Дональд Трамп ввів мита проти всього світу (за деякими виключеннями), оголосивши 2 квітня днем визволення США. Він також оголосив «надзвичайний стан в економіці країни.
«Новини України – НСН» розповідають головне, що про все це відомо.
Трамп ввів мита проти сотень країн і оголосив надзвичайний стан в економіці США
Президент США Дональд Трамп оголосив про запровадження взаємних мит для країн усього світу та початок «торгівельної війни». Він уже підписав відповідний указ, а тарифи почнуть діяти з 9 квітня.
Про це Трамп заявив у Бiлому домi на заході до «Дня визволення» 2 квітня.
Після впровадження масштабних мит президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан в економіці країни, заявивши про “жорстоке поводження” з боку іноземних держав, які нібито отримують вигоду від доступу до американського ринку, водночас встановлюючи торговельні бар’єри для американських товарів.
Американський лідер підписав указ про введення мінімального 10-відсоткового тарифу на майже всі товари, що надходять до США. Крім того, він запровадив вищі мита для країн із найбільшим торговельним дефіцитом у відносинах зі Сполученими Штатами. Сам президент назвав цей крок “декларацією економічної незалежності” та заявив, що США “більше не можуть продовжувати політику односторонньої економічної капітуляції”
За словами Трампа, мінімальна тарифна ставка у 10% діятиме вже з 5 квітня для всіх країн у списку. «Взаємні тарифи», індивідуальні для кожної країни, набувають чинності з 9 квітня.
«Я підпишу указ про взаємні мита по всьому світу. «Золотий вік Америки» повертається. На мою думку це один з найважливіших моментів в історії США», – заявив Трамп
Як вiдомо, США введуть 10% мито на весь імпорт, а також 25% мито на автомобілі іноземного виробництва. США також запроваджують нові мита на імпорт: 20% для ЄС, 34% для Китаю, 24% для Японії, 46% для В’єтнаму та 26% для Індії.
Також вiдомо, що для України будуть діяти мінімальні мита в розмірі 10%.
Тим часом росії у списку немає.
Речниця Бiлого дому Керолайн Левітт додала, що новий 34% тариф на Китай є доповненням до існуючих 20%, внаслідок чого загальний тариф становитиме 54%.
На представленій Трампом таблиці було оприлюднено повний перелік тарифів. Серед країн, для яких вводяться додаткові мита, зокрема, такі:
- Тайвань – 32%
- Південна Корея – 25%
- Таїланд – 36%
- Швейцарія – 31%
- Індонезія – 32%
- Малайзія – 24%
- Камбоджа – 49%
- Велика Британія – 10%
- Південна Африка – 30% і т.д.
Чому Росії і Північної Кореї немає в списку
Глобальні взаємні тарифи, оголошені сьогодні президентом США Дональдом Трампом, оминули низку підсанкційних країн. Серед них є Росія та Північна Корея.
Представник Білого дому розповів виданню The New York Times на умовах анонімності, що представлені Трампом взаємні мита не поширюються на Білорусь, Кубу, РФ та КНДР через те, що ці країни і так перебувають під санкційними обмеженнями та “стикаються” зі значними тарифами
За словами представника адміністрації Трампа, такі держави “вже стикаються з надзвичайно високими тарифами, а наші раніше запроваджені санкції перешкоджають будь-якій значній торгівлі з цими країнами”.
Заява ЄС
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн виступила із заявою у відповідь на запровадження Сполученими Штатами мита у 20% на європейські товари.
За її словами, адміністрація Дональда Трампа завдала великого удару по світовій економіці, який “матиме величезні негативні наслідки для мільйонів людей”. Європейський Союз шкодує про таке рішення.
На думку фон дер Ляєн, великі та малі бізнеси “постраждають вже в перший день набуття тарифами чинності”. Очільниця Єврокомісії наголосила, що не вважає мита, які призводять до неминучого підняття цін, дієвим засобом боротьби з несправедливістю у глобальній торгівлі.
ЄС “готовий відповідати і вже фіналізує перший пакет контрзаходів”. Проте у Брюсселі вважають, що не пізно вирішити суперечливі питання шляхом переговорів, “усуваючи перепони, а не встановлюючи їх”.
Фон дер Ляєн запевнила, що Єврокомісія тісно співпрацюватиме з галузями, які зазнають збитків через американські тарифи, і пообіцяла, що “ЄС матиме все потрібне, щоб пройти через цей шторм”.
Заява Мінекономіки України
Мита США на товари з України досить низькі і вдарять переважно по малих виробниках, – заявила міністр економіки України Юлія Свириденко.
Вона додала, що на Україну діятиме загальні, 10-відсоткові мита, а 2024 року країна експортувала до США товарів на $874 млн, з яких $363 припали на чавун і ще $112 – на труби. Закупила Україна в США товарів на $3,4 млрд.
“Тому ми маємо шанси домовитися на інші умови – американська заява чітко говорить про таку можливість… Ми вже працюємо над тим, щоб для України були найкращі умови”, – сказала Свириденко
Перша реакція фондових ринків
Введення президентом США Дональдом Трампом тарифів на імпорт для більшості країн світу, серйозно похитнуло стабільність американського фондового ринку.
Про це повідомляє Financial Times.
За даними видання, ф’ючерси на американські фондові індекси впали ще більше, оскільки інвестори зважували наслідки взаємних тарифів Дональда Трампа.
Контракти на індекс S&P 500 знизилися більш ніж на 3%, а контракти на технологічний індекс Nasdaq 100 впали на 4%.
Водночас, облігації зросли, компенсувавши попередні втрати, а прибутковість 10-річних казначейських облігацій знизилася на 0,07 процентного пункту – до 4,13 відсотка.
Однак після заяви Трампа ринки різко змінили напрямок, завершивши день у мінусі.
Порада Мінфіну США: світ закликають потерпіти
Після введення нових тарифів на імпорт, адміністрація президента США Дональда Трампа закликає країн-партнерів до терпіння.
Міністр фінансів США Скотт Бессент порадив урядам інших країн світу не відповідати на підвищення тарифів Трампом.
“Я б радив іншим країнам не панікувати та не вживати заходів у відповідь. Ці тарифи – верхня межа, що не допускає застосування заходів у відповідь”, – сказав Бессент
Інші країни звернулися до Вашингтона з проханням про торговельні переговори. Натомість очільник Мінфіну зазначив, що адміністрація “дасть усьому заспокоїтися на деякий час”.
“Гадаю, слід зачекати і подивитися, що буде відбуватися далі”, – додав Бессент
Мита на автомобілі
Як зазначалося вище, адміністрація президента США Дональда Трампа запроваджує мита на імпорт легкових автомобілів та вантажівок в розмірі 25%. Вони набудуть чинності 3 квітня.
Крім того, будуть запроваджені 25% мита на автозапчастини, які мають набрати чинності 3 травня.
Трамп заявив, що понад 80% автомобілів, вироблених у Південній Кореї, продаються в Південній Кореї, а понад 90% автомобілів, проданих у Японії, виробляються в Японії, і що автомобілі, вироблені в США, становлять лише невелику частку в цих країнах.
“Форд продає дуже мало в інших країнах. Дисбаланс, який “знищив” промисловість США. Ось чому з опівночі ми запровадимо 25% мито на всі автомобілі іноземного виробництва”, – сказав Трамп
Білий дім наказав Мінторгівлі протягом 90 днів розпочати процес додавання додаткових автозапчастин до списку, зокрема на прохання американських виробників.
Зараз перелік запчастин включає десятки тарифних кодів. Серед них – двигуни, трансмісії, силові агрегати та електричні компоненти, а також інші частини, такі як гальмівні шланги.
Водночас для транспортних засобів, які відповідають правилам походження угоди між США, Мексикою та Канадою, імпортери можуть сплачувати 25% мита лише за “неамериканську” частину автівок.
Як це вплине на ціни та споживачів
Мита можуть додати декілька тисяч доларів до вартості автомобіля в Сполучених Штатах, що суперечить передвиборній обіцянці Трампа знизити споживчі ціни.
Ferrari оголосили про підвищення цін до 10% на автомобілі, що продаються в США, і інші автовиробники також попередили, що вони також можуть підняти ціни.
JP Morgan заявив, що тарифи піднімуть ціни на нові автомобілі на 4000-5300 доларів.
Згідно з Autoweek, введення 25% мита може призвести до значного зростання вартості автомобілів: передбачається подорожчання на 12 000$ для деяких моделей.
Мінімальне підвищення цін на 4 000$ прогнозують навіть для бюджетних варіантів.
Передбачається обмежений вибір автомобілів на ринку, оскільки виробники можуть скоротити поставки через збільшені витрати.
Чи виграють від цього американські автовиробники
Трамп заявив, що мито стимулюватиме виробництво в США: Автоконцерни будуватимуть нові заводи або розширюватимуть існуючі.
Водночас акції General Motors, Ford і Stellantis вже впали після оголошення тарифів.
Дженніфер Сафавіан, президент Autos Drive America, зазначила:
“Ці тарифи зроблять виробництво та продаж автомобілів у США дорожчим, що призведе до вищих цін для споживачів і скорочення робочих місць на виробництві.”
Американські виробники автомобілів можуть спробувати добитися відстрочки або перегляду рішення, однак поки що Трамп не планує змінювати свою позицію.
При цьому інвестори Tesla сподіваються, що виробник електромобілів менше постраждає від мит через його переважаюче виробництво в США.
Ще новини України: Чому провалився контрнаступ України у 2023 році і як в США відреагували на Курськ – велике розслідування NYT