“Нацбанк перевірятиме карткові операції українців. З понеділка, 5 червня, всі банки мають передавати НБУ інформацію про безготівкові операції своїх клієнтів-фізичних осіб”. Повідомлення такого характеру з’явилися у низці українських ЗМІ і Телеграм-каналів.
Усі вони посилалися на лист НБУ, який, нібито, опинився у розпорядженні редакцій.
Згідно з оприлюдненою інформацією, щопонеділка до 16.00 години, банки нібито повинні будуть направляти до Національного банку інформацію щодо безготівкових операцій своїх клієнтів, здійснених в Інтернеті, за попередній тиждень. Ці дані мають бути представлені разом з ім’ям клієнта або назвою суб’єкта господарювання, який здійснював відповідні платежі.
Зазначається, що від банків регулятор чекає на інформацію з таких видів операцій:
- P2P-перекази;
- Поповнення/зняття готівки з карткових рахунків у касах або банкоматах;
- Оплати в Інтернеті
- Переказ коштів з картки на розрахунковий рахунок компанії або виплати на картки клієнтів з рахунку компанії.
Ось такий лист публікують ЗМІ і Телеграм-канали
Нацбанк спростував дану інформацію
5 червня у Нацбанку спростували інформацію, що перевірки стосуються фізичних осіб.
У листі НБУ (№ 25-0005/38228), який викликав резонанс у ЗМІ, не йдеться про фізичних осіб.
Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб, йдеться у повідомленні.
НБУ перевірятиме карткові операції українців: коментар експерта
У коментарі Фактам ICTV економічний експерт, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пояснив, що в дійсності інформація про перекази відслідковувалась і раніше.
Є така організація, яка називається Фінансовий моніторинг. І ця організація є в кожному банку, тобто кожен банк моніторить операції з перерахунку коштів. До 30 тис. грн на місяць ніхто жодних питань не ставить, від 30 до 400 тисяч можливий варіант вибіркового контролю, а після 400 тисяч – суцільний контроль. Зараз це Нацбанк, скажімо, стандартизує у вигляді таблиць. Тобто унормовує ті речі, які він і так робив, каже експерт.
Він зазначає, що нічого надзвичайного, пов’язаного з тим, що хтось додатково збиратиме якісь кошти, не буде, адже є встановлені нормативи, якими це чітко регламентується.
Водночас це зроблено для того, щоб відстежувати, звідки з’являються гроші в людей, які торгують чи роблять інші операції в інтернеті.
Водночас Пендзин наголошує, що Нацбанк не передає ці дані в податкову.
Ще новини України: В Україні націоналізують один з найбільших банків. Як це вплине на клієнтів