В Україні впровадять нові стандарти радіаційної безпеки відповідно до правил Європейського Союзу.
Нова система має підвищити рівень радіаційного захисту персоналу та населення.
Як передає НСН, відповідне рішення парламентарі ухвалили на засіданні 23 серпня 2023 року, повідомляє пресслужба Мінекономіки.
Зокрема, законопроєкт №8223 передбачає запровадження трьох ситуацій опромінення: планової, наявної та аварійної.
Ситуація планового опромінення виникає внаслідок практичної діяльності, що передбачає опромінення за нормальних умов, зазначають автори законопроєкту.
Наявне опромінення вже існує і спричинене природним випромінюванням або радіоактивними матеріалами, що залишилися від попередньої діяльності або аварії.
Радіаційне опромінення виникає, відповідно, внаслідок радіації та потребує невідкладних заходів.
Також документ встановлює основні дозовані ліміти опромінення для професіоналів, які працюють із радіацією, та загалом населення.
Так, ліміт ефективної дози опромінення населення не повинен перевищувати 1 мілізіверта на рік. Водночас ефективна доза професійного опромінення не повинна перевищувати 20 мілізівертів на рік.
Окрім того, законопроєкт запроваджує граничні дози в ситуації планового опромінення для персоналу та населення, референтних рівнів для ситуацій наявного та аварійного опромінення.
Ухвалення закону дозволить втілити рекомендації Міжвідомчої робочої групи з дерегуляції щодо скасування регуляторних інструментів, які стосуються використання радіонуклідних джерел та джерел іонізуючого випромінювання, якими опікується Міністерство охорони здоров’я.
Ще новини України: Стрільбу та вибухи поблизу ЗАЕС чули експерти МАГАТЕ – що відомо