Катастрофа на залізниці у Марганці з 45 загиблими – минуло 11 років (фото)

11 років тому 12 жовтня була така ж золота осінь, як сьогодні. І нічого не віщувало біди. А вона прийшла о 09:45, і сонце почорніло. В Україні у місті Марганець на Дніпропетровщині сталася наймасштабніша за всю історію незалежності країни катастрофа на залізниці, яка забрала десятки життів дорослих і дітей. NNS нагадає, як це було…

Вже через якусь годину на місці катастрофи було багато людей. Рятувальники, співробітники правоохоронних органів, чиновники, журналісти місцевих ЗМІ прибули на злощасний переїзд. І те, що вони там побачили, було по-справжньому страшно. Розтрощена жовта маршрутка, стогони, крики, плач. І тіла, тіла, тіла… Складені в ряд. Дуже багато тіл. Чоловіки, жінки, діти… Ця картина в пам’яті очевидців залишилася назавжди.

Міська маршрутка, що прямувала з Городища до зупинки «Міська лікарня», була забита людьми. Пасажири сиділи і стояли. Вижити після зіткнення з локомотивом вдалося не багатьом.

Спочатку повідомлялося про 38 загиблих і 12 «важких». Пізніше стало відомо, що з 52 пасажирів в живих залишилося тільки семеро.

Через пару годин після аварії на місце трагедії було не потрапити: дороги закрили. Рятувальники, які розрізали зім’ятий автобус (поїзд протягнув його по рейках 300 метрів), діставали загиблих і клали на землю, накриваючи простирадлами. Родичів і близьких до тіл не підпускали.

– Як пустити? – говорив  міліціонер, що чергував на місці. – Люди понівечені. Рідні не витримають таке…

Через годину до переїзду прибігла жінка в домашньому одязі. Вона шукала в натовпі маму, яка їхала в цьому автобусі. Ще трохи – і загальний безперервний плач був чути всюди. У самого огородження навпочіпки, обхопивши руками голову, сидів чоловік. Він курив і дивився в землю:

– У мене там двоє лежать. Дружина і дитина…

– Нас у мами чотири дочки, – ридала поруч Тетяна Хожиєва. – Коли одній з моїх сестер було 17 років, її збила машина, але вона вижила. А ось маму доля не вберегла…

Інформація про список загиблих змінювалася кожну годину. Наприкінці дня стало відомо: у числі загиблих – троє дітей. Двоє 15-річних підлітків і 7-річний першокласник Денис Чепурний. В автобусі він їхав з мамою. Його брат Максим став сиротою.

Марганецька катастрофа на 116-му кілометрі залізничного переїзду загубила 45 життів, вона стала найбільшою в історії України. До міста 12 жовтня екстрено прибув тодішній віце-прем’єр Клюєв, який провів пресконференцію. Багато говорилося про безпеку на переїздах і заходи, які будуть прийняті.

Але марганчанам було не легше від слів. Місто надовго ніби застигло – все ніяк не мігло відійти від шоку і повірити в те, що трапилося.

Експерти і слідчі досі намагаються зрозуміти: чому водій з багаторічним стажем Микола Гречко виїхав на залізничний переїзд перед локомотивом. Заборонний сигнал горів, а локомотив було вже видно. Але автобус раптом почав рух і безпорадно спинився перед 180-тонної махіною, що стрімко наближалася і несла  смерть. Рахунок ішов на секунди. Вибратися з пастки, звичайно, ніхто не встиг.

Електровоз ВЛ8-1583, що рухався в момент удару зі швидкістю 82 км/год за маршрутом Нікополь — Марганець — Канцеровка, протягнув автобус вздовж шляху до повної зупинки близько 300 метрів. В кабіні локомотива знаходилися три машиніста-інструктора, мешканці Нікополя — Олександр Могильний (керував локомотивом), Володимир Череп і Юрій Косів.

За годину до трагедії в Марганці на залізничному переїзді Широке – Долинське – Біленьке в Запорізькій області, вантажний потяг в’їхав у трактор. Тракторист загинув на місці. Щоб відтягнути потяг і розвантажити місце події, був викликаний той самий локомотив. Його рух у графіку не було прописано, і він їхав по неправильному шляху, як і робиться в екстрених ситуаціях. Але в будь-якому випадку всі сигнали на переїзді в момент аварії працювали.

Водій автобуса загинув разом з пасажирами, тому точну причину катастрофи не вдасться дізнатися ніколи. Власник маршрутки був засуджений на 5 років.

Не всі родичі загиблихпережили смерть своїх близьких. Кілька людей через якийсь час покінчили з собою. А життя інших вже ніколи не буде колишнім…

У матеріалі NNS використав інформацію сайтів «Марганецький очевидець» і «Комсомольська правда в Україні».

До речі, нещодавно “NNS” писав:

В Україні назріває масштабна техногенна катастрофа: можуть постраждати сотні тисяч людей

ДТП з маршруткою у Миколаївській області: багато загиблих і постраждалих (фото)

ДТП під Одесою: фура знесла пасажирський автобус, є загиблі і постраждалі

 

To Top