Якщо у військовозобов’язаний пройшов військово-лікарську комісію і хоче оскаржити висновок ВЛК, зробити це можна у досудовому чи судовому порядку. На суд дається три або шість місяців.
Краще починати оскаржувати рішення з досудового порядку: і лише, якщо це не матиме позитивного результату, звернутися до суду. У спірних випадках право на остаточний висновок залишається за Центральною ВЛК.
Якщо лікарі неправильно відобразили стан здоров’я, призовник має право написати скаргу. Подавати її треба у вищі інстанції комісії. Поки рішення не ухвалять, діятиме попередній висновок ВЛК: за цей час людину, цілком ймовірно, можуть відправити на службу.
Про процедуру оскарження лікарського обстеження розповідає НСН.
Рішення про придатність до військової служби: як змінити
Військово-лікарська комісія оцінює стан здоров’я та вирішує, чи зможе людина служити в армії після отримання повістки. У разі незгоди висновок медиків можна оскаржити, пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я.
Перший етап скарги — досудовий. Для цього потрібно звернутися до закладів вищого рівня:
- якщо висновок надали у комісії районного (міського) територіального центру, то треба йти до обласних або міста Києва;
- ВЛК областей — звертатися до ВЛК регіонів;
- постанови будь-яких комісій може переглядати Центральна ВЛК.
Щоб подати скаргу, треба мати такі документи:
- заяву про перегляд оскаржуваної постанови, у якій вказати причину чому процедура необхідна;
- всі довідки видані ВЛК, рішення якої переглядається;
- результати попередніх медичних досліджень (якщо є);
- копію військового квитка (посвідчення офіцера).
Всі папери треба або самостійно принести до вищої ВЛК, або надіслати поштою цінним листом на адресу закладу.
Далі комісія переглядає оскаржувану постанову: рішення можуть ухвалити лише на основі наданих документів або направити людину на повторний медогляд. Якщо скаргу підтвердять, позивачу нададуть новий висновок про стан здоров’я.
Суд з ВЛК: що треба знати
Якщо попереднє оскарження не дало результату, можна звернутися до суду. На такі справи дається:
- 3 місяці — якщо спочатку подали заяву у вищі інстанції ВЛК. Відлік починається із дня вручення рішення щодо розгляду скарги;
- 6 місяців із дня винесення відповідної постанови, якщо одразу пішли до суду.
Змінити висновок ВЛК виключно за медичними показниками неможливо, адже це не входить в компетенцію суду. Орган може встановити порушення у проведенні процедури та на цій підставі скасувати рішення комісії.
Також лікарів можуть зобов’язати провести повторний медичний огляд та дообстежити військовослужбовця, якщо вони відмовлятимуться це робити без суду.
Ще новини України: Хто може служити за місцем проживання і як змінити частину – відповіді на популярні питання про мобілізацію