Коли закінчиться війна в Україні? Відповідь на це питання хвилює усіх українців. Від самого початку повномасштабного вторгнення купа політологів, економістів, журналістів тощо озвучували свої прогнози щодо завершення війни. Більшість із них не збулися. Деякі ще перевіряються часом. І от ще один прогноз – від Міжнародного валютного фонду.
Прогноз оприлюднено на офіційному сайті організації 18 жовтня 2024 року. Він є частиною звіту МВФ, передають “Новини України – НСН”
Коли закінчиться війна в Україні – прогноз МВФ
В МВФ прогнозують, що війна країни-агресора Росії проти України триватиме впродовж наступного року і зійде нанівець у його кінці.
В оновленому базовому сценарії війна зійде нанівець в останньому кварталі 2025 року, що справить сильний гальмувальний вплив, але Україна зможе підтримувати помірне [економічне] зростання, – ідеться в документі
Негативний сценарій передбачає, що війна може завершитися в середині 2026 року.
Базовий сценарій передбачає, що вплив війни буде більше зосереджено на областях з уже зниженою економічною активністю через ситуацію з безпекою.
Попри позитивні показники відновлення, тривала війна негативно впливатиме на економіку України через постійну невизначеність, дефіцит робочої сили, високий рівень імпортної залежності, пов’язану з обороною й ремонтом інфраструктури, а також демографічні зміни, зазначають у МВФ.
У звіті наголошують, що війна Росії в Україні й далі завдає економічних, соціальних і гуманітарних втрат, які зростають. Атаки на енергетичну інфраструктуру завдали серйозних економічних збитків і втрат, і перспективи залишаються вкрай невизначеними.
Прогноз МВФ – деталі
Базовий сценарій на 2024 рік
Реальне зростання ВВП у 2024 році прогнозується на рівні 3%. Зростання, ймовірно, помірно уповільниться у третьому кварталі, при цьому ранній урожай та стійкість експорту компенсують негативний вплив дефіциту енергії. Економіка ще більше сповільниться в четвертому кварталі через дефіцит енергії, що зростає, через більш високий попит в опалювальний сезон, прогнозує МВФ.
МВФ оцінює зимовий дефіцит енергії в 3-4 ГВт, що “відповідає оцінкам інших зацікавлених сторін”, при цьому переважають негативні ризики через ракетні атаки і сезонні фактори, йдеться в меморандумі.
Інфляція продовжить зростання до 9% (р/р) до грудня, відбиваючи різке підвищення цін виробників (переважно з допомогою енергії) і витрат за робочої сили.
У зовнішньому секторі вищі потреби в імпорті енергії та оборонної продукції, слабший урожай значною мірою компенсують полегшення ситуації від реструктуризації єврооблігацій та підштовхнуть дефіцит поточного рахунку до 14,9 млрд доларів (8,1%). Проте значне зовнішнє фінансування збільшить валові міжнародні резерви до 42,6 млрд доларів, йдеться у прогнозі.
Базовий сценарій на 2025 рік
Реальне відновлення ВВП відбуватиметься повільніше (2,5-3,5% р/р, на 2-3 в.п. нижче, ніж попередній прогноз) через більш тривалу війну. Інфляція знизиться до 7,5% до кінця року через ослаблення тиску витрат. Очікується, що дефіцит поточного рахунку збільшиться до 27,1 млрд доларів (14,3% ВВП) через стійкі потреби в імпорті, вплив дефіциту робочої сили на експортне виробництво та скорочення грантів, що домінуватиме над сприятливим впливом стабільного судноплавства, приватних переказів та реструктуризації боргу.
Незважаючи на погіршення поточного рахунку, деяке скорочення чистих прямих іноземних інвестицій та збільшення готівкових валютних коштів поза банками на тлі невизначеностей, пов’язаних із війною, валові резерви збільшаться до 44,9 млрд доларів за підтримки зовнішнього фінансування, прогнозує МВФ.
Післявоєнний період
За прогнозом МВФ, післявоєнне відновлення буде уповільнене шрамами від більш тривалої війни, але середньострокова перспектива ґрунтується на сильній програмі реформ та шляхах до вступу до ЄС, а також часткової реконструкції.
Більш пом’якшене відновлення післявоєнного виробництва оновленого базового прогнозу відображає повільніше повернення мігрантів, що призведе до більшої довгострокової втрати населення.
Загалом оновлений базовий прогноз передбачає сукупну втрату реального рівня ВВП на 2% до 2027 року (і на 2,7% до 2033 року) щодо прогнозу за червень.
“Однак потенційне зростання залишиться в цілому незмінним, оскільки інвестиційні потоки та загальна продуктивність факторів (рухлива рішучими реформами, зусиллями з реконструкції та впевненістю) домінуватимуть над несприятливим впливом більш тривалої війни на основний капітал та робочу силу”, – йдеться у прогнозі
Раніше ми повідомляли: «Я боюсь моменту, коли закінчиться війна» – відома волонтерка розповіла, що потрібно робити вже зараз