Закон про мову: українці масово скаржились – омбудсмен

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь розповів, як українська сфера послуг сприйняла норму про обов’язкове обслуговування державною мовою, повідомляє NNS, посилаючись на Ракурс.

“16 січня набула чинності стаття про обов’язковість використання української мови у сфері обслуговування. Спочатку був шквал звернень, скарг, образ, які відчували люди стосовно себе в супермаркетах, аптеках, магазинах. Але поступово, як ми бачимо, ця статистика зростає, але по суті фактів порушення мовних прав громадян на отримання інформації та обслуговування державною мовою ми отримуємо все менше і менше”, – сказав Кремінь.

Водночас, за словами мовного омбудсмена, збільшується кількість звернень, які стосуються відсутності україномовної версії інтернет-магазинів:

“Немає взагалі ніякої інформації українською. Це теж сфера обслуговування, ми підготували звернення на адресу суб’єктів господарювання і сподіваємося, що на нашу вимогу ці недоліки будуть усунуті”.

Коментуючи можливість відтермінування штрафів за порушення мовного законодавства, Кремінь зазначив:

“10 стаття Конституції визначає обов’язковість і унікальність української мови як державної. У преамбулі до Конституції сказано, що Конституція наділяє державу всіма можливими силами і ресурсами для забезпечення функціонування і розвитку державної мови. Це означає, що якщо депутати хочуть скасувати штрафи, вони позбавляють державу інструментів впливу на злісних порушників. Розмови про півтора року (можливе відтермінування набуття чинності штрафів – ред.), двох, десяти, нічого не варті, якщо ми говоримо про захист конкретних категорій громадян”.

Він нагадав, що закон діє вже 1,5 року, і в бізнесу вже було 1,5 року, щоб підготуватися до імплементації 57-ї статті.

“Я категорично проти будь-яких змін мовного закону, і хочу сказати, що сьогодні немає жодних підстав у мене говорити про злісних порушників, ми таких не зафіксували. Навіть некультурні депутати місцевих рад, які пробували виступати російською, зараз почали виступати українською. Навіть ті порушники, які були, все виправляли на нашу вимогу. Ми не бачимо проблем з тим, щоб закон виконувався. Політичні загравання зі штрафами, розмовами про утиск прав – це тільки розмови”, – сказав омбудсмен.

У ПАРЄ відхилили пропозицію РФ обговорити “заборону російської мови” в Україні

Понад 60% українців підтримують обслуговування українською мовою – КМІС

To Top