Президентські вибори в Румунії може виграти кандидат, який виступає проти підтримки України та в свій час розхвалював Путіна. Це ультранаціоналіст Калін Георгеску. Він переміг у першому турі.
Президентські вибори в Румунії – що відомо
В Румунії підрахували 100% голосів у першому турі виборів президента, який пройшов у неділю, 24 листопада. У другому турі зустрінуться ультраправий політик Келін Джорджеску та ліберальна проєвропейська кандидатка Елена Ласконі.
Про це свідчать дані Центрального виборчого комітету Румунії.
Джорджеску підтримали понад 2 мільйони виборців (22,94% від загального числа), Ласконі — більш як 1 мільйон 772 тисячі (19,18%). Вона обігнала чинного прем’єр-міністра країни Марчела Чолаку, який набрав близько 1 мільйона 769 тисяч голосів (19,15%). Розрив між ними становив 2,7 тисячі голосів виборців.
Як пишуть медіа, результати першого туру «викликали шок у румунському суспільстві». Попередні опитування прогнозували, що в другий тур пройдуть лівий премʼєр Чолаку і голова «Альянсу за об’єднання румунів» (AUR) Джордже Сіміон. Після оприлюднення результатів ЦВК Чолаку подав заяву про відставку з поста голови Соціал-демократичної партії (PSD).
На телевізійних президентських дебатах 18 листопада майже всі кандидати заявили, що Україні доведеться поступитися територією на користь Росії. Елена Ласконі була єдиною кандидаткою в президенти, яка виступила проти такої ідеї, пише «Радіо Свобода». Вона заявила, що це заохотить Путіна до нових загарбань.
Ласконі, голова партії «Рятуйте Румунію» (USR), виступає за збільшення витрат на оборону і допомогу Україні.
Келін Джорджеску — безпартійний кандидат. Раніше він був в ультраправому націоналістичному «Альянсі за об’єднання румунів», однак його виключили як занадто радикального: Джорджеску схвалював лідерів румунського фашистського руху «Залізна Гвардія». Його називають проросійським політиком, він виступав проти допомоги Україні та критикував НАТО.
Георгеску використовував TikTok для мобілізації виборців, незважаючи на критику за підтримку фашистського руху ХХ століття.
Bloomberg пише, що наступного тижня в Румунії відбудуться парламентські вибори, які “можуть ще більше змінити політичну карту країни”. Чолаку прагне укріпити свої позиції у парламенті після розпаду коаліції з Ліберальною партією.
Попри те, що президентська посада в Румунії значною мірою церемоніальна, переможець виборів стане головнокомандувачем збройних сил і представником країни на важливих міжнародних форумах, зокрема НАТО та ЄС.
Ще новини України і світу: У Німеччині політична та економічна криза: країну чекають дострокові вибори