Купити квартиру в Дніпрі

В Україні зросла кількість фальшивих гривень: які купюри підробляють найчастіше і як розпізнати підробку

В Україні зросла кількість фальшивих гривень: які купюри підробляють найчастіше і як розпізнати підробку

В Україні зросла кількість фальшивих гривень останнім часом. За перше півріччя цього року на мільйон справжніх гривень припадало 3,4 підробки, що на 62% більше, ніж торік.

Про це повідомляє «Мінфін» з посиланням на Національний банк, передають «Новини України – НСН».

В Україні зросла кількість фальшивих гривень

Зазначається, на початку повномасштабного вторгнення НБУ нарахував менше фальшивок на мільйон справжніх банкнот. У 2022 році цей показник був на рівні 2,2 підробки на мільйон справжніх купюр, а 2023-го — 2,1.

Які купюри підробляють найчастіше

Серед гривневих банкнот з січня по червень 2024 року 90% фальшивок припало на два номінали старих випусків. Це банкнота номіналом 500 гривень (2006 року випуску) та банкнота номіналом 200 гривень (2007 року випуску). При цьому у Нацбанку наголосили, що національна валюта нового зразка краще захищена.

“У тому числі й сучасними оптично-змінними елементами: “віконна” стрічка та елемент SPARK із кінетичними ефектами руху фонового зображення та зміни кольору, відповідно”, — йдеться у повідомленні

Серед іноземних валют найчастіше підробляють американський долар — у 95% випадків. Найпопулярнішою купюрою серед зловмисників, які займаються підробкою банкнот, є 100 доларів. У НБУ наголосили, що, попри зростання кількості підробок, нічого надзвичайного не відбулося, адже перед початком повномасштабного вторгнення Росії цей показник був значно вищим — 7,1 підробки на один мільйон справжніх грошей.

Як розпізнати фальшиву банкноту

В Україні зросла кількість фальшивих гривень: які купюри підробляють найчастіше і як розпізнати підробку

Розпізнати фальшиві гривні можна кількома способами, які пропонує НБУ, а саме:

  • потрібно розмістити купюру проти джерела світла. Так можна перевірити наявність водяних знаків. Йдеться про зображення портрета, який повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти, а також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні;
  • наявність наскрізного елемента. Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти джерела світла;
  • наявність у банкноти повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення номіналу, напису ГРН та зображення тризубу. Для цього потрібно розмістити купюру проти джерела світла;
  • у справжніх купюр зображення змінюють колір під час їх розгляду під різними кутами зору, а також при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки;
  • також можна перевірити рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку.
  • латентне зображення цифрового позначення номіналу, видиме під час розглядання банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом (темне на світлому фоні під час розглядання банкноти з довгої сторони, світле та темному фоні — з короткої сторони).

У Нацбанку зауважили, що знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їхня перевірка під час розрахунків мінімізують ризики отримання підробок.

“Наявні на банкнотах гривні елементи захисту дають змогу гарантовано виявляти підроблені грошові знаки під час їхнього уважного візуального та тактильного контролю без застосування спеціального обладнання” — додали у НБУ

Звідки беруться фальшиві гроші

Джерела зростання гривневих та валютних підробок наразі не виявлено. Ворожий вплив рф виключати не можна, хоча відповідних доказів ще немає. Водночас історія знає чимало фактів, коли економіка іншої країни спеціально наповнювалася фальшивими грошима і, таким чином, послаблювалася ворогом.

«Справді, є такі історичні факти. Під час Другої світової війни нацистське керівництво Німеччини намагалося використати друк англійських фунтів стерлінгів для дестабілізації економіки Великої Британії.

Національний банк систематично здійснює моніторинг стану вилучення із обігу підроблених грошових знаків. Поки що у НБУ відсутня інформація про російський слід у прецедентах підробки української валюти. Водночас, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Нацбанк враховує і таку потенційну загрозу з боку країни-агресора”, — наголошується у відповіді Національного банку для «Мінфіну»

У ньому регулятор також запевняє, що у рамках боротьби з фальшивомонетництвом співпрацює з Бюро економічної безпеки України (БЕБ), Департаментом стратегічних розслідувань та Департаментом кіберполіції Нацполіції, експертними установами МВС України та Мін’юсту, СБУ, Європейським Центробанком та іншими центральними банками світу.

Ще новини України: У Києві сталася сутичка між менеджером Нацбанку та військовим – що відомо

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу