[:ru]В высокогорье украинских Карпат – пик цветения красной руты, карпатские рододендроны массово распустились на склонах Черногорского и Мармаросского хребтов.
Об этом пишет Укринформ, передает НСН.
«В этом году цветения рододендронов немного запоздало из-за аномально долгой зимы в высокогорье Карпат, в минувшие выходные, 3-4 июля, мы с туристами наблюдали пик цветения карпатских рододендронов на Черногорском хребте у озера Бребенескул и вершинах двухтысячников Ребра и Гутин Томнатик. Обычно пик цветения рододендронов в украинских Карпатах наступал в 20 числах июня, в этом году он сместился на начало июля. Продлится массовое цветение рододендронов, которые еще называют «красной рутой», в нашем высокогорье еще около недели», сообщил экскурсовод Сергей Прокоп.
По его словам, найти красную руту в украинских Карпатах можно, кроме Черногорского, на Мармаросском хребте. Сейчас идеальное время для туристических походов или фотопутешествий по Карпатам в поисках этого цветка. Впрочем, отмечает гид, перед восхождением в высокогорье следует учитывать погоду и зарегистрироваться у горных спасателей.
Как известно, рододендрон карпатский, он же восточнокарпатский, который также имеет местные названия бердулян, бердуляк, збурник, кашкара, когитник, омега и чорногривник – это вечнозеленый кустарник семейства вересковых. Утверждают, что именно об этом растении как о красной руте написал свою легендарную песню композитор Владимир Ивасюк.
Этот вид рододендрона распространен на Балканах и в Карпатах. в Украине произрастет на пределе своего распространения, растет на субальпийских и альпийских лугах между зарослями сосны и можжевельника на высотах 1600-2050 м. Характерный для Горганы, Свидовца (в массиве Близнецы), но самые большие плантации карпатского рододендрона – именно на горных массивах Чорногоры и Мармароша.
Это лекарственное растение, в народных легендах – колдовское, местные жители рассказывают: если девушка подарит красную руту парню, тот влюбится навсегда и не разлюбит никогда. Но растение занесено в Красную книгу Украины как редкое, срывать его нельзя, за это предусмотрен штраф – 57 грн за один цветок.
[:ua]У високогір’ї українських Карпат – пік цвітіння червоної рути, карпатські рододендрони масово розпустилися на схилах Чорногірського та Мармароського хребтів.
Про це пише Укрінформ, передає НСН.
«Цьогоріч цвітіння рододендронів трохи запізнилося через аномально довгу зиму у високогір’ї Карпат, минулими вихідними, 3-4 липня, ми з туристами спостерігали пік цвітіння карпатських рододендронів на Чорногірському хребті біля озера Бребенескул та вершинах двотисячників Ребра й Гутин Томнатик. Зазвичай пік цвітіння рододендронів в українських Карпатах наставав у 20 числах червня, цьогоріч він змістився на початок липня. Триватиме масове цвітіння рододендронів, які ще називають «червоною рутою», у нашому високогір’ї ще близько тижня»,повідомив екскурсовод Сергій Прокоп.
За його словами, знайти червону руту в українських Карпатах можна, крім Чорногірського, на Мармароському хребті. Зараз ідеальний час для туристичних походів чи фотомандрівок Карпатами в пошуках цієї квітки. Утім, наголошує гід, перед сходженням у високогір’я варто враховувати погоду та зареєструватися у гірських рятувальників.
Як відомо, рододендрон карпатський, він же східнокарпатський, який також має місцеві назви бердулян, бердуляк, збурник, кашкара, когітник, омеґа та чорногривник, – це вічнозелений чагарник родини вересових. Стверджують, що саме про цю рослину як про червону руту написав свою легендарну пісню композитор Володимир Івасюк.
Цей вид рододендрона поширений на Балканах та в Карпатах. В Україні зростає на межі свого поширення, росте на субальпійських та альпійських луках поміж заростями сосни та ялівцю на висотах 1600-2050 м. Характерний для Ґорґанів, Свидовця (у масиві Близниці), але найбільші плантації карпатського рододендрона – саме на гірських масивах Чорногори та Мармароша.
Це лікарська рослина, в народних легендах – чаклунська, місцеві жителі переповідають: якщо дівчина подарує червону руту хлопцю, той закохається назавжди і не розлюбить ніколи. Втім, рослина занесена до Червоної книги України як рідкісна, зривати її не можна, за це передбачено штраф – 57 грн за одну квітку.
[:]