Купити квартиру в Дніпрі

Людство тупішає, мозок «гниє» через перегляд коротких відео і стрічок – вчені

Людство тупішає, мозок «гниє» через перегляд коротких відео і стрічок – вчені

Людство тупішає. Такого невтішного висновку дійшли дослідники Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Вони виявили тривожні факти про стан навичок та знань сучасного суспільства.

Людство тупішає: які “симптоми”

Згідно з дослідженням:

  • Кожен п’ятий дорослий у світі демонструє рівень читання та математичних навичок, що відповідає початковій школі;
  • Чоловіки, як і раніше, лідирують у математиці, проте розрив між статями поступово скорочується;
  • Третина працівників не мають достатніх знань та навичок, необхідних для виконання своїх професійних обов’язків;
  • У молодого покоління (16–24 роки) у низці країн помітно знизився рівень грамотності, що викликає особливе занепокоєння;
  • У половині досліджених країн ситуація є критичною: навички чверті дорослих не перевищують рівня десятирічних дітей.

Вчені кажуть, що масштабна віртуалізація нашого життя і користування гаджетами – одна із причин отупіння людства. Адже людина перекладає багато мозкових завдань, які раніше виконувала сама, на гаджети. Замість того, аби порахувати в голові, вона використовує калькулятор. Вона гуглить знову і знову, замість того, щоб запам’ятовувати інформацію.

Крім того негативний вплив на мозок здійснює постійний перегляд коротких відео та гортання стрічок у соцмережах.

«Гниль мозку» – слово року

Видавництво Оксфордського університету вибрало слово «гниль мозку» словом року.

Це слово визначається як «передбачуване погіршення психічного чи інтелектуального стану людини, особливо розглядане як результат надмірного споживання онлайн-вмісту, який вважається тривіальним або нескладним».

Деякі експерти вважають, що постійне нескінченне прокручування соціальних медіа та іншого онлайн-контенту робить саме це – гниє наш мозок

Про це пише New York Post.

Поведінковий нейробіолог доктор Кіра Бобінет, автор книги «Нестримний мозок», розповіла, що зростає усвідомлення гниття мозку та його наслідків.

Люди відчувають труднощі з концентрацією уваги. Вони відчувають туман у мозку. Вони не можуть виконувати глибоку роботу, — сказала Бобінет

За її словами, також спостерігається «епідемія самотності», тому що ми не можемо зосередитися ні на чому, включаючи побудову стосунків.

Прокрутка стрічок соціальних мережах є способом «від’єднатися» і дати мозку відпочити після довгого дня, – каже Бобінет – Це «поведінка уникнення». Але так може сформуватися залежність від соціальних мереж, оскільки мозку може бути «дуже боляче» після припинення прокручування.

Людство тупішає, мозок «гниє» через перегляд коротких відео і стрічок – вчені

Це може призвести до «небезпечної» втрати мотивації.

Вчені кажуть, що людині більше нічого не потрібно уявляти. Адже щоразу вона вмикає свої пристрої – і отримує все, що їй потрібно.

Зловживання гаджетами негативно впливає на пам’ять і на освіту.

За словами дослідників, деякі діти витрачають по вісім годин на прокручування стрічок та перегляд відео, що «порушує їхню гігієну сну».

При цьому діти після перегляду відео не можуть розповісти детально, про що було хоча б одне з них.

«Речовина нашого мозку зменшується, наші спогади зменшуються і наша концентрація уваги зменшується», — попереджають вчені

Як уникнути “гниття мозку”

Вчені дають декілька порад, як уникнути «гнилі мозку».

А саме – коли хочеться розслабитися після важкого дня, замість сидіння у соцмережах, зателефонуйте подрузі, мамі.

Також людей закликають більш стратегічно ставитися до проведення часу в Інтернеті, розділяючи його на 80% «значущого, законного» контенту та 20% розваг.

Для цифрової гігієни та благополуччя ви можете встановити обмеження, ви можете заблокувати доступ. Встановіть вільні від техніки години та зони у вашому домі, особливо для сімей. Вийдіть на вулицю, порухайте м’язом… пограйте в ігри для запам’ятовування, інтелектуально складні або навчальні ігри, –  радять вчені

Експерти також заохочують людей поставити собі кілька запитань після прокручування, щоб допомогти оцінити якість витраченого часу.

Вони можуть включати наступні: «Чи можете ви сказати, скільки часу ви були онлайн? Ви витратили більше часу, ніж хотіли? Вам стало краще?»

За словами науковців, не існує універсального рішення, щоб уникнути гниття мозку. Тим паче, що виробники пристроїв і контенту для соцмереж зацікавлені у тому, аби максимально втягувати людей у віртуальний світ. Часто розроблені алгоритми діють за принципами ігрових автоматів: «Потягни за ручку… Ніколи не знаєш, що отримаєш». І людині цікаво, а що ж там далі – у наступному відео, у наступному дописі в стрічці. І вона «зависає».

Але якщо ми хочемо уникнути деградації, нам постійно слід працювати над тим, аби зменшити негативний вплив соціальних мереж та ігор на себе, вдумливо і усвідомлено корегувати своє життя.

Можливо, вам також буде цікаво: «Коли закінчиться війна в Україні»: прогнози, які збулися і не збулися

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу