Якщо Україна зможе підтримувати щорічне зростання економіки у розмірі 6% ВВП, то через 20 років вона досягне нинішнього рівня Польщі. Про це заявив постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман, інформує НСН з посиланням на Інтерфакс-Україна.
Також Йост Люнгман вважає, що часткові реформи та зростання середнім темпом у 4% вирішать це завдання лише наполовину.
«Це довгостроковий проєкт, неможливо завершити реформи протягом кількох років. Україна має підтримувати ці реформи всі 20 років, потрібне терпіння, щоб хоча б наздогнати сусідів», — сказав він на макроекономічній дискусії Американської торговельної палати в Києві.
Люнгман пояснив, що структурні реформи дадуть змогу забезпечити необхідні для такого зростання інвестиції та підвищення продуктивності.
Він уточнив, що йдеться про досягнення рівня ВВП на душу населення майже в $30 тис. за паритетом купівельної спроможності.
«Україні треба рости на 7% на рік, щоб наздогнати сусідні економіки», — підтримав його думку провідний економіст з питань регіону Європейського банку реконструкції та розвитку Димитар Богов.
За його словами, якщо Україна на 50% скоротить відставання в рівні управління порівняно з країнами G-7, це додасть 1,2% зростання щороку.
«Основна загроза — це втрата макроекономічної стабільності, яка є основою зростання», — додав економіст ЄБРР.
Люнгман нагадав, що Україна потрапила до 18 країн світу, економіки яких скоротилися за період з 1990-го по 2017 рік, показавши п’ятий з кінця результат — у середньому «мінус» 0,2% щорічно.
Він зазначив, що інвестиції за цей період становили лише 20% від ВВП, зокрема 16% від ВВП у 2010-2017 роках, тоді як середній рівень — 26% від ВВП. Люнгман додав, що Міжнародна організація праці очікує скорочення працездатного населення України на 1,2% щорічно у 2018-2030 роках. За його словами, за збереження таких показників країні без реформ і значного зростання продуктивності практично неможливо буде забезпечити темпи зростання вище 2,5% на рік.
Раніше ми писали: Уряд планує передати державні університети та лікарні в управляння приватним інвесторам
Серед першочергових сфер, де Україна особливо відстає від країн Європи, представник МВФ назвав судову систему та верховенство права (рівень корупції, захисту прав власності), товарні ринки (рівень конкуренції та регулювання) і фінансовий сектор (доступ до фінансування, стійкість банків). Серед інших секторів, де також є відставання, проте не таке значне, Люнгман назвав торгівлю і відкритість (тарифи й нетарифні бар’єри), R&D, оподаткування і ринок праці (хоча щодо ринку праці, відповідно до поданої ним презентації, позиції України кращі, ніж у Польщі).
Представник МВФ описав три сценарії можливого розвитку України.
Перший передбачає повне реформування (подолання зазначеного вище відставання, ринок землі без обмежень) і зростання ВВП 6% щорічно, що дасть змогу населенню стати багатшими на 60% за 20 років і досягти сьогоднішнього рівня Польщі приблизно у 2038 році.
Другий варіант — часткові реформи (збереження розриву в судовій системі й ринок землі з обмеженнями) і зростання на 4%, що зробить населення багатшим лише на 20%.
У третьому сценарії — відкат реформ (без ринку землі) та зростання темпами до 1,5% — населення через 20 років стане на 20% біднішим, ніж сьогодні, вважає Люнгман.
Згідно з представленою презентацією, нинішній темп реформ в Україні — це сценарій між другим і третім.
Водночас заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Сергій Ніколайчук, який курирує макроекономічне прогнозування, зазначив, що офіційний показник ВВП на душу населення в Україні занижений, оскільки в ній високий рівень тіньової економіки (30-40%), і Держстат менше враховує реальне населення (37 млн замість 40-42 млн).