Хто і скільки зекономить, якщо тариф на електроенергію знизять

Декілька місяців поспіль українці перебувають у напруженні через анонсоване підвищення тарифів на електроенергію. В уряді ж ніяк не визначаться з планом дій, і рішення вже декілька разів відкладалося. Інформація поступає суперечлива. Говорять про декілька варіантів дій, з яких оберуть найбільш оптимальний. Але конкретики поки що немає.

На днях з’явилася інформація про те, що уряд має намір не підвищувати, а навпаки знизити тариф на електроенергію для населення на 24 копійки, незважаючи на обсяги споживання, і продавати електрику по 1,44 грн/кВт. година до 30 квітня 2022 року. Компенсувати різницю між таким пільговим тарифом і реальною вартістю послуги пропонується за рахунок бюджету інвестицій. Тобто з коштів, які планувалося витратити на модернізацію ліній.

Проте, зниження тарифу на електроенергію без прив’язки до обсягів споживання, запропоноване Міненерго, не допоможе українцям істотно зменшити платежі, – вважають експерти, передає NNS, посилаючись на businessua.com.

Таку думку, зокрема, у Фейсбуці висловив економічний експерт Борис Кушнірук.

“Міненерго запропонувало знизити тариф для всіх категорій населення – для багатих і бідних незалежно від споживання – до 1,44 грн/кВт. година з 1,68 грн/кВт. година. Це чистої води популізм і демонстративне економічне невігластво. Платіжка для квартири пенсіонерки з місячним споживанням 100 кВт знизиться на 24 грн., а для власника котеджу в Конча-Заспі зі споживанням 5000 кВт годин – на 1200 грн на місяць”, – зазначив експерт.

За словами експерта, зменшення тарифу без прив’язки до обсягів споживання, є не логічним.

“З економічної точки зору рішення абсурдне. Заради показового зменшення тарифу, під загрозу ставлять всі електромережі країни. З юридичної точки зору – рішення взагалі незаконне. Це рішення рано чи пізно скасують у судових органах. Якщо не в Україні, то за позовами власників обленерго, а серед них є й іноземні компанії та громадяни, в міжнародних судах. А це означає, що з часом, фактично за дешеву електроенергію для заможних верств населення, доведеться заплатити з державного бюджету. За економічне невігластво і популізм неминуче доведеться платити з держбюджету, тобто, з кишень всіх українських громадян”, – зазначив експерт.

За словами експерта, це також може позначитися на взаєминах України з МВФ.

“Спроба таким чином знизити тариф і забрати інвестиції з електромереж поставить хрест на всіх прагненнях інтеграції в енергосистеми ЄС. Більш того, МВФ також не зрадіє такому махровому популізму влади”, – підкреслив експерт.

Тарифи на електроенергію: що передувало

  • 28 липня президент Володимир Зеленський спростував інформацію про підвищення з 1 серпня тарифів на електроенергію для населення.
  • 29 червня Кабмін в черговий раз продовжив дію фіксованої ціни на електрику для населення і ряду інших споживачів у розмірі 1,68 грн за кВт-год до 1 серпня.
  • У Міненерго повідомляли, що спільно з Нацкомісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), і учасниками ринку опрацьовують варіанти зміни тарифів на електроенергію.
  • До цього міністр енергетики Герман Галущенко повідомляв, що нова модель ПСО передбачає зниження тарифів для вразливих верств населення, які споживають до 100 кВт-год електроенергії на місяць (зараз це близько 41% споживачів з 16,9 млн домогосподарств), і підвищення тарифу для тих, хто споживає понад цю норму, тобто для більшості.
  • Остаточні нові розцінки Міненерго мало озвучити до кінця липня.
  • 31 липня Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов за результатами виїзного засідання під головуванням президента, яке відбулося в Краматорську, заявив, що глава держави «поставив завдання – в жодному разі не допустити підвищення тарифів для вразливих верств населення.

До речі, нещодавно “NNS” писав:

Тариф на електроенергію хочуть знизити

Тарифи на електроенергію: прес-секретар Зеленського заспокоїв громадян

Тарифи на електроенергію: Кабмін повідомив про наміри

To Top