Купити квартиру в Дніпрі

Як призначаються пенсії чорнобильцям і який розмір виплат – пояснення ПФУ

Особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, призначається виплата допомоги. Як нараховують пенсії чорнобильцям і яка сума виплат

Про це повідомляє НСН з посиланням на роз’яснення Пенсійного фонду України (ПФУ).

Пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1-13 років. Тривалість страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, зменшується на кількість років зменшення пенсійного віку (у підсумку страховий стаж не може бути менше 15 років):

 • учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вік виходу на пенсію зменшується:
 • на 5, 8 або 10 років, в залежності від часу та тривалості роботи в зоні відчуження.

За наявності стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (у чоловіків – 10 років і більше, у жінок – 7 років 6 місяців і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 3 роки.

За наявності стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (у чоловіків – 12 років 6 місяців і більше, у жінок – 10 років і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 1 рік.

 • потерпілим від Чорнобильської катастрофи вік виходу на пенсію зменшується:
 • від 1 до 10 років, в залежності від зони радіологічного забруднення, де проживала/працювала особа та тривалості проживання/роботи;

Як призначаються пенсії чорнобильцям

Як призначаються пенсії чорнобильцям і який розмір виплат - пояснення ПФУ

За наявності стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (у чоловіків – 10 років і більше, у жінок – 7 років 6 місяців і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 2 роки.

За наявності стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (у чоловіків – 12 років 6 місяців і більше, у жінок – 10 років і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 1 рік.

Розмір пенсії за віком обчислюється за загальними правилами відповідно до закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та залежить від тривалості страхового стажу особи та величини її заробітної плати.

Особам з інвалідністю, яким встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, пенсії по інвалідності призначаються в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках або із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (обчисленої за формулою).

З 01.03.2023 мінімальні розміри пенсій по інвалідності не можуть бути нижчими:

 • для I групи – 8187,48 гривень, II групи – 6549,98 гривень, III групи та дітей з інвалідністю – 5048,95 гривень.

новини України

До державних пенсій за віком або по інвалідності встановлюється додаткова пенсія, розмір якої залежить від належності особи до відповідної категорії постраждалих:

особам, що належать до категорії 1:

з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

 • особам з інвалідністю I групи – 474,5 гривні;
 • особам з інвалідністю II групи – 379,6 гривні;
 • особам з інвалідністю III групи – 284,7 гривні;

для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

 • особам з інвалідністю I групи – 341,64 гривні;
 • особам з інвалідністю II групи – 227,76 гривні;
 • особам з інвалідністю III групи – 170,82 гривні;

особам, що належать до категорій 2 – 4:

 • особам, що належать до категорії 2 – 170,82 гривні;
 • особам, що належать до категорії 3 – 113,88 гривні;
 • особам, що належать до категорії 4 – 56,94 гривні;

дітям з інвалідністю, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 170,82 гривні.

Для осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.03.2023 розмір мінімальної пенсійної виплати (незалежно від закону, згідно з яким призначено пенсію) не може бути нижче:

 • для осіб з інвалідністю І групи – 13376,21 гривень,
 • для осіб з інвалідністю ІІ групи – 10700,97 гривень,
 • для осіб з інвалідністю ІІІ групи – 8025,73 гривень.

У разі смерті годувальника, який належав до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, непрацездатним членам сім’ї призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника.

Якщо годувальник був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника може обчислюватись із заробітку, одержаного годувальником за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (обчисленої за формулою).

Ще новини України: Перелік захворювань, за якими встановлюється інвалідність – що варто знати про МСЕК

To Top
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×