Купити квартиру в Дніпрі

Як отримати компенсацію за зруйноване житло – поради для українців

Які докази треба зібрати і куди звертатися українцям, щоб отримати компенсацію за зруйноване житло. Про це розповідає НСН з посиланням на 24 канал.

Як діяти, щоб отримати компенсацію за зруйноване житло

Українські парламент та уряд зосередили свою увагу на питанні відбудови цивільної інфраструктури. Політики переконують, що росіяни будуть відповідати за кожне відібране життя та кожен зруйнований клаптик нашої землі. Та щоб це сталось у юридичній площині, вже оцінюють суму збитків, яких завдало цинічне російське вторгнення Україні, та розробляють механізми нарахування компенсацій.

У якій черговості люди отримуватимуть відшкодування – достеменно невідомо, адже нормативно-правову базу, яка б регулювала всі питання, ще створюють. Водночас вже діють норми, які дають розуміння людям, що компенсації будуть надаватись виплатою певної суми, відбудовою будинку, оплатою послуг ремонтних бригад або наданням будівельних матеріалів.

Як отримати компенсацію за зруйноване житло - поради для українців

telegraf destroyed dwelling house in Kramatorsk. The region is regularly shelled by Russian troops. Ukraine, Kramatorsk, Donetsk region, April 20.

Водночас юристи рекомендують: щоб було легше отримати компенсації, українцям потрібно вже ретельно фіксувати свої збитки, які принесла війна. Тож якщо ваша нерухомість, на жаль, постраждала внаслідок ворожих атак, або ж ви дізнались про це від сусідів чи родичів, слід починати збирати фото- і відеоматеріали та подавати інформацію до відповідних органів.

Так, згідно із постановою Кабміну, подати заяву про пошкоджене майно можна через застосунок Дія. Для цього потрібно вказати:

 • Прізвище, ім’я та по батькові власника пошкодженої нерухомості.
 • Контакти: номер телефону, адресу електронної скриньки та інші засоби зв’язку.
 • Ідентифікаційний код, номер та серію паспорта.
 • Деталі про нерухомість, яка постраждала: тип майна, адресу, за якою розташовувалось помешкання, загальну його площу, опис вашої оселі у довільній формі (якщо документи на житло були втрачені), або ж копії документів на право власності. Також важливо вказати, чи будинок мав статус пам’ятки культурної спадщини або історичного об’єкта.
 • Кількість осіб, яка проживала у помешканні.
 • Відомості про пошкодження: зокрема, дату, коли це сталось, що саме було зруйновано, при змозі додати фото чи відео.

Якщо ж ви ще не є користувачем Дії, можна звернутись до місцевого Центру надання адміністративних послуг або нотаріуса, які допоможуть офіційно зареєструвати повідомлення про пошкодження нерухомості.

Крім цього, зафіксувати факт руйнування домівки можна на сайтах:

 • warcrimes.gov.ua – це портал, який створили за ініціативи Офісу генпрокурора та міжнародних партнерів відомства. Ресурс допомагає фіксувати воєнні злочини Росії, серед яких – пошкодження майна українців чи пограбування.
 • Humanrights – міжурядова платформа, яку розробили для того, щоб збирати інформацію про порушення прав людини та законів і звичаїв війни. Зокрема, мова йде про знищення чи пошкодження нерухомості, а також примусового виселення з помешкання.
 • “Росія заплатить” – проєкт, завдяки якому роблять оцінки загальних збитків України. Портал створений не тільки для фіксування злочинів, але й надання індивідуальних компенсацій.

Звісно, на відміну від заяви у Дії ці ресурси не є обов’язковими для заповнення. Проте саме так українці зможуть згуртовано долати ворога в юридичній площині та в майбутньому притягнути винуватців, зокрема російських високопосадовців, до відповідальності за скоєне.

Чи потрібно звертатись до держустанов за довідками

Через повномасштабне вторгнення чимало українців стали вимушеними переселенцями та оселились у більш безпечних регіонах або ж за кордоном. Відтак не у всіх є змога отримати документальне підтвердження про пошкодження чи руйнування майна. Тому таким українцям варто подати заяву через Дію та при змозі зібрати фото та відео постраждалої нерухомості зі ЗМІ чи публікацій місцевих органів влади. Крім цього, можна попросити сусідів, родичів або ж волонтерів зафіксувати факт руйнування на камеру.

Та якщо у вас є змога звернутись до міської чи селищної ради або військово-цивільної адміністрації, варто це зробити та отримати акт із фіксацією пошкодження.

Також можна подати заяву до поліції. Правоохоронці відкриють кримінальне провадження через пошкодження вашої оселі, а потерпілим українцям видадуть витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань, що є важливим документом для подальшого відшкодування збитків.

Крім цього, якщо в будинку після ворожої атаки була пожежа, власникам майна варто звернутись до відділення ДСНС та отримати копію акту. Ці документи згодом стануть у пригоді, щоб отримати повне відшкодування.

“Супутніми доводами можуть виступати квитанції на рухоме майно (техніку, речі та інше, що знаходились в будинку), фото майна до та після руйнування, при можливості сформувати добірку повідомлень про ваш об’єкт у медіа. Можна буде скористатися знімками з супутника, які підтверджують його руйнування. Також необхідно зібрати за наявності будь-які чеки (квитанції, фактури) на пошкоджене чи знищене майно, яке знаходилося в нерухомості, зробити з них копії”, радять юристи.

Як правильно зробити фото та відео пошкодженого помешкання

Українці змушені пережити чимало емоційно важких моментів. І фотографування власного житла, яке зруйнували чи пошкодили росіяни, – один із них.

Та як би це складно не було, потрібно все ж зафіксувати злочин країни-агресорки. Для цього зробіть фото та відео на місці влучання снаряда у будівлю чи пошкодження його вибуховою хвилею.

Головні поради щодо фото- і відеофіксації:

 • Спершу налаштуйте камеру мобільного телефона так, щоб було видно геолокацію об’єкта, а також час і дату зйомки.
 • Сфотографуйте будівлю з різних боків та рівень пошкоджень. Виділіть час для цього процесу і зробіть якомога більше фото, які покажуть реальні збитки. Особливу увагу варто приділити слідам від куль, уламків, отворів від вибуху та вирв.
 • Якщо внаслідок ворожої атаки пошкоджені водопровід, каналізація, електромережа чи інші комунікації – сфотографуйте і це.
 • У помешканні фотографуйте стіни, підлогу, стелю, меблі, потрощену техніку.
 • Не обробляйте фото у графічних редакторах, а збережіть відзнятий матеріал таким, як є. Для певності зробіть копію цих кадрів.
 • Після фотозйомки проведіть відеофіксацію. Бажано почати знімання із представлення (назвати ваше прізвище, ім’я та по батькові, адресу оселі, яка зазнала пошкодження). Далі – огляньте всі руйнування, коментуючи, що бачите, який рівень збитків тощо.
 • Зніміть будинок так, щоб у кадрі було видно масштаби руйнування.
 • Знайдіть сусідів або очевидців і запишіть на камеру їхні свідчення. Також задокументуйте у довільній формі все, що було пошкоджено у квартирі чи приватному будинку.

Важливо робити зйомку тоді, коли вашому життю вже нічого не загрожує. Адже після “прильоту” є великий ризик, що снаряд, який міг не вибухнути, здетонує. Тому тільки після розмінування території та завершення всіх робіт ДСНС можна починати фіксацію руйнувань.

Також часто на місця влучань ворожих снарядів можуть працювати журналісти. Якщо ваш будинок потрапив у медійний сюжет, зробіть копію цього відео.

Крім цього, юристи радять звернутись до військово-цивільної адміністрації або військової адміністрації вашого населеного пункту, щоб провести обстеження пошкодженого або зруйнованого житла. Замовити оцінку збитків можна і в експертів науково-дослідних установ Мін’юсту чи приватних компаній, але в такому випадку потрібно повідомити місцеву владу про це і надати їм копію звіту. Після цього українці можуть самотужки відновлювати пошкоджене майно та згодом отримати відшкодування.

Наявність висновку експерта дозволить, не втрачаючи час, розпочати відновлення пошкодженого майна, та буде підставою для отримання відповідних компенсацій у майбутньому,пояснили у Мін’юсті.

Проте варто врахувати, що кошти за процедуру обстеження держава не буде компенсовувати.

Чому українцям не видаватимуть «живі гроші» за зруйноване житло – розповів Олександр Кубраков

To Top
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×