Що необхідно знати про нітрати в овочах та фруктах і як вони впливають на здоров’я людини.
Нітрати – це солі, які є основою багатьох азотних добрив, без них практично неможливе професійне сільське господарство.
Добрива – це своєрідна їжа для рослин, без них вони зростатимуть і плодоноситимуть погано. Однак кількість цих добрив у ґрунті іноді може перевищувати норму, що призводить до надмірного накопичення нітратів в овочах та фруктах.
Сімейний лікар Михайло Цюрак у Instagram розповів усю правду про вміст нітратів у ранніх овочах, передає НСН.
Нітрати насправді самі по собі майже не шкідливі, але після потрапляння в кишечник можуть перетворитися в нітрити – солі, які є токсичними в досить малих концентраціях, пояснює лікар.
Ознаки отруєння нітратами
- червонувато-синюшний відтінок шкіри (нітрати зв’язуються з гемоглобіном у крові, утворюючи шкідливу сполуку метгемоглобіну);
- задишка;
- серцебиття, низький тиск;
- пронос;
- блювання;
- біль в животі.
Профілактика отруєння нітратами
- Не купуйте овочі на стихійних ринках, де немає контролю продукції;
- Перед вживанням овочі або фрукти слід ретельно очистити від шкірки (якщо вона є), якщо це зелень – вимочити 1 годину в холодній воді, воду вилити обов’язково;
- Термічна обробка знижує рівень нітратів в овочах, але при варінні вони переходять у воду, тому супи з ранніх овочів краще не вживати, а готувати другі страви.
Для кого нітрати є наднебезпечними
Зазначимо, що особливо чутливі до нітратів діти грудного віку та самого раннього віку.
Як пояснюється на сайті Олександрівської громади, для дорослої людини гранично допустима норма нітратів 5 мг на 1 кг маси тіла людини, тобто 0,25 г на людину вагою в 60 кг. Для дитини допустима норма не більше 50 мг.
Основна маса нітратів потрапляє в організм людини з консервами і свіжими овочами (40-80% добової кількості нітратів). Незначна кількість надходить з хлібобулочними виробами і фруктами.
Частина нітратів може утворюватися в самому організмі людини при його обміні речовин.
Також нітрати можуть потрапляти в організм людини з водою, тваринною їжею: нітрати і нітрити додають в готову м’ясну продукцію з метою поліпшення споживчих властивостей і для більш тривалого її зберігання.
Ще про здоров’я: Як гліцин впливає на психіку – які наслідки можуть бути після прийому