Купити квартиру в Дніпрі

30
30

Масляна чи Масниця: як правильно говорити

Іноді виникає питання, як правильно говорити – Масляна чи Масниця. Про це розповіли на сайті «Уніан».

В Україні свято називається Масниця, але є й інші його назви, серед яких – Колодій, Сиропуст, Масляна, Сирний тиждень та інші. Вважається, що назву «Масляна» свято отримало лише в 1960-х роках минулого століття, коли радянська влада вирішила відзначати свято, але надала йому російського коріння. Хоча саме свято сягає часів язичництва, а відзначали його в Київській Русі, тобто, в Україні.

Масницю відзначають за тиждень бо початку Великого Посту. Цього року свято розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.

1551697779 6700

Традиції української Масниці відрізняються від Масляної. Наприклад, в Україні готують насамперед не млинці, а вареники з сиром, политі сметаною – це головна страва свята. Варять вареники і з іншими начинками.

«Зачекайте вареники, прийде на вас Масниця», говорить українська народна приказка

У свій час козаки жартували, що на Масницю навіть турки вареники їдять. Млинці, які з’являються в цей час на столі – це здебільшого налисники.

Свято щемає назву Колодій. Це давній маленький Сонце-Божич, який підріс і набрався сили розкручувати Сонячне Коло, тобто став Коло-Дієм. Саме свято супроводжувалося обрядами з колодкою, яка в українців була продовженням роду.

Масляна чи Масниця: історія свята

90aa78d26ffaf4308af06d72b5add9fd

Колодку – дерев’яне поліно – прив’язували до ноги неодруженим хлопцям, символічно караючи їх за те, що вони вчасно (тобто, до початку посту) не одружилися. Хлопець міг відкупитися від колодки – подарунками, грошима чи частуваннями. Так, у жартівливій формі громада засуджувала неодружену молодь і тим самим заохочувала до продовження роду.

Один з архаїчних обрядів Масляної – це поховання Колодія, воно відоме в кількох локальних варіантах. Спочатку розігрували народження, а потім і поховання дерев’яної ляльки – колодки, це уособлювало прощання з образом зими.

Українська Масниця – це не лише проводи зими та зустріч сонця, а й заклик до загального примирення, злагоди та всепрощення. Тому останній день тижня Масниці називається Прощеною неділею, коли потрібно забувати всі образи і самому просити вибачення. Ця традиція в нас збереглася й досі.

 

Читайте також: Початок Великого посту і нова дата Благовіщення: церковний календар на березень 2024

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу