Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому президентський закон “Про всеукраїнський референдум” (№3612).
Як передає Укрінформ, відповідне рішення підтримали 255 народних депутатів, інформує НСН.
Закон передбачає такі види всеукраїнського референдуму за предметом:
- затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
- вирішення питання загальнодержавного значення;
- зміна території України;
- втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Водночас згідно з законом, не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання: що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацію прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї; спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі; щодо питань податків, бюджету, амністії; віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.
На всеукраїнський референдум може виноситися одне питання.
Всеукраїнський референдум щодо затвердження змін в Конституції до розділу І “Загальні положення”, розділу ІІ “Вибори. Референдум” і розділу ХІІІ “Внесення змін до Конституції України» призначається Президентом України.
Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою згідно з Конституцією України.
Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується указом Президента України відповідно до Конституції, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією вимог щодо його організації і порядку проведення.
Всеукраїнський референдум оголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як 3 мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області.
Закон також визначає можливості запровадження електронних процедур під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань.
Як наголосив під час обговорення перший заступник Голови ВР Руслан Стефанчук, норми щодо електронного голосування набудуть чинності лише після ухвалення окремого закону.
Для організації та проведення всеукраїнського референдуму використовується автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система як компонент автоматизованої інформаційної системи, що застосовується при проведенні виборів та референдумів.
Витрати на підготовку і проведення всеукраїнського референдуму здійснюються виключно користуючись з коштів державного бюджету, передбачених на підготовку та проведення всеукраїнського референдуму, та коштів фондів суб’єктів процесу референдуму.
Нагадуємо, Верховна Рада 18 червня 2020 року ухвалила в першому читанні президентський законопроєкт №3612 “Про народовладдя через всеукраїнський референдум”.