Зникнення Каховського водосховища відбулося внаслідок підриву російськими окупантами греблі ГЕС, що стало одним з наймасштабніших екологічних злочинів сучасності.
Велика вода зійшла, проте із наслідками Україна буде розбиратися ще довгі роки. Щоб відновити усі екосистеми знадобиться багато років.
Про це повідомляє Міндовкілля у Telegram, передає НСН.
Скільки років потрібно природі на відновлення
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець розповів, що Україна орієнтовно втратила більше ніж 10 кубічних кілометрів найціннішого ресурсу – води.
Могутнє Каховське водосховище, яке забезпечувало питною водою понад 1 млн українців, знищене росіянами.
Водночас через російський теракт було затоплено близько 80 тисяч гектарів заповідних територій.
“Нацпарки “Нижньодніпровський”, “Великий Луг” та “Кам’янська Січ” очікує поступове і довге відновлення. Ми назавжди можемо втратити ендемічні види рослин та тварин, серед яких морський судак, 70% ареалу світової популяції мишівки Нордмана, до 50% ареалу сліпака піщаного та ємуранчика”, зазначив фахівець.
Деякі види тварин і рослин зникають
Науковці Української природоохоронної групи проаналізували, як теракт російських окупантів вплинув на дику природу України.
Каховське водосховище – друге за площею водосховище в Україні (площа – 2155 км²), розташоване в трьох областях України (Запорізька, Дніпропетровська та Херсонська) і має довжину 240 км.
Негативні наслідки для дикої природи проявляться на площі не менш як 5000 км² (зона затоплення та зона осушення).
Вплив на риб
Каховське водосховище є одними з найбільших в Україні місць концентрації прісноводних промислових видів риб. Лише тут нараховувалось не менше 43 видів риб, з яких 20 видів мають промислове значення.
На відновлення запасів знадобиться мінімум 7-10 років.
Птахи
Через майже повне зникнення Каховського водосховища на цій території зникнуть птахи, які гніздились в цих місцях. Однак, оцінити вплив на птахів до кінця наразі не можливо.
Вплив на фауну
Велика кількість живих організмів, що населяють водойми, живуть в придонному мулі в прибережній зоні. Після теракту ця зона за лічені години осушилась.
Тому загинули майже всі природні організми водосховища.
Рослини
Зникли водні та прибережно-водні рослини Каховського водосховища. Їх місце займуть інвазійні чужорідні рослини – злинка канадська, амброзія полинолиста, золотарник пізній та ін. Зона осушення дна водосховища стане найбільшим в регіоні осередком розмноження небезпечних інвазійних видів.
Наземна фауна
Після підриву практично миттєве підняття рівня води не залишало шансів більшості наземних тварин. Відбувся катастрофічний вплив на популяції глобально вимираючих видів ссавців.