Купити квартиру в Дніпрі

Як новий закон про мобілізацію позначиться на українцях за кордоном

Українцям розповіли, як підписаний президентом Володимиром Зеленським 16 квітня новий закон про мобілізацію зачепить українців за кордоном

Про це пише “Хвиля“, передає НСН.

Новий закон про мобілізацію запроваджує низку змін, які стосуватимуться і українців за кордоном.

Чоловікам, які є громадянами України і постійно постійно проживають за кордоном, необхідно стати на військовий облік в Україні. Як саме вони мають це зробити, визначить Кабінет Міністрів окремою постановою.

При цьому отримати консульські послуги у закордонних дипустановах України військовозобов’язані у віці від 18 до 60 років зможуть лише якщо вони оновили свої військово-облікові дані. Або якщо при наданні консульських послуг одночасно відбуватиметься уточнення даних для ТЦК.

Однак є декілька винятків. Зокрема, вимога мати військово-облікові документи не застосовуватиметься у разі оформлення у консульствах виду на повернення в Україну. А також консульські дії щодо дітей громадянина України, якщо другий з батьків яких є іноземцем, а також у разі консульських дій під час арешту або позбавлення волі громадян України за кордоном.

Стосуватиметься зміна і оформлення паспортів (ID-картки) та закордонних паспортів у представництвах ДП Документ за кордоном. Чоловіки зможуть це зробити лише за наявності військово-облікових документів. Тим часом член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Ірина Фріз в ефірі Радіо Свобода розповіла, що оформлення консульських послуг військовозобов’язаними за кордоном за наявності військово-облікових документів необхідне для розуміння кількості громадян України за кордоном.

“Чоловік призовного віку може прийти, щоб отримати консульську послугу за ці 60 днів і може оновити свої дані. Вказати місцезнаходження, контактні дані для того, щоб Міністерство оборони та Генштаб мали чітке розуміння, яка кількість громадян перебуває за кордоном”, – пояснила вона.

Як новий закон про мобілізацію позначиться на українцях за кордоном

Як новий закон про мобілізацію позначиться на українцях за кордоном

При цьому вона наголосила, що ні про яку депортацію з-за кордону українців не йдеться.

“Зараз згідно з чинним законодавством, і українським, і міжнародним немає механізму депортації людей під час військового стану з інших країн. Жодної депортації відбуватися не буде. Це тільки для військового обліку потрібно для Міністерства оборони”, – додала Ірина Фріз.

Крім того, підписаним законом про мобілізацію передбачено наступне:

 • Чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.
 • Військовозобов’язані на час дії військового стану повинні постійно мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти їх на вимогу поліції або працівників ТЦК;
 • Людина, яка отримала повістку, має з’явитися до конкретного територіального центру комплектування (ТЦК) у встановлений порядком денним термін. Поважною причиною неявки може бути стихійне лихо, хвороба, смерть близького родича. Якщо людина вчасно не доїхала до військкомату, протягом трьох днів має пояснити ТЦК. Чому.
 • Визнані обмежено придатними зобов’язані повторно пройти перегляд протягом 12 місяців.
 • Чоловіки, які отримали 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (крім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.
 • Люди з інвалідністю та особи, звільнені з полону, мають право на звільнення від військової служби (якщо військовослужбовці не виявили бажання продовжувати військову службу).
 • І опікуни, і усиновлювачі тепер мають право на відстрочення та звільнення з військової служби.
 • Ухилянтів можуть обмежити у праві водіння авто за рішенням суду.
 • Обов’язкової мобілізації жінок не буде. Вони мають стати на військовий облік, якщо здобули медичну або фармацевтичну освіту та придатні до служби за станом здоров’я та віком. Жінки, професія яких споріднена з військово-обліковою спеціальністю, можуть стати на військовий облік за бажанням.
 • Місцеві державні органи мають сприяти мобілізації.
 • Закон запроваджує базову військову підготовку для громадян замість термінової служби. Її можна пройти під час навчання у вузах чи у тренувальних центрах ЗСУ. Така підготовка розпочнеться з 1 вересня 2025 року.
 • Особи, які не пройшли військову службу або базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, прокуратурі чи поліції.
 • Громадяни, які перебувають на військовому обліку, можуть у добровільному порядку зареєструвати свій електронний кабінет.
 • Мобілізації підлягають громадяни віком від 25 до 60 років.
 • Електронні повістки громадянам не надсилатимуть. Їх і далі вручатимуть лише у паперовому вигляді.
 • На військову службу можуть призвати засуджених до умовного терміну, окрім злочинців проти національної безпеки України. Такі громадяни проходитимуть військову службу у спеціалізованих підрозділах військових частин.
 • Військовослужбовці під час укладання першого договору мають право компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченому предметом іпотеки. а також додатково по 100 тисяч гривень після першого та другого років служби. Компенсація надається військовому лише один раз.
 • Військовослужбовцям, їхнім подружжю (подружжю) не нараховуватимуться відсотки за користування кредитом, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями, винятки становитимуть кредити на автомобілі та нерухомість.
 • Протягом трьох місяців із дати укладання першого контракту військові мають право отримати сертифікат на покупку автомобіля у розмірі 150 тисяч гривень. Такий сертифікат видається лише один раз.
 • За знищену чи захоплену ворожу техніку виплачується винагорода від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму (від 12 тисяч до 908 тисяч гривень).
 • Розмір щорічної відпустки для військовослужбовців залишається без змін до 30 днів плюс 10 із сімейних обставин або з інших важливих причин. Мінімальний термін відпустки має становити не менше ніж 15 днів. Військовим також надається додаткова відпустка за знищену ворожу техніку, але не більше ніж 15 днів на рік.

Осібя, які ухиляються від призову, чекає покарання:

 • У разі неявки особи до ТЦК на порядку денному, відмови проходити медичний огляд, уточнювати військово-облікові дані, керівник центру комплектування звертається до поліції з вимогою затримати його та доставити до ТЦК.
 • У разі отримання письмової відповіді від поліції, що вони не змогли знайти цього порушника, керівник ТЦК протягом 5 днів надсилає йому вимогу про виконання обов’язків поштою у паперовій формі. Людина має 10 днів, щоб виконати цю вимогу. Вимога буде вважатися врученою, навіть якщо людина не отримала її на руки.
 • Через 10 днів ТЦК зможе звертатися до суду та просити тимчасово обмежити порушника у праві управління власним транспортом під час мобілізації. Рішення суду передають до державної виконавчої служби. Суд може відмовити ТЦК, якщо позбавлення прав залишить людину без основного законного джерела доходу. Тобто, якщо людина працює водієм. А також, якщо вона використовує транспортний засіб у зв’язку зі своєю інвалідністю або інвалідністю особи, яку він утримує.

Підписаний президентом закон набуде чинності за місяць.

Ще новини України: Зняття з військового обліку – хто підлягає зняттю за новим законом про мобілізацію

To Top
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×