“Ситуація з епідемією і правда внесла свої корективи і вплинула на багато груп товарів. Особливо на часник. Порівняно з 19-20 числами минулого місяця ціни виросли практично вдвічі”, – йдеться в повідомленні.
За словами експерта, на ціновий стрибок у сегменті часнику вплинуло одразу декілька чинників.
“Перший – регіон, який зустрівся із суттєвими проблемами з коронавірусом – Китай. Саме Китай є головним постачальником цієї продукції в Україну, поставляючи при цьому 73% всього імпортованого Україною часнику”, – повідомляє експерт.
За його словами, епідемія в Китаї вплинула на розвал логістичних ланцюжків і поставки продукції не лише в Україну, а й в інші країни.
“Якщо говорити про запаси вітчизняного часнику, ще в кінці лютого їх залишилося дуже небагато, тому більшу частину пропозиції на ринках становив саме імпортний часник”, – відзначає Крамаренко.
Схожа ситуація спостерігається і з імбиром – 56% від усіх поставок в Україну здійснюється з Китаю.
“А другим важливим нюансом є психологічний чинник споживачів. Багато людей перелякані вірусом, і всіма способами намагаються убезпечити себе, збільшуючи при цьому споживання часнику, імбиру, лимона тощо”, – наводяться в повідомленні слова Крамаренка.
Експерт зазначив, що немає доказів того, що споживання цих продуктів захищає людей від коронавірусу, однак вони – додаткове джерело вітамінів і корисна їжа, яка зміцнює імунітет, а часник має певні антимікробні властивості.