Стали відомі основні пункти проєкту підсумкової декларації Саміту миру, який проходить 15 і 16 червня у Швейцарії.
Інформацію оприлюднило агентство Reuters, передають Новини України – НСН.
Основні пункти підсумкової декларації Саміту миру
У проекті підсумкової декларації Саміту миру, що проходить у Швейцарії, його учасники зазначають, що війна Росії проти України спричинила “масштабні людські страждання і руйнування“.
Документ також закликає поважати територіальну цілісність України.
Саме словом “війна” у документі названо повномасштабну російську агресію проти України, яку в РФ називають “спецоперацією”, а в деяких країнах – “кризою”.
Окрім того, у документі міститься вимога повернути Києву контроль над Запорізькою АЕС. Також підкреслюється необхідність ретельного нагляду за станцією з боку МАГАТЕ. Використання ядерної зброї засуджується у проєкті документа.
Крім того, у декларації наголошується на поверненні Україні вільного доступу до її морських портів – свобода судноплавства гарантує світову продовольчу безпеку.
Серед важливих пунктів також вимога провести обмін військовополоненими та повернути всіх дітей, яких незаконно депортували з України до РФ.
Підсумкова частина декларації містить норму, що усі члени саміту мають активніше спілкуватися задля досягнення миру.
Учасники Глобального саміту миру за підсумками своєї роботи ухвалять підсумкову декларацію.
Нагадаємо, що Глобальний саміт миру триває 15-16 червня на курорті Бюргеншток у центральній Швейцарії. На ньому обговорюють українську «формулу миру».
У мирній конференції буруть участь понад 90 делегацій, зокрема 57 глав держав та урядів з усього світу. Росію на саміт не запрошували, вона сама неодноразово його відкидала. Усім присутнім надається можливість висловити своє бачення справедливого і сталого миру в Україні.
Голова Федеральної ради Швейцарії Віола Амгерд відкрила дводенний Глобальний саміт миру, присвячений обговоренню української “формули миру”.
Головні цитати від лідерів та представників країн на Саміті миру
- Зеленський: “Перший Саміт миру може бути першим кроком до справедливого завершення війни Росії проти України. Щоб на другому саміті миру ми могли зафіксувати реальний кінець війни, нам потрібно погодити спільний план дій та передати його росії”
- США: “Вчора путін висунув пропозиції щодо вирішення російсько-українського конфлікту, але він не говорить про переговори, він говорить про капітуляцію України”
- Саудівська Аравія: “Будь-які серйозні переговорні процеси потребують присутності росії”
- Європейська Рада: “Мир між Україною та Росією потребує діалогу сторін, але Києву вирішувати, коли його можна буде розпочати”
- Польща: “росія залишається колоніальною імперією, яка так і не пройшла шлях деколонізації, яка не змогла впоратися з демонами свого минулого”
- Італія: “Пане Зеленський, приїжджайте до Італії, ми готові надіслати новий пакет збройної допомоги Україні”
- Молдова: “Мир в Україні – це мир у Молдові”
- Естонія: “росія – колоніальна держава, майже півстоліття, до 1990 року, Естонія була частиною колоніальної системи Росії”
- Німеччина: “Мало зупинити війну, варто не допустити заморозки конфлікту, залишивши ризик продовження агресії”
- Велика Британія: “Україна не просила цієї війни, але у захисті своєї держави українці вражають”
- Єврокомісія: “Заморожування війни РФ проти України – “не відповідь”, а лише рецепт для майбутніх воєн”
- Японія: “Сьогодні це Україна, а завтра це може бути Східна Азія”
- Франція: “Передумовою миру є допомога Україні у відбитті російської агресії”
Ще новини України: Чому Путін заговорив про мир саме зараз і як до цього ставитися