[:ru]Пока в Украине активно обсуждают грядущую отставку спикера Рады и политические скандалы, в Кабмине готовят сокрушительный удар по стране
Таким ударом без преувеличения может стать отмена моратория на экспорт леса.
Отмена моратория на вывоз леса коснется каждого украинца: страна, по озвученным премьером Денисом Шмыгалем подсчетам, потеряет 40 млрд долларов (столько может принести собственная деревообрабатывающая отрасль за 10 лет), десятки тысяч рабочих мест, целые отрасли экономики, а еще свои “легкие” – оставшиеся леса.
И пока Шмыгаль считает миллиарды, вице-премьер по вопросам евроинтеграции Ольга Стефанишина усердно работает для защиты бизнеса в ЕС, а украинские предприятия готова принести в жертву. Она в очередной раз заявила: нужно отменять мораторий и бороться с контрабандой. Но вместо того, чтобы запретить экспорт дров, под видом которых вывозят необработанную древесину, хотят разрешить вывозить лес-кругляк.
О том, к чему на самом деле может привести губительная идея правительства и о чем молчат чиновники, НСН узнал из сообщения на сайте OBOZREVATEL.
Кабмин водит украинцев за нос. И вот почему
Хотят отменить мораторий на экспорт леса, прикрываясь решением международного арбитража
“Принятие моратория (украинской властью. – Ред.). на экспорт необработанной древесины было вынужденным шагом Украины, и арбитраж согласился с этим – отмена моратория будет неотъемлемой от создания прозрачного рынка”, – сказала Стефанишина.
На самом деле арбитраж признал, что Украина имеет право на мораторий. Но при этом указал: чтобы соблюсти соглашение об Ассоциации с ЕС, запрещать экспорт можно не для защиты экономических интересов, а для сохранения экологии.
И это действительно важная причина. В Украине лесистость составляет всего около 16% при минимальной норме в 20%. Это один из самых низких показателей в Европе и достаточное основание для того, чтобы не вывозить лес из страны.
Внушают, что отмена моратория на экспорт леса ничего не изменит, потому что продажа начнется только после повышения лесистости
“Это глупости (запуск экспорта после роста лесистости. – Ред.), попытка внушить общественности, что ничего страшного не произойдет. У нас и так заготовка в центральной Украине, в Житомирской области. Экспорт и так происходил из тех областей, где много древесины. Закарпатье – главный экспортер бука”, – рассказал Медведев.
Обещают “договориться” с ЕС о борьбе с контрабандой
Стефанишина пытается внушить украинцам, что с европейскими компаниями удастся договориться, они перестанут покупать контрабанду. На самом деле, это решение можно принять только в Украине.
“Отменить мораторий – достаточно просто, но мы должны создать прозрачную систему, что делает невозможным нелегальную вырубку. И это непросто. Этот вопрос будет обсужден с ЕС”, – говорит политик.
Сократить или даже уничтожить контрабанду леса достаточно легко. Древесину поставляют в страны Евросоюза под видом дров. А Украина сама в них нуждается: это часть нашей энергетической безопасности, на дровах работают целые котельные, которые снабжают теплом небольшие города и предприятия. И если запретить экспорт дров, то объемы контрабанды резко сократятся.
О чем молчит Стефанишина? Вот, к чему приведет ее идея
Десятки тысяч украинцев потеряют работу
Сырья не хватает и сейчас. А если его разрешат законно продавать, украинские предприятия вовсе останутся без материала для производства. Как результат, могут закрыться небольшие предприятие, более крупные будут вынуждены ограничивать свое производство. Под угрозой окажутся 100 тыс. рабочих мест.
“Если сейчас отменить закон и восстановить варварский вывоз из Украины необработанного леса, чем это закончится? Закроются предприятия. Десятки тысяч людей по стране останутся без работы. Не будет зарплаты, не будет налогов”, – рассказал автор моратория, экс-нардеп Олег Ляшко.
Рабочие места будут создавать в ЕС, а Украину используют как сырьевой придаток
“ЕС максимально защищает свои рынки и лоббирует интересы собственного товаропроизводителя. В этом случае мы должны включить максимальный экономический эгоизм и защитить наших производителей, которые создают рабочие места, платят налоги, помогают местной инфраструктуре, а не кормить экономику другой страны, становясь сырьевым придатком”, – объяснил член комитета по вопросам финансов, налоговой и таможенной политики, нардеп от “Слуги народа” Алексей Устенко.
Страна лишится десятков миллиардов
Премьер-министр Денис Шмыгаль во время презентации аудита страны заявил, что только на лесах, развитии собственной деревообрабатывающей промышленности Украина может заработать около 40 млрд долларов за 10 лет. При этом внешние кредиты, взятые за все годы независимости, составляют около 42 млрд долларов. Но вместо развития собственной экономики Кабмин хочет помочь создавать рабочие места в ЕС.
Экология Украины будет ухудшаться
Ситуация с вырубкой леса и так критическая. “Черные” лесорубы приводят к облысению Карпат, и это уже видно на карте. Если же разрешить законно вывозить необработанную древесину в ЕС, никто не может гарантировать сохранность “легких” страны.
Что интересно, в Польше бизнес уже выступил с требованием ввести мораторий на экспорт леса по примеру Украины. Даже в странах ЕС, где предприятия имеют доступ к дешевым кредитам, где из государственного бюджета компенсируют покупку оборудования, признают проблему с дефицитом древесины. И это в условиях, когда их лесистость до двух раз выше, чем в Украине.
И, видимо, европейцы хотят решить свои проблемы за счет украинцев: заручились поддержкой отдельных членов Кабмина и теперь требуют вывозить из страны лесоматериалы.
Кстати, недавно “НСН” писал: Без маркировки и сроков годности – в Украину ввозят контрабандные яйца из Беларуси[:ua]Поки в Україні активно обговорюють майбутню відставку спікера Ради та політичні скандали, в Кабміні готують нищівного удару по країні
Таким ударом без перебільшення може стати скасування мораторію на експорт лісу.
Скасування мораторію на вивезення лісу торкнеться кожного українця: країна, за озвученими прем’єром Денисом Шмыгалем підрахунками, втратить 40 млрд доларів (стільки може принести власна деревообробна галузь за 10 років), десятки тисяч робочих місць, цілі галузі економіки, а ще свої “легкі” – решту лісу.
І поки Шмигаль вважає мільярди, віце-прем’єр з питань євроінтеграції Ольга Стефанишина старанно працює для захисту бізнесу в ЄС, а українські підприємства готова принести в жертву. Вона в черговий раз заявила: треба скасовувати мораторій і боротися з контрабандою. Але замість того, щоб заборонити експорт дров, під виглядом яких вивозять необроблену деревину, хочуть дозволити вивозити ліс-кругляк.
Про те, до чого насправді може призвести згубна ідея уряду і про що мовчать чиновники, НСН дізнався з повідомлення на сайті OBOZREVATEL.
Кабмін водить українців за ніс. І ось чому
Хочуть скасувати мораторій на експорт лісу, прикриваючись рішенням міжнародного арбітражу
“Прийняття мораторію (українською владою. – Ред.). на експорт необробленої деревини було вимушеним кроком України, і арбітраж погодився з цим – скасування мораторію буде невід’ємним від створення прозорого ринку”, – сказала Стефанишина.
Насправді арбітраж визнав, що Україна має право на мораторій. Але при цьому зазначив: щоб дотримати угоду про Асоціацію з ЄС, забороняти експорт можна не для захисту економічних інтересів, а для збереження екології.
І це дійсно важлива причина. В Україні лісистість становить лише близько 16% при мінімальній нормі в 20%. Це один з найнижчих показників в Європі і достатня підстава для того, щоб не вивозити ліс з країни.
Запевняють, що скасування мораторію на експорт лісу нічого не змінить, тому що продаж розпочнеться тільки після підвищення лісистості
“Це дурниці (запуск експорту після зростання лісистості. – Ред.), спроба переконати громадськість, що нічого страшного не станеться. У нас і так заготівля в центральній Україні, в Житомирській області. Експорт і так походив з тих областей, де багато деревини. Закарпаття – головний експортер бука”, – розповів Медведєв.
Обіцяють “домовитися” з ЄС про боротьбу з контрабандою
Стефанишина намагається прищепити українцям, що з європейськими компаніями вдасться домовитися, вони перестануть купувати контрабанду. Насправді, це рішення можна прийняти тільки в Україні.
“Скасувати мораторій – досить просто, але ми маємо створити прозору систему, що унеможливлює нелегальну вирубку. І це непросто. Це питання буде обговорено з ЄС”, – каже політик.
Скоротити або навіть знищити контрабанду лісу досить легко. Деревину постачають в країни Євросоюзу під виглядом дров. А Україна сама в них потребує: це частина нашої енергетичної безпеки, на дровах працюють цілі котельні, які забезпечують теплом невеликі міста і підприємства. І якщо заборонити експорт дров, то обсяги контрабанди різко скоротяться.
Про що мовчить Стефанишина? Ось, до чого призведе її ідея
Десятки тисяч українців втратять роботу
Сировини не вистачає і зараз. А якщо її вирішать законно продавати, українські підприємства зовсім залишаться без матеріалу для виробництва. Як результат, можуть закритися невеликі підприємства, більші будуть змушені обмежувати своє виробництво. Під загрозою опиняться 100 тис. робочих місць.
“Якщо зараз скасувати закон і відновити варварське вивезення з України необробленого лісу, чим це закінчиться? Закриються підприємства. Десятки тисяч людей по країні залишаться без роботи. Не буде зарплати, не буде податків”, – розповів автор мораторію, екс-нардеп Олег Ляшко.
Робочі місця будуть створювати в ЄС, а використовувати Україну як сировинний придаток
“ЄС максимально захищає свої ринки і лобіює інтереси власного товаровиробника. В цьому випадку ми повинні включити максимальний економічний егоїзм і захистити наших виробників, які створюють робочі місця, сплачують податки, допомагають місцевій інфраструктурі, а не годувати економіку іншої країни, стаючи сировинним придатком”, – пояснив член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від “Слуги народу” Олексій Устенко.
Країна втратить десятки мільярдів
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час презентації аудиту країни заявив, що тільки на лісах, розвитку власної деревообробної промисловості Україна може заробити близько 40 млрд доларів за 10 років. При цьому зовнішні кредити, взяті за всі роки незалежності, становлять близько 42 млрд доларів. Але замість розвитку власної економіки Кабмін хоче допомогти створювати робочі місця в ЄС.
Екологія України буде погіршуватися
Ситуація з вирубкою лісу і так критична. “Чорні” лісоруби призводять до облисіння Карпат, і це вже видно на карті. Якщо ж дозволити законно вивозити необроблену деревину в ЄС, ніхто не може гарантувати збереження “легких” країни.
Що цікаво, у Польщі бізнес вже виступив з вимогою запровадити мораторій на експорт лісу за прикладом України. Навіть у країнах ЄС, де підприємства мають доступ до дешевих кредитів, де з державного бюджету компенсують придбання обладнання, визнають проблему з дефіцитом деревини. І це в умовах, коли їх лісистість до двох разів вище, ніж в Україні.
І, мабуть, європейці хочуть вирішити свої проблеми за рахунок українців: заручилися підтримкою окремих членів Кабміну і тепер вимагають вивозити з країни лісоматеріали.
До речі, нещодавно “НСН” писав: Без маркування та строків придатності – в Україну ввозять контрабандні яйця з Білорусі[:]