16 квітня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
Сьогодні, 16 квітня, Всесвітній день голосу. Православні вшановують пам’ять мучениць Агапії, Ірини та Хіонії. А ще 16 квітня народне свято, відоме під назвами Іринин день, Ірина розсадниця, Микита-вододіл. Залишилося 259 днів до Нового року. Це вівторок, і на цей день припадає 783-й день повномасштабної війни в Україні.
16 квітня – яке сьогодні церковне свято
16 квітня в церковному календарі – день пам’яті мучениць Агапії, Ірини та Хіонії. Вони були трьома сестрами, які жили в III столітті в Італії, на околицях міста Аквілеї. В ранньому дитинстві залишилися сиротами і виховувалися у любові до Господа. Всім юнакам дівчата відмовляли, адже хотіли присвятити своє життя Богу. Дізнався про неприступність сестер імператор і наказав їм їхати з ним до Македонії, щоб там знайти наречених. Та дівчата стояли на своєму. Тоді сестер вирішили стратити. Двох старших спалили на вогні, а молодшу застрелив охоронець, коли вона намагалася втекти.День пам’яті апостолів від 70-ти Аристарха, Пуда і Трохима
16 квітня у світі
Всесвітній день голосу
Святкувати його почали в 1999 році.
Запропонувало святкувати це свято Бразильське товариство ларингології та голосу. Ініціаторами були лікарі – терапевти, логопеди та викладачі співу, які входили до асоціації під головуванням доктора Недіо Штеффен. У 2002 році португальський ларинголог професор Маріо Андреа, тодішній президент Європейського ларингологічного товариства, запропонував відзначати День голосу в усьому світі. У Сполучених Штатах Американська академія отоларингології та хірургії голови і шиї в 2002 році офіційно приєдналася до святкування, і в цьому ж році захід отримав назву «Всесвітній день голосу». У 2016 році було проведено понад 700 заходів, присвячених цьому Дню.
Всесвітній день голосу присвячений феномену голосу як основному засобу спілкування і предмету вивчення безлічі наук, таких як фізика, психологія, фонетика і біологія.
Всесвітній день боротьби з дитячим рабством
16 квітня відзначається Всесвітній день боротьби з дитячим рабством. Ця дата була обрана на згадку про вбивство юного пакистанця Ікбала Масіха, вбитого у віці 12 років за те, що він повстав проти життя в рабстві.
За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), близько 152 мільйонів дітей віком від 5 до 17 років залучені до дитячої праці.
Хто святкує іменини 16 квітня
- Леонід, Ірина, Галина, Ніка, Василіса, Федорина
Талісманом людини, народженої 16 квітня, є онікс. Один із різновидів кварцу. Здавна онікс наділяли особливими магічними властивостями. Зокрема, вірили, що це камінь справжнього лідера.
Традиції, заборони і прикмети 16 квітня
16 відзначається народне свято, відоме як Ірина Розсадниця. І з ним пов’язано багато традицій.
Цю дату наші предки присвячували посіву розсади перцю, капусти, огірків, помідорів, кабачків. Вірили, що всі посаджені в день Ірини культури добре приживуться і дадуть відмінний урожай. Чоловіки в цю дату ремонтували городній інвентар і орали ділянку.
Селяни в це народне свято дбали про домовика. Для нього залишали частування у вигляді каші, буханця хліба або печива. Люди вірили, що після такого домовик не буде буянити і шкодити господарям.
У свято 16 квітня люди ходили до найближчої річки або озера, набирали воду і вмивалися нею для міцного здоров’я, а також поливали джерельною водою рослини. Також цього дня ходили в лазню, обливалися водою і обтиралися мокрим рушником.
Що не можна робити 16 квітня:
- Забороняється пити алкоголь.
- Не можна брати чи давати гроші в борг.
- Не варто веселитися, співати і танцювати.
У наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день.
До середини квітня закінчувались зимові припаси. У народі говорили: «Нічого немає, ні кришки, ні зерна, ні краплі». Наші пращури вважали: якщо у цей день весняні води течуть повільно, лід тоне, значить, буде тяжко людям цього року.
А також існують прикмети:
- Якщо з берези зібрали багато соку, то літо буде дощовим.
- Якщо подув вітер із півдня, то цього року вродяться ярі культури.
- Квітки кульбаби і мати-й-мачухи вдень закрилися – до дощу.
- Грім сьогодні віщує багатий урожай зернових культур.
- На березі з’явилися листочки – вже можна садити картоплю.
- Якщо яблуні вже відцвіли, то буде раннє літо.
- Зоряна, безхмарна ніч віщує похолодання.
16 квітня в історії
Визначні події
- 1178 до н. е. — повне сонячне затемнення. В цей же день за підрахунками вчених Одіссей повернувся на Ітаку після 20-річного походу з Троянської війни.
- 1574 — перша документальна згадка про вертеп на українських землях, записана до Заславської замкової книги.
- 1632 — засновано Києво-Могилянську академію.
- 1705 — англійська королева Анна посвятила Ісаака Ньютона у лицарі — це перше в англійській історії звання лицаря, надане за наукові заслуги.
- 1936 — у Львові розпочалися масові політичні виступи робітників міста проти уряду Польщі.
- 1945 — СРСР розпочав остаточний наступ на Берлін.
- 1945 — німецьке судно «Гойя», що перевозило біженців, торпедоване радянським підводним човном Л-3. Загинули близько 7000 людей.
- 1947 — Бернард Барух вперше вжив термін «Холодна війна» для позначення відносин між СРСР і США.
- 1995 — почав діяти телефонний міжнародний код «380», який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР.
- 2000 — на референдумі більшість жителів України підтримали ідею скорочення загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300, позбавлення їх недоторканності і право президента на розпуск парламенту.
- 2000 — Георгій Гонгадзе та Олена Притула засновують «Українську правду», перше україномовне інтернет-видання.
- 2003 — підписано Афінський договір, за яким 10 нових країн стали членами ЄС: Мальта, Кіпр, Словенія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина і Угорщина (набрав чинності 1 травня 2004).
Народилися 16 квітня
- 1841 — Христина Алчевська, українська педагогиня, організатор народної освіти.
- 1882 — Юрій Глушко, український громадський і політичний діяч, один із організаторів українського національно-культурного й громадського життя на Зеленому Клині.
- 1889 — Чарлі Чаплін, американський кіноактор, режисер, сценарист.
- 1914 — Джон Годяк, американський кіноактор українського походження.
- 1926 — Борис Возницький, український мистецтвознавець, меценат, директор Львівської галереї мистецтв, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв, Герой України
- 1927 — Бенедикт XVI, Папа Римський.
- 1979 — Крістіян Альберс, голландський автогонщик, пілот Формули-1.
Померли 16 квітня
- 1113 — Святополк Ізяславич, Великий князь київський із династії Рюриковичів.
- 1822 — Дмитро Левицький, український живописець-портретист. Академік Петербурзької академії мистецтв.
Читайте також: Православний каледар на квітень: коли Вербна неділя