Деякі продукти харчування в Євросоюзі, наприклад курятина, коштують дешевше, ніж на внутрішньому ринку України. Чому спостерігається така тенденція?
Про це НСН дізнався з повідомлення today.ua.
У січні 2022 року Україна посіла шосте місце у світі за обсягами експорту м’яса курей на світовий ринок. Але навіть розвинене виробництво курятини не дає змоги знизити вартість даного продукту для українських споживачів.
У перші місяці поточного року на українському ринку курячі тушки зросли в ціні до 2,3 євро за кілограм, тоді як у Румунії та Угорщині їхня вартість дорівнює 2 євро, а в сусідній Польщі – 1,95 євро.
Про головні причини, що призвели до того, що в Україні ціни на курятину та інші продукти харчування набагато вищі, ніж у сусідніх країнах Європейського Союзу, розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.
За словами експерта, влада європейських держав виплачує високі дотації на аграрне виробництво, що дозволяє виробникам знизити витрати на виробництво харчової продукції.
Так, у Польщі держава компенсує 60% видатків на виробництво. Фермерам виплачують по 300 євро на гектар, для вирощування не лише агропродукції, а й курей та великої рогатої худоби.
Щоб знизити конкуренцію і уникнути цінового демпінгу на внутрішньому ринку, влада країн ЄС встановлює жорсткі квоти на експорт продуктів харчування, що також дозволяє знизити вартість продуктів для кінцевого споживача.
Нульова ставка ПДВ на продаж всіх видів харчової продукції та зниження ПДВ до 5% на пальне теж дозволяють уникнути зростання цін на продуктовому ринку. Водночас Пензін нагадав, що в Україні ставка ПДВ для пального та на продаж продуктів харчування становить аж 20%.
Жодних дотацій українські фермери з бюджету країни не одержують, тому змушені включати у вартість продуктів харчування всі витрати, включаючи корми, які подорожчали за останні два роки на 50%.