[:ru]Чем дороже становится в Украине газ, тем больше людей старается перейти на альтернативное отопление.
В частности, сейчас людям предлагают переход на твердотопливные котлы, которые отапливают помещения пеллетами или дровами. Но, как выяснилось, выгода от такого перехода не так уж однозначна.
Об этом пишет today.ua, передает НСН.
Премьер-министр Денис Шмыгаль привел в пример Волынскую область, в которой уже более половины бюджетных котелен перешла на отопление пеллетами.
“Есть альтернатива и спокойное прохождение отопительного сезона. Конечно, напряженно, но без стресса и без риска того, что будет что-либо сорвано”,рассказал Шмыгаль.
Однако наивно было бы полагать, что цена на газ растет, а стоимость альтернативного топлива остается на месте. Ее также пересматривают ежеквартально и повышают эквивалентно цене на газ.
Дрова дорожают вслед за газом
Таким образом, только в нынешнем году дрова подорожали в несколько раз. Не удивительно, что многие сельские жители уже протоптали дорожки в местные леса за хворостом. Крупные привозные дрова ныне далеко не каждому по карману.
Например, кубометр дубовых дров за год вырос с 1100 гривен до 1800. А тонна пеллет – с 3,2 тыс. гривен до более чем 6,5 тыс. гривен. Кроем того, в связи с массовым ажиотажем, непрерывно растут в цене и твердотопливные котлы.
Таким образом, выгода от замены газового отопления на твердотопливное требует проверки. Поэтому специалисты решили подсчитать, какой вид отопления (из предложенных трех) будет сегодня наиболее выгодным.
В нынешнем отопительном сезоне газ для населения с доставкой обходится около 10 грн за кубометр. Кубометр дубовых дров стоит около 1,8 тыс. грн, а тонна пеллет – около 6,5 тыс. грн.
Чтобы сопоставить эти виды топлива, нужно сосчитать какой объем каждого ресурса и по какой цене нужно расходовать, чтобы получить единицу тепловой энергии.
Один кубометр газа дает при сгорании 10,5 кВт-час тепловой энергии. Получается, что 1 кВт-час энергии, которую дает газ, обходится приблизительно в 1 гривну.
Что касается энергии, выделяемой при сгорании дров, то она, конечно, разная для разных пород, Однако в среднем специалисты считают, что из 1 кубометра дров можно получить 1 гигакалорию тепла. В свою очередь, 1 гКал соответствует 1163 кВт-час. Выходит, что из кубометра дров, который стоит 1800 гривен, можно получить 1163 кВт-час. Путем несложных вычислений получает, что 1 кВт-час энергии от сжигания дров обойдется в 1,55 гривен, что фактически в полтора раза дороже тепла, которое получается при сжигании газа.
Касательно теплотворности пеллет, тор она составляет 4-5 кВт-час от сгорания одного килограмма. Учитывая, что цена 1 кг пеллет составляет порядка 6,5 грн, 1 кВт-час тепловой энергии от сгорания пеллет составит порядка 1,3-1,6 грн. То есть, это почти так же, как и при сжигании дров.
Таким образом, можно сделать вывод: для бытовых потребителей газ остается наиболее выгодным источником тепла.
А вот для промышленных предприятий картина совсем иная. Они-то получают газ не по фиксированной цене, как население, а по рыночной стоимости. И для них газовое отопление получается примерно вдвое дороже, чем твердотопливное. Поэтому им выгодно устанавливать новые котлы и переходить на отопление дровами или пеллетами.
Правда, как будет складываться ситуация с ценами на газ после отопительного сезона, не знает никто. В том числе, и с ценами для населения. Сохранит ли власть и на следующий год фиксированный тариф на газ для бытового сектора, неизвестно. Равно как и неизвестно, какую еще цену может заломить Россия за свой ресурс.[:ua]Чим дорожчим стає в Україні газ, тим більше людей намагається перейти на альтернативне опалення. Чим же насправді вигідніше опалювати житло?
Зокрема, зараз людям пропонують перехід на твердопаливні котли, які опалюють приміщення пелетами або дровами. Але, як з’ясувалося, вигода від такого переходу не така вже й однозначна.
Про це пише today.ua, передає НСН.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль навів приклад Волинської області, в якій вже більше половини бюджетних котелень перейшла на опалення пелетами.
“Є альтернативе і спокійне проходження опалювального сезону. Звичайно, напружено, але без стресу і без ризику того, що буде зірвано”, розповів Шмигаль.
Однак наївно було би думати, що ціна на газ зростає, а вартість альтернативного палива залишається на місці. Її також переглядають щокварталу та підвищують еквівалентно ціні на газ.
Дрова дорожчають слідом за газом
Таким чином, лише цього року дрова подорожчали у кілька разів. Не дивно, що багато сільських жителів вже протоптали доріжки до місцевих лісів за хмизом. Великі привізні дрова нині далеко не кожному по кишені.
Наприклад, кубометр дубових дров за рік зріс із 1100 гривень до 1800. А тонна пелет – з 3,2 тис. гривень до більш ніж 6,5 тис. гривень. Крім того, у зв’язку з масовим ажіотажем, безперервно зростають у ціні і на твердопаливні котли.
Таким чином, вигода від заміни газового опалення на твердопаливне вимагає перевірки. Тому фахівці вирішили підрахувати, який вид опалення (із запропонованих трьох) буде сьогодні найвигіднішим.
Нинішнього опалювального сезону газ для населення з доставкою коштує близько 10 грн за кубометр. Кубометр дубових дров коштує близько 1,8 тис. грн., а тонна пелет – близько 6,5 тис. грн.
Щоб зіставити ці види палива, потрібно з’ясувати, який обсяг кожного ресурсу і за якою ціною потрібно витрачати, щоб отримати одиницю теплової енергії.
Один кубометр газу дає при згорянні 105 кВт-годину теплової енергії. Виходить, що 1 кВт-годину енергії, яку дає газ, коштує приблизно 1 гривню.
Що стосується енергії, що виділяється при згорянні дров, то вона, звичайно, різна для різних порід. Однак у середньому фахівці вважають, що з 1 кубометра дров можна отримати 1 гігакалорію тепла. У свою чергу, 1 г Кал відповідає 1163 кВт-год. Виходить, що із кубометра дров, який коштує 1800 гривень, можна отримати 1163 кВт-год. Шляхом нескладних обчислень отримує, що 1 кВт-година енергії від спалювання дров обійдеться в 1,55 гривень, що фактично в півтора рази дорожче за тепло, яке виходить при спалюванні газу.
Що з пелетами?
Стосовно теплотворності пелет, то вона становить 4-5 кВт-годину від згоряння одного кілограма. Враховуючи, що ціна 1 кг пелет становить близько 6,5 грн, 1 кВт-година теплової енергії від згоряння пелет становитиме близько 1,3-1,6 грн. Тобто це майже так само, як і при спалюванні дров. Таким чином, можна зробити висновок: для побутових споживачів газ залишається найвигіднішим джерелом тепла.
А щодо промислових підприємств?
А ось для промислових підприємств картина зовсім інша. Вони отримують газ не за фіксованою ціною, як населення, а за ринковою вартістю. І для них газове опалення виходить приблизно вдвічі дорожче, ніж твердопаливне. Тому їм вигідно встановлювати нові котли та переходити на опалення дровами чи пелетами.
Щоправда, як складатиметься ситуація з цінами на газ після опалювального сезону, не знає ніхто. У тому числі і з цінами для населення. Чи збереже влада й наступного року фіксований тариф на газ для побутового сектору, невідомо. Як і невідомо, яку ще ціну може заломити Росія за свій ресурс.[:]