Друзі з Польщі запросили до себе більшість українських біженців. Хоча процедури евакуації максимально спрощені, для пришвидшення процесів варто підготуватися заздалегідь. Все що потрібно знати біженцям у Польщі
Через російське вторгнення найбільше українців виїхали до Польщі, яка підтримувала Україну з самого початку війни. Для перетину кордону в Польщу достатньо паспорта, а от перебування там все одно доведеться оформити. Це дасть можливість відправити дітей до школи, влаштуватися на роботу та отримати доступ до медицини.
Про те, які документи потрібно зробити біженцям у Польщі, як користуватися медичними послугами та влаштувати дітей до школи НСН дізнався з повідомлення на сайті Заборона.
Які документи потрібно оформити вже по приїзду
Найперше, що варто зробити, це присяжний переклад (tłumaczenie przysięgłe). Це документ, що містить точний, повністю відповідний до змісту переклад оригіналу, відповідність до якого завірена присяжним перекладачем. Він знадобиться на усіх етапах оформлення інших документів.
При перекладі зверніть увагу на написання прізвищ та імен. У Польщі в документах не вказують по батькові, просто пишуть «син/дочка» і ім’я батька. Тому необхідно знати, як пишуться імена ваших батьків латиницею.
PESEL (національний ідентифікаційний номер) потрібен для страхування, подачі документів для навчання, влаштування на роботу, оформлення будь офіційній документації.
Meldunek (прописка), вона є двох видів: постійна і тимчасова. Вам потрібна zameldowanie czasowе (тимчасова реєстрація), яку необхідно зробити кожному члену сім’ї. Щоб отримати таку прописку потрібно винайняти житло. У договорі повинен бути прописаний кожен, хто з вами живе.
Отримати PESEL і Meldunek можна у міському Urząd (управління району міста, в якому ви проживаєте). Там ви отримаєте бланк заяви та зразок, за яким ви зможете заповнити документ.
Мобільний зв’язок та інтернет
Послуги українських операторів:
Kyivstar — абоненти, які виїжджають за кордон або вже там перебувають, отримають безкоштовні 250 бонусних гривень для зв’язку у роумінгу. Їх можна використовувати протягом 30 днів ( діє автоматично у Польщі, Румунії, Словаччині, Молдові, Угорщині, Німеччині, Італії, Литві, Чехії).
Vodafone — має послугу доступний роумінг, яка є безкоштовною на перші 30 днів користування (400 МБ мобільного інтернету і 60 хвилин для вхідних/вихідних дзвінків в Україну та на номери країни перебування.
Lifecell — автоматично нараховує 1 ГБ та 10 хв для дзвінків в Україну у межах країни перебування на 30 днів і 5 ГБ інтернету.
Змінити мобільну картку на польську можна, купивши її в «Жабці» (мережа мінімаркетів у Польщі, які є практично у кожному місті). Для цього вам знадобиться паспорт.
Популярні мобільні оператори: Orange Polska, Orange Flex, T-Mobile, Play. Придбану картку потрібно активувати і поповнити.
З інтернетом проблем виникнути не повинно. Практично кожен орендодавець, хостел чи готель мають вже підключений інтернет з Wi-Fi.
У Польщі серед провайдерів поширені річні контракти, за дострокове розірвання яких стягується штраф. Також важливо знати, що у разі, якщо ви підключили послугу, а вона вам не підходить, ви маєте право протягом двох тижні розірвати договір без фвнансових наслідків.
Популярні у Польщі провайдери: Orange, Vectra, UPC.
Перевірити можливість установки інтернету від оператора можна на сайті.
Як влаштувати дитину у школу чи садок
Загалом польська система обов’язкової освіти має такі складові:
- зерувки (підготовчий клас);
- початкова школа 1-4 класи;
- початкова школа 5–8 класи;
- середня або середньо-професійна освіта:
ліцеї (чотири роки);
технікуми (п’ять років);
професійні школи І та ІІ ступеня (три і два роки навчання відповідно).
Як українцям влаштувати дітей у навчальний заклад Польщі:
- зберіть документи про попереднє навчання дитини (атестати, довідки тощо);
- якщо їх немає — напишіть заяву про загальну кількість закінчених років навчання із зазначенням закладу, в якому навчалася дитина;
- зв’яжіться з вибраною вами польською школою і подайте заяву про
- прийняття у школу, кінцеве рішення ухвалить директор;
- початкова школа в районі, де ви живете, повинна прийняти вашу дитину, а інші початкові та середні школи приймають дітей у міру наявності вільних місць;
- якщо у вибраній вами школі в класі немає місць, зв’яжіться з управлінням гміни, в якій проживаєте, і попросіть надати школу, яку ваша дитина зможе відвідувати;
- навчання дітей і молоді у віці 7-18 років у державних школах Польщі безкоштовне;
- незнання дитиною польської мови не є перешкодою для прийняття до школи;
- навчальний заклад може організувати безкоштовні уроки польської мови, а також підготовчі відділення;
- іноземні учні можуть скористатись корекційними заняттями з навчальних предметів;
- діти разом із батьками можуть розраховувати на психолого-педагогічну допомогу.
Як пише dev.ua, для зарахування дитину у школу потрібно звернутися із заявою до секретаря. З документів потрібно буде надати:
- договір оренди;
- переклад свідоцтва про народження (також можуть попросити перекласти предмети та оцінки);
- довідка про щеплення;
- фото дитини для легітимізації.
Саме легітимізація надає право учням безкоштовно їздити по місту (автобус, трамвай, тролейбус).
Як влаштувати дитину у садочок:
- набір у державні садочки Польщі розпочинається в березні (дата може змінюватись в залежності від воєводства), серед року можуть взяти охочих за наявності вільних місць;
- щоб зареєструвати дитину у дитячий садок, потрібно заповнити онлайн-заяву на спеціальній освітній платформі набору (ввести в пошуковій системі Rekrutacja do przedszkoli + назву міста);
- батьки можуть обрати п’ять установ і вказати їх за пріоритетністю;
- далі потрібно внести дані дитини та батьків;
- заяву віднести до першого у вашому списку дитячого садка;
- при відборі керівники нараховуватимуть бали за наявність щеплення, братів та сестер та роботи у батьків;
- пріоритет надають дітям з багатодітних сімей, з обмеженими можливостями, чиї батьки є особами з інвалідністю, дитину виховує прийомна сім’я тощо.
Список сайтів по містах, де можна знайти подробиці набору у дитячі садочки:
Чи потрібно платити за медичні послуги
Українські біженці у Польщі можуть отримати належну медичну допомогу безкоштовно. За даними Генерального консульства України у Кракові, українці мають доступ до польської медичної системи на тих самих умовах, що й громадяни Польщі без додаткових страхувань та плати.
Україномовна інфолінія для пацієнтів за телефоном: +48 800190590.
Можна відвідати амбулаторію сімейного лікаря, спеціалізовану клініку чи лікарню, які надають послуги за договором з Національним фондом здоров’я Польщі. Для отримання медичної допомоги потрібно мати довідку, видану прикордонною службою Республіки Польща чи відбиток штампа в проїзному документі, що підтверджує легальне перебування на території країни після перетину кордону з 24 лютого 2022 року.
Якщо ви не володієте польською мовою, то на прийом радять прийти з особою, яка може допомогти з перекладом.
Інформацію про принципи надання медичних послуг громадянам України можна знайти за посиланням. У вечірній та нічний час (з 18.00 до 08.00 години) щодо питань з надання медичної допомоги просять телефонувати за безкоштовним номером: 800 137 200.
Отримати страховку:
- безкоштовна державна страховка в NFZ (Народний фонд здоров’я) призначена для тих людей, які офіційно працевлаштовані в Польщі і роботодавець платить за них внески. У таку страховку можна вписати всіх членів сім’ї, включаючи бабусь/дідусів за умови ведення спільного господарства;
- платна медична страховка в приватному медцентрі;
- вступ в поліцейську школу і оформлення безкоштовної страховки учня (в неї можна вписати дітей);
- укладення договору з Народним фондом здоров’я в індивідуальному порядку і самостійна сплата внесків;
- у всіх інших випадках доступні платні медпослуги.
Як українцям отримати роботу в Польщі зараз: інструкція, вакансії, корисні сервіси