В Україні назріває масштабна техногенна катастрофа: можуть постраждати сотні тисяч людей

В Україні назріває масштабна техногенна катастрофа, яка може забрати чимало людських життів і призвести до тяжких наслідків для сотень тисяч тих, хто залишиться в живих

Мова йде про ракетне паливо, яке зберігається на території заводу Южмаш.

Про цю проблему написав генеральний директор Южмашу Сергій Войт. Він розіслав копії свого листа в космічне агентство, міністерство промисловості і мерію Дніпра, адже підприємство знаходиться на території цього міста. Лист Сергія Войта опублікувала адвокат Юлія Сегеда. Про це NNS дізнався з повідомлення на сайті TODAY.UA.

Зараз на зберіганні у Южмашу знаходиться 95 тонн цього палива – гептилу. Разом з тим, щоб отруїти людину достатньо 1 мікрограма цієї речовини, розчиненого в літрі води. А якщо розгерметизується 40-тонна цистерна з таким паливом, то це може забрати чимало життів і заподіяти тяжкі наслідки сотням тисяч людей.

Зважаючи на крайню небезпеку для всього живого, таке паливо повинно зберігатися з дотриманням найсуворіших заходів безпеки. І природно, все це вимагає чималих капіталовкладень. Щорічні витрати підприємства на зберігання цього палива становлять близько 20 мільйонів гривень. Проте вже кілька років підприємство не отримує з бюджету ні копійки на ці цілі, нагадує директор.

Южмаш не отримав на зберігання гептилу нізвідки ні копійки в нинішньому році, і, судячи з проекту бюджету на 2022 рік, не отримає і в наступному.

Директор також нагадує, що ще в 2018 році Кабміном була погоджена програма по утилізації рідкого ракетного палива. Проте грошей для її реалізації теж не дали.

При цьому сам Южмаш вже давно не процвітає, як у ті незапам’ятні часи, коли він був флагманом по виробництву ракетно-космічної техніки. Підприємству часто нічим виплачувати навіть зарплату своїм працівникам. А тут ще потрібно знаходити гроші для зберігання гептилу.

Чим небезпечний гептил?

Гептил – дуже небезпечний канцероген. Потрапляючи в організм, він вражає всі його системи: шкірні покриви, імунну систему, серцево-судинну, лімфатичну, нервову системи, шлунково-кишковий тракт і печінку. Він також призводить до безпліддя і є причиною уроджених каліцтв.

З вигляду, це безбарвна або трохи жовтувата рідина, що має запах аміаку. Ще він трохи нагадує запах риби. Для людини вкрай небезпечний як контакт із самою рідиною, так і вдихання пари гептилу. Вже при першому контакті з ним виникає нудота, блювання, подразнення очей і дихальних шляхів, порушення нервової системи, можлива втрата свідомості. Потрапляючи в грунт або воду, гептил і проникає в рослини і тварин, які їх їдять, і потім в організм людини. Щоб вбити людину, достатньо 1 мікрограма гептилу на літр води.

Таким чином, те, що зберігається на Южмаші, можна порівняти хіба що з арсеналом ядерних боєголовок. І краще не думати про те, що станеться з мільйонним мегаполісом і навколишнім населенням, якщо раптом трапиться розгерметизація ємностей із гептилом. Другого “чорнобиля” Україна може не пережити.

До речі, нещодавно “NNS” писав: В Україні з магазинів терміново вилучають популярний напій, в якому знайшли отруйна речовина

 

 

 

 

 

 

 

RU → UK

To Top