Як парі підготуватися до вагітності: 10 практичних порад

Народження дитини — подія, до якої варто готуватися. Якщо пара хоче убезпечити себе та майбутню дитину від ймовірних ризиків і проблем зі здоров’ям, лікарі радять проходити обстеження ще на етапі планування вагітності. Громадське разом із медичною лабораторією ДІЛА пояснює, до яких спеціалістів слід звертатися, які аналізи здавати та що робити, якщо не вдається завагітніти, передає NNS.

1. За скільки часу до планування вагітності слід звернутися до лікаря?

Якщо пара вирішила народжувати дитину, бажано відразу звернутися до лікарів. Це має бути не пізніше ніж за три місяці до того, як вагітність настане.

«Цей час потрібен для обстеження, лікування захворювань, інфекцій, моральної підготовки, дотримання здорового способу життя»,радять у медичній лабораторії.

2. Чи всім потрібно звертатися до лікарів на етапі планування вагітності?

Це необов’язково. Але завдяки зверненню до лікарів можна уникнути багатьох проблем. Профілактичні заходи та консультування на етапі планування вагітності можуть убезпечити пару від перинатальних втрат, проблем з вагітністю і патологій плоду.

«Ми можемо зберегти ті вагітності, які б мали перерватися, провести профілактику вроджених вад розвитку плода, пролікувати інфекції, що можуть мати негативний вплив на плід та вагітність, провести корекцію деяких захворювань потенційної мами», зазначають у медичній лабораторії.

3. До яких лікарів потрібно звернутися парі на етапі планування вагітності?

Для початку пара має разом звернутися до гінеколога, який за необхідності порадить чоловіку звернутися до уролога або андролога.

«Якщо пара молода, здорова та не має серйозних проблем, то передусім слід обстежити жінку. Чоловікам не завжди потрібні якісь особливі консультації»,кажуть в «ДІЛА» та додають, що обом партнерам варто також звернутися за консультацією до терапевта. Трапляються випадки, коли люди не знають про свої захворювання, які впливатимуть на те, чи настане вагітність та як вона буде протікати у жінки.

4. Які аналізи важливо здати парі на етапі планування вагітності?

Обоє партнерів мають здати аналізи на визначення групи крові та резус-фактора, пройти обстеження на інфекції, які передаються статевим шляхом, на гепатити В, С, сифіліс і ВІЛ.

Жінка обов’язково потребує огляду гінеколога на кріслі. У неї візьмуть цитологічний мазок, мазок на флору, при необхідності, проведуть обстеження на бактеріальний вагіноз, виконають кольпоскопію та УЗД органів малого таза. Порадять провести обстеження та аналіз на TORCH-інфекції — групи захворювань, що можуть мати вплив на вагітність та розвиток плоду.

У клініці радять здавати жінкам аналіз сечі — це допоможе виявити хронічно-запальні процеси, які можуть дати про себе знати під час вагітності. А також — загальний аналіз крові, щоб дізнатися, чи не має жінка будь-яких серйозних соматичних захворювань, запальних хвороб або анемії.

«Якщо в загальному аналізі крові спостерігається зниження гемоглобіну — тоді потрібні додаткові обстеження — на залізо, феритин, насичення трансферину залізом»,пояснюють у медичній лабораторії.

Жінці, яка планує завагітніти, бажано звернутися до ендокринолога, лора, стоматолога та за потреби пройти в них обстеження.

5. Які пари в особливій зоні ризику і кому обов’язково потрібно проходити дослідження на етапі планування?

Це пари, які мають дитину з хромосомною патологією, або які мали проблеми з виношуванням попередніх вагітностей. Також — пари, у яких жінці понад 35 років, а чоловікові — більш як 40. Їм потрібно пройти додаткове медико-генетичне консультування, лабораторні обстеження та каріотипування — цитогенетичний метод, завдяки якому можна виявити відхилення в структурі та кількості хромосом.

«Такі пари мають додаткові ризики щодо можливостей та виношування вагітності. У них частіше спостерігають безпліддя, невиношування вагітностей, передчасні пологи, відшарування плаценти, проблеми з артеріальним тиском, загострення соматичних патологій»,кажуть в «ДІЛА».

Жінка, молодша за 19 років, теж може мати проблеми з виношуванням вагітності, оскільки організм ще недостатньо сформований і не готовий до навантажень. У жінок такого віку лікарі спостерігають більший відсоток хромосомних патологій і вад розвитку плоду.

У групі ризику також пари, у яких один із партнерів має важку соматичну хворобу — онкологічне захворювання, цукровий діабет, захворювання ендокринної системи.

6. Чи потрібно приймати фолієву кислоту та інші вітаміни жінці, яка планує народжувати?

У медичній лабораторії наголошують, що жінкам необхідно приймати фолієву кислоту на етапі планування та під час вагітності.

«Це профілактика вад розвитку плоду. Клінічно доведено, що дефект нервової трубки плоду напряму пов’язаний з дефіцитом фолієвої кислоти в організмі жінки. Прийом фолієвої кислоти допомагає у профілактиці ризику народження дитини з вадами центрально-нервової системи, серцево-судинної системи, передчасних пологів, передчасного відшарування плаценти»,підкреслюють спеціалісти медичної лабораторії «ДІЛА».

Перед прийомом фолієвої кислоти та будь-яких інших вітамінів і мікроелементів жінці слід проконсультуватися з лікарем, щоб правильно визначити потрібне дозування.

7. Чи можна спланувати стать майбутньої дитини?

Стать дитини можна спланувати лише завдяки допоміжним репродуктивним технологіям — ​​екстракорпоральному заплідненню.

8. Які аналізи потрібно здати, якщо парі не вдається завагітніти?

Якщо пара веде регулярне статеве життя — має 2-3 незахищених статевих акти на тиждень — і протягом року не настає вагітність, тоді варто звертатися до лікарів. Жінці — до гінеколога, чоловіку — до уролога або андролога.

«Спершу логічно обстежити чоловіка. З цим усе простіше — його сперматозоїди або здатні до запліднення і їх достатньо для цього, або ні. За результатами спермограми можна визначити, чи має чоловік проблеми», кажуть в лабораторії.

Жінці слід почергово унеможливлювати всі проблеми в гінеколога та зробити обстеження на всі гормони, які виробляються в її організмі.

Обом партнерам слід обстежитися на інфекції, що передаються статевим шляхом, та на каріотип.

Якщо жінці понад 35 років, то бажано не чекати рік, а звертатися до лікаря через 6 місяців і обстежуватися одночасно обом партнерам, щоб не втрачати час.

9. Як психологічний стан впливає на планування вагітності?

У лабораторії наголошують, що психологічний стан пари може мати значний вплив на те, чи настане вагітність.

«Багато людей живуть у постійному стресі. Це може впливати на репродуктивні системи жінок і чоловіків. У чоловіків на тлі стресу можуть бути проблеми з активністю сперматозоїдів і їхньою кількістю. У жіночого організму, який перебуває в стані стресу, наднирники виділяють гормони, що впливають на рівень прогестерону та пролактину, що може мати негативний вплив на можливість зачаття та виношування дитини»,  кажуть спеціалісти «ДІЛА» та додають: якщо пара вирішує народити дитину, їй важливо перелаштувати своє життя.

Якщо партнери з цим не можуть впоратись, варто звернутися до психолога.

Пари можуть звертатися і за три місяці, і за рік до вагітності. Усе залежить від їхнього запиту та попереднього досвіду. За спеціальними тестами можна визначити, наскільки пара готова до вагітності.

До спеціаліста необов’язково звертатися обом партнерам разом. Вони можуть отримувати індивідуальні або групові консультації, де відбуваються дискусії й обговорення.

10. Чи правда, що найкраще планувати зачаття дитини на осінній період, після літнього відпочинку?

Парі не варто прив’язувати вагітність до будь-якої пори року.

«Кожна пора року має недоліки та переваги. Ніби восени після відпочинку мало б бути добре. Але знову збільшується кількість хворих на коронавірус. Ймовірно, будуть локдауни. Так, вітамінів і мікроелементів наприкінці літа — на початку осені — в організмі більше. Але це можна скорегувати, навіть якщо вагітність настає ранньою весною»,підкреслюють у медичній лабораторії.

To Top