо нинішнього технічного стану будівлі. Вони сказали, що “Критий ринок” не  підлягає ремонту або ж це буде коштувати не менше 1 мільйону доларів США.

Отже, аби відремонтувати “Серце” старого міста, потрібна сума, яка перевищує вартість самої будівлі в багато разів.  У виконавчому комітеті Нікопольскої міської ради щодо цього питання зазначили:

Виготовлення проектно-кошторисної документації на реставрацію приватної будівлі (за адресою: вул. Микитинська, 4) за бюджетні кошти не є можливим за рахунок коштів місцевого бюджету.

У багатьох містах України та за кордоном історичні будівлі та пам’ятки архітектури відновлюють на умовах співфінансування. Директор БФ “Никополь туристичний” Олег Фельдман відносно Шопи говорить:

Можливо провести реставраційні роботи, але за умови домовленості між містом і балансоутримувачем об'єкту культурної спадщини. Наразі даний механізм ігнорується.

Також ще одним джерелом фінансування можуть бути благодійні внески від усіх небайдужих містянн, підприємств та меценатів. (див. ЗУ “Про охорону культурної спадщини ст. 38), І БФ “Никополь туристический” готовий стати платформою для збору коштів з наданням прозорої звітності перед нікопольчанами.

Час минає, сніг тане, стіни обвалюються... У ЗУ “Про охорону культурної спадщини” (ст. 21, п.1) написано: “Якщо у результаті дій або бездіяльності власника пам’ятки їй загрожує пошкодження або знищення, відповідних орган охорони культурної спадщини робить  власнику пам’ятки відповідне попередження”. З цього приводу у міськраді говорять:

З 2015 року з власником об’єкта культурної спадщини  “Критий ринок” Тульчинським А.О. ведеться робота стосовно вжиття заходів щодо приведення до належного санітарного та технічного стану нежитлового приміщення “Критий ринок”. Були направлені приписи стосовно необхідності приведення зазначеного об’єкта до належного стану. Заходів, з боку власника, щодо збереження об’єкта культурної спадщини не вживається. 

Але Анатолій Тульчинський пояснює:

Я хочу провести деякі ремонтні роботи: обкласти фасад та деякі уцілілі стіни цеглою. Але такі роботи мають проводитись у будівельний сезон — від весни до осені.

“Якщо власник пам'ятки не вживе заходів щодо її збереження, зокрема  у  зв'язку  з неможливістю створення необхідних для цього умов,  суд  за  позовом  відповідного  органу  охорони  культурної спадщини може постановити рішення про її викуп”,—  йдеться в ЗУ “Про охорону культурної спадщини” (ст.21, п.2). Також Анатолій Тульчинський раніше розповідав нікопольським ЗМІ, що має на меті побудувати на місці архітектурної пам’ятки “Критий ринок” чотирьохповерховий готель. Якщо органи Нікопольскої міської ради нічого не зроблять для того, аби запобігти цьому, то вже скоро на місці зруйнованої будівлі  можливо буде прибутковий бізнес. Тож чому Нікопольська міська адміністрація не подає позовну заяву до суду і не викупить Критий ринок у власника?

Застосування статті 21 зазначеного Закону можливо, лише після дотримання всіх дій згідно чинного законодавства між органом охорони культурної спадщини та власником пам'ятки. Також чинна редакція частини 2 статті 21 Закону встановлює можливість звернення до суду “відповідного органу охорони культурної спадщини”, а частина 4 тієї ж статті, в т.ч. зі змінами, передбачає можливість переходу у “власність держави або територіальної громади міста,

— відповідь на це питання, яку надала Нікопольська міська адміністрація.

Фото: Олександр Костенко

Никополь, Нікополь, Марганец, Марганець, Покров

×

Поширюючи у соцмережах, ви допомогаєте нам!