– Если мы собирали где-то 24, 25, 27 млн тонн пшеницы, то в этом году 32,5 тонны. У нас спрос на пищевую пшеницу где-то до 4 млн тонн. С 32,5 тонн мы обеспечим себя несколько раз, – рассказал генеральный директор Украинской аграрной конфедерации Павел Коваль.
Остальное пойдет на экспорт. Украина находится в десятке государств, обеспечивающих мир пшеницей. И теперь возникает главный вопрос – повлияет ли нынешний рекордный урожай на внутренний рынок? Станет ли от того, что уродилось обильно, дешевле один из главных продуктов на украинском столе – хлеб?
Стоимость хлеба зависит от цены зерна лишь на 40%, объясняют эксперты. Остальные – другое сырье, энергоносители (газ и электричество), заработная плата работников и производственные затраты (ремонт, амортизация оборудования и упаковки).
Большинство этих составляющих за год подорожали. Поэтому и получилось так, что за последний год хлеб из муки высшего сорта прибавил в цене аж на 5 грн.
Несмотря на рекордный урожай зерновых, цена на хлеб будет расти в дальнейшем. Повлияет на это и стоимость пшеницы – если год назад тонна стоила около 7 тыс. грн, то сейчас уже почти 8,5 тыс. грн.
Цены формируются не фермером, который вырастил урожай. Стоимость формируется в порту, на Чикагской и Лондонской бирже.
На мировые цены зерновых влияет все – от изменения климата (наводнения и засухи), увеличение населения планеты и экономический рост густонаселенных стран. Китай все больше потребляет, в частности, и украинской пшеницы.
– Значительная категория китайского населения потребляет качественную продукцию. Это отражается как на фуражном, так и на пищевом зерне. Это крупный потребитель, который сам себя не обеспечивает, – отметил генеральный директор Украинской аграрной конфедерации Павел Коваль.
Влияет этот крупный потребитель и на стоимость хлеба для украинских потребителей. Уже до конца года украинцев ожидает очередной скачок цен. Больше всего подорожают и нынче недешевые хлебобулочные изделия.
Украинцы могут спросить, какая же тогда польза от этого рекордного урожая зерновых. Экономисты говорят, что необходимо смотреть глобальнее. Много уродил – значит, больше продадим за границу. Большая валютная выручка укрепляет нашу гривню, наполняет бюджет и сдерживает инфляцию.
Кстати, недавно “НСН” писал:
В Украине ожидается рекордно высокий урожай яблок, но есть проблемы с экспортом
Крупы в Украине рекордно подорожали: какие выросли в цене больше всего и какая самая дешевая
За год в мире на треть выросли цены на продукты: какая стоимость продуктов ожидается в Украине
[:ua]Цьогорічний урожай ранніх зернових культур в цьому році побив усі рекорди. Так рясно вродило вперше за 30 років незалежності України. Як це вплине на вартість хліба для населення, НСН розповість, посилаючись на Факти.
– Якщо ми збирали десь 24, 25, 27 млн тонн пшениці, то цього року 32,5 тонни. У нас попит на харчову пшеницю десь до 4 млн тонн. З 32,5 тонни ми себе забезпечимо декілька разів, – розповів генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль.
Решта піде на експорт. Україна перебуває у десятці держав, які забезпечують світ пшеницею. І наразі постає головне запитання – чи вплине цьогорічний рекордний урожай на внутрішній ринок? Чи стане від того, що рясно вродило, дешевшим один із головних продуктів на українському столі – хліб?
Вартість хліба залежить від ціни зерна лише на 40%, пояснюють експерти. Решта – інша сировина, енергоносії (газ та електрика), заробітна плата працівників та виробничі витрати (ремонт, амортизація обладнання та пакування).
Більшість цих складників за рік здорожчали. Тож і вийшло так, що за останній рік хліб із борошна вищого ґатунку додав у ціні аж на 5 грн.
Попри рекордний урожай зернових, ціна на хліб зростатиме надалі. Вплине на це і вартість пшениці – якщо рік тому тонна коштувала близько 7 тис. грн, то зараз вже майже 8,5 тис. грн.
Ціни формуються не фермером, який виростив урожай. Вартість формується в порту, на Чиказькій та Лондонській біржі.
На світові ціни зернових впливає все – зміни клімату (повені та посухи), збільшення населення планети та економічне зростання густонаселених країн. Китай усе більше споживає, зокрема, й української пшениці.
– Значна категорія китайського населення споживає якіснішу продукцію. Це відображається як на фуражному, так і на харчовому зерні. Це великий споживач, який сам себе не забезпечує, – зазначив генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль.
Впливає цей великий споживач і на вартість хліба для українських споживачів. Уже до кінця року українців очікує черговий стрибок цін. Найбільше здорожчають і нині недешеві хлібобулочні вироби.
Українці можуть запитати, яка ж тоді користь від цього рекордного врожаю зернових. Економісти кажуть, що необхідно дивитися глобальніше. Багато вродило – значить, більше продамо за кордон. Великий валютний виторг зміцнює нашу гривню, наповнює бюджет та стримує інфляцію.
До речі, нещодавно “НСН” писав:
В Україні очікується рекордно високий врожай яблук, але є проблеми з експортом
Крупи в Україні рекордно подорожчали: які виросли в ціні найбільше і яка найдешевша
За рік у світі на третину зросли ціни на продукти: яка вартість продуктів очікується в Україні
[:]