Нарешті Палата представників ухвалила важливе рішення про виділення 61 мільярду доларів нашій країні. Коли Україна отримає допомогу від США, ситуація на фронті має змінитися у кращій для нас бік. Але скільки часу чекати? І що відбуватиметься на фронті до цього моменту?
Про це у матеріалі Новини України – НСН нижче.
Довгоочікуване голосування Конгресу відбулося
Палата представників Конгресу США у суботу, 20 квітня проголосувала за законопроект про допомогу Україні у розмірі 61 млрд доларів. Документ був проголосований у пакеті законопроектів із іноземною допомогою, що також стосуються Ізраїлю, Індо-Тихоокеанського регіону та інших потреб у рамках національної безпеки США. Законопроект отримав 311 голосів: за нього проголосували 210 демократів та 101 республіканець
Палата представників проголосувала – а що далі?
Голосування Конгресу – це ще не фінал. Далі на законопроєкт чекає певна бюрократична процедура.
Спочатку всі чотири законопроекти, за які голосували пакетом мають об’єднати в єдиний документ і виписати версію для Сенату США.
Після цього Сенат США повинен взяти цей законопроект на роботу та провести перше голосування. Це може зайняти декілька днів, а може розтягнутися і на два місяці. Закон США передбачає максимальний термін – 60 днів.
Далі на законопроєкт чекає повторне голосування Сенату – як правило, перерва між першим і другим кілька днів.
І вже аж після цього законопроект має підписати президент США Джо Байден (або накласти на нього вето). На щастя, у тому, що Байден підпише документ, можна не сумніватися – адже він сам його ініціював і закликав конгресменів ухвалити документ якнайшвидше.
Коли Україна отримає допомогу від США
У Білому дому запевняють, що постачання американського озброєння Україні розпочнеться одразу після завершення бюрократичних процедур.
Про це заявляла на брифінгу 19 квітня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
Негайно. Ми чітко заявили ще в жовтні, відтоді, як висунули початковий законопроєкт про нацбезпеку, наскільки важлива допомога Україні, яка бореться за захист своєї демократії, за свою свободу, – наголосила вона.
За її словами, саме через бездіяльність Конгресу українці поступалися територіями. Речниця Білого дому наголосила, що США не можуть допустити, аби Путін переміг.
Ми знаємо, що відбувається, коли не зупиняють тирана й диктатора. І ми не можемо допустити повторення цієї історії, – сказала речниця
У Міноборони США, в свою чергу, заявили, що готові швидко надати військову допомогу Україні, коли Конгрес проголосує за відповідний законопроєкт.
За словами речника Пентагону Патріка Райдера, йдеться про декілька днів.
Пізніше газета The Washington Post із посиланням на американських посадовців написала, що США знадобиться менше тижня, щоб доставити деяке озброєння українським військовим після схвалення пакета допомоги.
За їхніми словами, Міністерство оборони почало формувати цей пакет задовго до майбутнього голосування, щоб прискорити процес.
Один чиновник, що, як і деякі інші, говорив на умовах анонімності про плани адміністрації Байдена, сказав, що після ухвалення закону про зовнішню знадобиться менш ніж тиждень, аби деяка зброя потрапила на поле бою, залежно від того, де вона зберігається, – йдеться у повідомленні
Виконавчий директор Renew Democracy Initiative Уріель Епштейн запевнив, що в США місяцями готувалися до цього дня і деякі кошти вже завантажили на літаки в Європі і вони готові до відправки.
За його словами, найнеобхідніше – артилерійські боєприпаси та системи ППО – надішлють через 2-3 дні після голосування. Адже США й так дуже довго зволікали з необхідними засобами захисту для України.
Яку допомогу отримає Україна
Основною частиною майбутнього військового пакету, як очікується, буде артилерія та засоби протиповітряної оборони.
У пакеті закладено 60,84 млрд доларів, частина з яких буде освоєна самими американцями Понад третину цієї суми, 23,2 млрд доларів, піде на заповнення арсеналів армії США, що скоротилися після військових постачань Києву. Йдеться про те, щоб передати Україні озброєння, що зберігається на складах. Ці кошти осядуть на рахунках компаній США, тому їх виділяють у форму гранту.
13,8 млрд доларів підуть на закупівлю нових озброєнь для України. Йдеться як про швидкі поставки, так і про замовлення зброї, яку ще потрібно виготовити. Ще 11,3 млрд. витратять на поточну діяльність американських військових у регіоні, зокрема, йдеться про навчання ЗСУ та військову присутність у країнах східного флангу НАТО.
Понад 7,8 млрд закладено для підтримки економіки України: ці гроші підуть в український бюджет для покриття дефіциту — такою була умова республіканців. Також вони наполягли, щоб частина коштів пішла на контроль за наркотрафіком, ядерною безпекою чи посилення правоохоронних органів.
У так званому пакеті Джонсона будуть арт-снаряди та системи ППО. Ймовірно, у першій партії надійдуть ракети для Patriot, проте самі системи під питанням. Також залишається питання про ракетах ATACMS — чіткої інформації щодо цього не було. У документі визначено, що президент США має передати далекобійні ракети ATACMS, але на власний розсуд визначити, чи будуть дії уряду України завдавати шкоди національній безпеці та інтересам США. І в такому разі відкласти таку передачу і має повідомити про це Конгрес.
Чого очікувати Україні до отримання допомоги від США
Російські сили, найімовірніше, активізують поточні наступальні операції, а також ракетні удари та удари безпілотників у найближчі тижні, щоб скористатися слабкістю українського озброєння. Так вважають аналітики американського інституту вивчення війни ISW.
За спостереженнями ISW, російські війська продовжували, а в деяких районах активізували поточні наступальні операції, ймовірно, використовуючи аномально посушливі весняні умови і нестачу української техніки до прибуття обіцяної західної допомоги у сфері безпеки.
Російські сили також намагалися використати недоліки протиповітряної оборони України у спробі зруйнувати українську енергосистему та завдати довгострокової шкоди українській інфраструктурі та оборонно-промисловому потенціалу.
Після оголошення американського пакету допомоги російське військове командування, ймовірно, активізує наступальні операції, а також ракетні та безпілотні удари для досягнення значних в оперативному відношенні результатів, яких, безумовно, буде важче досягти проти добре оснащених українських сил.
Російські війська, можливо, все ще зможуть досягти значних успіхів в оперативному відношенні найближчими тижнями та можуть віддати пріоритет дільницям фронту, де українська оборона виглядає відносно нестабільною, особливо на захід від Авдіївки, або дільницям фронту, де російські війська знаходяться в межах досяжності оперативно значущого. об’єкту, наприклад, біля Часового Яру.
Російські сили можуть сподіватися, що інтенсифіковані ракетні удари та удари безпілотників, що тривають і, можливо, зможуть зруйнувати українську енергосистему і змусити Україну боротися з гуманітарною кризою поряд з оборонними операціями, що продовжуються.
Також вони можуть змінити свою мету та завдати удару по українській транспортній інфраструктурі для обмеження здатності України достатньо розподіляти живу силу та техніку на критичних ділянках фронту.
Російські війська, ймовірно, також вирішать скористатися слабкістю української ППО вздовж фронту та активізувати удари бомбами, що планують, найближчими тижнями в надії завдати великої шкоди українським оборонним позиціям, перш ніж для російської авіації стане більш ризиковано завдавати цих ударів на тлі покращеної української позиції ППО.
Ще новини України і світу: У російсько-українській війні стався переломний момент 2 квітня – ISW