Купити квартиру в Дніпрі

У школах Польщі готують зміни для українських дітей – подробиці

Половина дітей-біженців з України не записані до польських шкіл, тому невідомо, як вони навчаються. У новому навчальному році у школах Польщі готують зміни для українських дітей

Які зміни готуються у школах Польщі для українських дітей, розповідає НСН з посиланням на oko.press.

У Польщі не знають, як навчаються половина дітей біженців

За даними Центру громадянської освіти, у Польщі проживає 293 тисячі українських дітей, які приїхали з батьками після повномасштабного російського вторгнення. У польських школах навчається приблизно 185 тисяч українських учнів. З них приблизно 135 тисяч – біженці, решта – діти економічних мігрантів, які раніше приїхали до Польщі.

Польський уряд мало знає про те, наскільки добре українські учні інтегрувалися в польські школи, як вони володіють польською мовою та як добре почуваються в школі, зазначає заступниця міністра освіти Йоанна Муха.

“Але набагато більшою проблемою є діти, які перебувають поза польською системою. Ми знаємо про них ще менше. Деякі з них навчаються в українських онлайн-школах, але невідомо, наскільки ці діти справді виконують свої навчальні зобов’язання. Ніхто з польської сторони цього не перевіряв, тому ми не знаємо, наскільки система дистанційної освіти справді готує їх до життя”, – сказала урядовиця.

Проте найбільшою проблемою є діти, які не навчаються в жодній країні. У міністерстві припускають, що таких може бути велика група.

У школах Польщі готують зміни для українських дітей

У школах Польщі готують зміни для українських дітей - подробиці

“На мою думку, це абсолютно неприйнятно, щоб держава дозволяла тут рости дітям, яким не гарантовано виконання основного права дитини – права на освіту”, – зауважила Йоанна Муха

За її словами, що останні два роки українським дітям приділялося надто мало уваги в польській системі освіти:

“Ми хочемо запросити дітей, які навчалися поза польською освітньою системою, щоб вони могли отримати максимальну користь. Зміна нашої політики щодо українських дітей буде дуже чіткою. Перші зміни хочемо запровадити з вересня”

Як у Польщі планують залучити українських дітей до польських шкіл

Українські діти вже чотири роки навчаються онлайн. Спочатку була пандемія, потім війна, звертає увагу заступниця міністра.

“Ми хочемо використати всі інструменти, щоб переконати українську владу та українських дітей у Польщі приєднатися до польської системи освіти. Я буду говорити зі своїми колегами в Україні про те, що діти мають право на навчання та освіту, але наразі це фікція. Незалежно від того, чи залишаться ці діти після війни в Польщі чи повернуться до Україну, ми матимемо громадян, які не будуть готові добре функціонувати в суспільстві та на ринку праці”, – звернула увагу чиновниця.

За її словами, польська сторона хоче запропонувати, щоб українські діти в Польщі могли вивчати українську мову та українську культуру.

“Ми хочемо, щоб вони відчували, що їхня українська ідентичність плекається, і коли вони повертаються в Україну чи залишаються в Польщі, вони мають повне відчуття власної ідентичності, але водночас ми хочемо, щоб вони здобули освіту”, – зазначила Йоанна Муха

Також українські діти вивчатимуть польську мову і різні предмети польською.

У школах Польщі готують зміни для українських дітей

Українська мова стане другою іноземною з 2025 року

Як буде організовано навчання української мови у польських школах, у міністерстві ще аналізують.

“Нагадаю, що з 2025/2026 навчального року української мови можна буде складати на польській матурі (аналог українського ЗНО). Це вже включено в нашу правову систему, тому розширити цю можливість відносно просто”, – розповіла заступниця міністра.

Вона додала, що хотіла б, щоб українські діти могли вивчати українську як другу іноземну мову. Це означає – як і польська дитина, яка вивчає, наприклад, польську, німецьку та англійську мови, – українська дитина має вивчати польську та українську мову.

Це зрівняє можливості для української молоді, бо українські діти будуть чудово складати українську мову на наступних іспитах.

“Але з іншого боку – це просто справедливо і це шанс для українських дітей відчути, що вони перебувають у дружній до них системі освіти, яка їх підтримує”, – зазначила Йоанна Муха.

Вона припускає, що знайдуться й групи польських дітей, які захочуть вивчати українську мову хоча б через сусідство з Україною.

Нові стандарти навчання з вересня

Для українських дітей, які ходили до польських шкіл до спеціальних підготовчих класів, в уряді працюють над концепцією підготовчих занять.

“Ми вважаємо, що підготовчий клас має охоплювати два, максимум три семестри навчання. Більше ні. Для деяких дітей достатньо навіть семестру, все залежить від того, коли дитина приїхала до Польщі і наскільки добре вона адаптувалася”, – розповіла представниця Міносвіти.

За її словами, підготовчі заняття мають на меті допомогти дітям добре вивчити польську мову для вступу до загальноосвітньої системи. Але це марна трата навчального часу, коли учень відстає від програми.

“Ми, безумовно, хочемо покращити роботу підготовчих підрозділів. Підготовчі заняття – для тих дітей, які приїхали до Польщі, і тих, хто вже був у Польщі два роки, але навчався онлайн українською мовою і не спілкувався польською. Дитина має потрапити у звичайний клас якомога швидше”, – розповіла Йоана Муха

Також у польських школах хочуть запровадити набагато більше психологічної допомоги та заходів із інтеграції.

Ще новини України і світу: У Польщі заговорили про депортацію всіх українців призовного віку – подробиці

To Top
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×