За допомогою природніх інгредієнтів можна чудово пофарбувати яйця до свята Великодня, ННС з посиланням на сайт Ясенсвіт розповідає всі тонкощі.
Згідно з православними традиціями пекти паски і готувати яйця краще в Чистий четвер. Але також приготування великодніх страв можна перенести і на суботу.
Існує безліч овочів, фруктів, приправ, напоїв, які здатні забарвити шкаралупу. Більшість з них, напевно, є і на вашій кухні. Приготування крашанок з натуральних продуктів — це дуже оригінально, а результат іноді навіть краще, ніж зі штучними пігментами. Головне, запастися часом, натхненням і, звичайно, яйцями.
Пам’ятайте:
- для фарбування натуральними продуктами підійдуть тільки білі яйця;
- маркування на шкаралупі — не перешкода, вона сходить під час теплової обробки;
- готові крашанки рекомендується відполірувати соняшниковою олією для блиску, так вони будуть виглядати значно ефектніше.
Перед фарбуванням подбайте про посуд: підійдуть тільки скляні ємності для витримування яйця в концентраті або металеві для приготування відвару. Ємності навіть з такого матеріалу можуть “тонуватися”, але з часом пігмент зійде. А ось емальована каструля вже ніколи не буде як раніше після, наприклад, куркуми, цибулевого або бурякового концентрату.
Чим пофарбувати яйця на Великдень без хімії
Цибулеве лушпиння
Цибулиння надає яйцям яскраво-червоного або темно-помаранчевого відтінку, залежить від насиченості відвару. Фарбування лушпинням — один з найпростіших і найпопулярніших способів, оскільки овоч є на прилавках увесь рік. Крім цього, лушпиння можна поєднувати із зеленкою для отримання мармурового ефекту, буряком, робити візерунки і малюнки.
- Для початку підготуйте лушпиння. Почистіть 10-15 середніх цибулин. Відкиньте всі частини, де є цятки, потемніння — вони можуть зіпсувати колір. Помістіть лушпиння в каструлю і залийте водою. Деякі господині радять брати не менше 15-20 грам цибулиння на 1 літр води. Пам’ятайте, чим більше лушпиння, тим довше його потрібно варити.
- Для фарбування можна використовувати шкірки як білої, так і червоної цибулі. Біла цибуля надасть темно-помаранчевого відтінку, а червона — темно-багряного.
- Лушпиння необхідно довести до кипіння і варити на повільному вогні від 20 до 60 хвилин. Чим довше вариться, тим більш насиченим вийде колір майбутньої крашанки. Залиште відвар охолонути до кімнатної температури.
- Поки готується цибулевий концентрат, займіться яйцями.
- Щоб в процесі фарбування яйця не тріснули, дістаньте їх з холодильника заздалегідь мінімум за 20 хвилин.
- У каструлю з відваром додайте столову ложку солі, перемішайте. Потім опустіть яйця. Слідкуйте, щоб контакт яйця і води відбувся за кімнатної температури.
- Щоб шкаралупа набула необхідного кольору, варіть яйця круто, тобто не менше 10 хвилин, але, не більше 12. Підготуйте посудину з холодною водою, і покладіть в неї готові крашанки на 5-7 хвилин.
- Потім протріть паперовим рушником, щоб зняти надлишок фарби. Якщо хочете, щоб яйця блищали, перед подачею відполіруйте їх рослинною олією.
Морква
Використайте моркву, а точніше її сік, щоб отримати світло-помаранчеві крашанки. Для цього приготуйте свіжовичавлений сік і за бажанням додайте 2 ложки куркуми для більш насиченого відтінку. Опустіть попередньо зварені яйця в сік на 5-6 годин. Щоб колір взявся краще, легенько потріть яйце старою щіткою перед процедурою.
Червонокачанна капуста
Щоб отримати ніжно-блакитний або ніжно-бузковий колір шкаралупи, спробуйте червону капусту. Годиться для цього як відвар, так і сік. У кожному з варіантів необхідно попередньо зварити яйця круто, а потім замочити на 3-5 годин в концентраті. Якщо залишити яйця на ніч, вийде глибокий небесно-блакитний відтінок, не менш яскравий, ніж після штучного барвника.
Шпинат
Бачили, як за допомогою соку шпинату роблять млинці зеленого кольору? Такий фокус можна зробити і з крашанками. Залийте жмут шпинату літром води, доведіть до кипіння і варіть ще 4-5 хвилин. Зніміть з вогню, дайте рідині трохи охолонути, покладіть до неї свіжозварені круто яйця і залиште на 6 годин. Крашанки виходять ніжно-зеленого, трохи м’ятного відтінку і дуже незвично виглядають у великодньому кошику.
Буряк
Ніжно-рожевого, карміново-червоного і бордового кольору шкаралупу отримують завдяки відвару або соку буряка. Коренеплід має відмінні фарбувальні властивості головне витримати крашанки достатню кількість часу і не забувати перевіряти колір. Пропонуємо ознайомитися з покроковим рецептом фарбування яєць буряком.
Фарбування разом з буряком
Суть даного способу майже така ж, як з фарбуванням цибулевим лушпинням. Найкраще взяти коренеплід маленького або середнього розміру.
- Дістаньте яйця з холодильника і залиште при кімнатній температурі.
- Ретельно промийте буряк, покладіть в каструлю, залийте літром води. Поставте на середній вогонь. Доведіть до кипіння і варіть 30-35 хвилин.
- Зменште вогонь, покладіть у відвар сіль та опустіть яйця.
- Варіть при повільному кипінні до 12 хвилин.
- Готовий буряк дістаньте з відвару. Якщо хочете використати овоч для приготування якої-небудь страви, остудіть його під проточною водою.
- Яйця залиште у відварі доки вони повністю не охолонуть.
- Відполіруйте крашанки соняшниковою олією перед подачею на стіл
Відвар з буряка
- Очистіть і натріть буряк. Залийте літром води та поставте на вогонь на 30 хвилин.
- Тим часом зваріть яйця круто і остудіть.
- Готовий відвар пропустіть через сито або марлю і видаліть м’якоть.
- У рідину додайте оцет, потім яйця і залиште на 2-3 години.
- Час від часу виймайте яйця, щоб перевірити відтінок.
- Готові крашанки просушіть на серветці або спеціальній підставці й протріть олією.
Фарбування буряковим соком
Якщо ви любите рожевий колір, цей метод ідеально підійде.
- Очистіть овоч, дрібно натріть або пропустіть через м’ясорубку.
- Вичавіть з допомогою марлі сік і додайте в нього оцет.
- Окремо зваріть яйця круто й остудіть їх.
- Покладіть в буряковий сік яйця і залиште на кілька годин, час від часу проводьте контроль кольору.
Приблизно, через 2-3 години шкаралупа вже буде ніжно-пудрового кольору, через 5-6 годин — рожевого кольору, а якщо залишити на ніч — бордового. Але, звичайно, фінальний відтінок залежить і від яйця, і сорту буряка.
Існує також спосіб фарбування м’якоттю, коли варені яйця опускають в тертий буряк. Але в даному випадку результат малопередбачуваний, оскільки покрити шкаралупу рівномірно таким пюре неможливо. Цей варіант підійде тим, хто любить цікаві абстрактні малюнки і, звичайно, експерименти.
Кава
Щоб пофарбувати яйця кавою, залийте 5 чайних ложок меленої кави літром прохолодної води, варіть на повільному вогні після закипання ще 7-10 хвилин, зніміть з плити і процідіть, щоб відокремити гущу. Остудіть рідку частину до кімнатної температури, покладіть в неї яйця, поставте на вогонь, доведіть до кипіння і варіть 10-12 хвилин.
Якщо колір вийшов не достатньо насиченим, залиште крашанки остигати в кавовому відварі на кілька годин. В результаті шкаралупа набуде ніжно-коричневого або коричневого відтінку, залежно від часу витримки.
Куркума
Яйця фарбовані куркумою мають дуже симпатичний золотисто-жовтий колір. Для більш рівномірного відтінку рекомендують використовувати оцет і витримувати в барвнику не менше 4 годин. Пропонуємо Вам ознайомитися з детальним рецептом фарбування яєць в куркумі для найкращого результату.
- Дістаньте яйця з холодильника хоча б на годину, аби вони нагрілися до кімнатної температури
- У металеву каструлю налийте 2 л води. Додайте куркуму, оцет, сіль перемішайте і поставте на повільний вогонь.
- Зачекайте 5-7 хвилин поки куркума розчиниться, але не доводьте до кипіння. Покладіть у відвар яйця.
- Після закипання варіть від 10 до 12 хвилин. Якщо хочете, щоб яйце вийшло блідо-жовтим, зніміть каструлю з вогню раніше. І навпаки, для золотистого кольору шкаралупи яйця слід залишити у відварі “настоюватися” на 3-4 години або навіть на ніч, але в такому випадку є ризик, що забарвиться білок.
- Готові яйця опустіть в холодну воду.
- Відполіруйте крашанки соняшниковою олією для блиску перед подачею.
Спосіб без оцту
Якщо ви не любите запах оцту, або цього інгрідієнту просто не знайшлося у вас на кухні, скористайтеся альтернативним рецептом. Вам знадобляться яйця, сіль, вода і куркума в тих же пропорціях, що і для класичного способу.
- Залийте куркуму 2 літрами окропу, дайте охолонути і процідить через марлю або спеціальне сито.
- У готовий відвар додайте сіль, покладіть яйця і поставте на повільний вогонь.
- Варіть після закипання не більше 12 хвилин.
- Готові яйця покладіть в холодну воду.
Каркаде
Всупереч всім очікуванням, чай каркаде фарбує яйця не в червоний або рожевий, а в сіро-блакитний колір, іноді навіть сіро-коричневий. Багато залежить від виробника чаю. Щоб крашанки вийшли дійсно гарними, радять витримувати по кілька яєць різну кількість часу в відварі — так можна скласти цілу композицію. І звичайно, важливо дотримуватись оригінального рецепта.
- Покладіть в каструлю чай, залийте літром води та поставте на вогонь. Доведіть до кипіння, зніміть з плити та залиште охолоджуватися.
- Тим часом зваріть яйця круто в окремій посудині. Не забудьте перед цим дістати яйця з холодильника, щоб вони нагрілися до кімнатної температури.
- Як тільки яйця зваряться, остудіть їх, поклавши в холодну воду.
- Пропустіть відвар через сито та перелийте в зручну ємність.
- Починаємо фарбувати яйця в каркаде. Додайте у відвар оцет. Візьміть для початку 5-6 яєць, покладіть по черзі в чай і залиште на 2 години.
- Час від часу перевіряйте яйця, щоб оцінити насиченість кольору.
- Якщо відвар не покрив крашанки цілком, їх потрібно регулярно перевертати, щоб усі сторони вийшли однаковими за кольором. Якщо вам до душі витончені розводи, переверніть лише раз або два.
- Через 2 години дістаньте яйця з чаю, просушіть і в разі потреби, якщо хочете отримати більш темний колір, повторіть процедуру, опустивши яйця в той же відвар ще на 1-2 години.
Паприка
Червоний мелений перець стане в пригоді, якщо вдома раптом не виявилося цибулі. Колір крашанки після лушпиння і паприки майже ідентичний. Столову ложку паприки залийте літром води і варіть при повільному кипінні 5-7 хвилин. Остудіть розчин, додайте ложку оцту і покладіть варені яйця на 20-40 хвилин. Готові яйця протріть серветкою. Виходить швидко, ефективно і дуже красиво.
Ці методи не тільки нададуть яйцям чудові природні кольори, але й дозволять уникнути використання хімічних фарбників, що можуть бути шкідливі для здоров’я.
Ще про лайфхаки і їжу: Три рецепти глазурі для паски