З березня 2022 по липень цього року країни ЄС закупили у росії «критично важливу» сировину на 13,7 мільярда євро. Це, зокрема, титан та нікель.
Незважаючи на війну в Україні, європейські компанії продовжують співпрацювати з російськими гірничодобувними підприємствами, близькими до кремля. З березня 2022 року імпорт російських металів до Європейського Союзу становив €13,7 млрд, йдеться в розслідуванні Investigate Europe, передає НСН.
Журналісти зазначають, що з моменту вторгнення росії в Україну 27 країн ЄС ухвалили 11 пакетів санкцій, спрямованих на обмеження імпорту російської сировини, включно з нафтою, вугіллям, сталлю і лісом. Однак метали, які ЄС вважає «критично важливою» сировиною — загалом 34 найменування — все ще вільно можуть надходити з росії до Європи у величезних обсягах.
Так, з березня 2022 по липень 2023 року обсяг імпорту металів з росії до ЄС сягнув 13,7 млрд євро. Тільки за шість місяців цього року європейські компанії імпортували російські метали на понад 3,7 млрд євро, наприклад, нікелю — на 1,2 млрд євро. За оцінками European Policy Center, до 90% деяких видів нікелю, що використовуються в Європі, надходить саме від російських постачальників.
Investigate Europe пояснює, що ЄС потребує «критично важливої» сировини, щоб досягти своєї мети кліматичної нейтральності до 2050 року. Ці метали мають вирішальне значення для електроніки, сонячних панелей та електромобілів, а також для аерокосмічної та оборонної галузі. Проте вони надто дефіцитні, нерівномірно доступні по всьому світу та мають великий попит.
Серед європейських покупців російських металів були німецька GGP Metal Powder (закупила мідь на 66 доларів), французький виробник зброї Safran (титан — на 25 млн доларів) і грецька Elval Halcor (алюміній — на 13 млн доларів).
Журналісти зауважують, що європейські компанії не лише підтримують спроможність росії далі продовжувати війну в Україні, але й приносять дохід олігархам, наближеним до кремля, а також соратникам президента рф володимира путіна.
Наприклад, за даними Investigate Europe, за 16 місяців після початку повномасштабного вторгнення в Україну алюмінієвий гігант «Русал» привіз до ЄС алюмінію щонайменше на 2,6 млрд доларів. У серпні 2023 року «Русал» заявив, що на Європу все ще припадає третина його доходів. Основним акціонером компанії є олігарх Олег Дерипаска, який перебуває під санкціями ЄС.
Найбільший у світі виробник титану — російська «ВСМПО-Авісма» — через свої філії в Німеччині та Великій Британії продала європейським компаніям продукції щонайменше на 308 млн доларів. Компанія належить російській державній оборонній корпорації «Ростех». Главою «Ростеху» є Сергій Чемезов — близький соратник путіна. У 1980-х Чемезов і путін були офіцерами КДБ у Східній Німеччині.
І «Ростех», і її очільник перебувають під санкціями ЄС за допомогу в постачанні танків і зброї російській армії. Проте Брюссель досі не наклав санкції безпосередньо на «ВСМПО-Авісма». Водночас США заборонили експорт компанії 27 вересня, заявивши, що вона «безпосередньо бере участь у виробництві титанової та металевої продукції для російської армії та служб безпеки».
А втім, Investigate Europe пише, що надто швидке запровадження мит або розрив зв’язків може призвести до світового зростання цін, що зашкодить європейським покупцям і принесе користь москві. Також від цього виграють Індія, Іран і Китай, багатих на сировину.
Читайте ще: В іранських дронах-камікадзе знайшли європейські деталі