Обряд Маланки, бджільництво Луганщини та вишивка Гадяччини внесено до переліку нематеріальної культурної спадщини України.
До Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України додали 5 елементів. Серед них — традиційний обряд Маланка села Белелуя Івано-Франківської области та ремесло бджільництва на Луганщині.
Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України, передає НСН.
Відповідно до наказу, який підписав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, до переліку увійшли:
- бджільництво у Сватівському районі Луганської області;
- гуцульське художнє дереворізьблення;
- обряд Маланка села Белелуя Івано-Франківської області;
- жіночі прикраси з бісеру на Прикарпатті;
- традиція і технологія вишивки жіночої сорочки на Гадяччині.
Наразі територіальні громади мають подати Міністерству культури та інформаційної політики України плани охорони елементів.
У міністерстві зазначають, що до розробки мають залучити громадськість. План має містити інформацію про передачу відповідних знань у спільнотах, дослідження культурного простору, пов’язаного з традиціями та підвищення обізнаності про них.
Що таке Маланка?
Маланка — це українське народне і церковне свято, яке зазвичай відзначають у ніч із 13 на 14 січня, напередодні «старого» Нового року.
В автентичному вигляді це свято досі існує в деяких селах на заході України та інших регіонів. Найвідоміші Маланки Буковини проводяться у місті Вашківці, селищі Красноїльськ, селах Белелуя, Устя, Горошова, Чагор та інших, пише Громадське.
На заході Україні, а особливо на Буковині, Маланка має карнавальний характер, перетворюючись на всенародне гуляння з великою кількістю ряджених.
Наразі в національному переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України є лише новорічна традиція буковинського маланкування. Її глава Мінкульту Ткаченко додав до переліку минулого року.
Ще новини України: Рада перенесла святкування Різдва і змінила дати ще низки свят – всі подробиці