Кабінет-міністрів України затвердив новий Трудовий кодекс, який регулюватиме відносини роботодавця і найманого працівника. Про п’ять основних моментів Трудового кодексу НСН стало відомо з матеріалу на сайті nv.ua.
- Чи простіше буде звільнити співробітника?
Так, якщо такі можливості є в трудовому контракті. Проект Трудового кодексу, який знаходиться в парламенті, дає більше свободи роботодавцю, говорить HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна. «Багато норм, які не захищають співробітника», — говорить вона. Наприклад, найманий співробітник може втратити роботу в тому випадку, якщо 10 днів не виходить на зв’язок або хворіє понад 150 днів на рік. Звільняти можна буде вагітних до моменту, поки фахівець не піде в декретну відпустку.
Роботодавець буде зобов’язаний укласти з працівником контракт, в якому повинні бути прописані всі нюанси. Вони можуть бути як довгостроковими (на термін до 5 років), так і короткостроковими (до 2 місяців). Текст типового договору уряд не запропонував і у кожної компанії угода може мати свій варіант. Працівник має право вносити в нього правки, але тільки за згодою роботодавця. Компанія отримає право переводити працівника без його згоди на іншу посаду, а при відмові звільняти. Але ця норма повинна бути прописана в контракті.
У Трудовому кодексі передбачений і договір з нефіксованим робочим часом (фріланс). Кількість працівників, які працюють за цими угодами, не може перевищувати 10% від загального числа працівників. Укладати договори можна буде зі студентами та домашнім персоналом, наприклад, нянею.
Строковий договір може розірвати і сам фахівець, але за умови, що роботодавець не виконує умови угоди. Для цього необхідно надати докази.
- Яка передбачена компенсація при звільненні?
Роботодавець зобов’язаний попередити працівника про майбутнє звільнення. Для тих, хто пропрацював у компанії менше 6 місяців, цей термін складає 15 днів, рік і більше — за 30 днів, 5 років і більше — 60 днів, понад 10 років — 90 днів. Без попередження можна обійтися, але тоді працівник може претендувати на компенсацію. Її розмір — подвійний середньоденний заробіток за кожен день. Наприклад, якщо співробітник працював в компанії два місяці, то при звільненні без попередження йому повинні заплатити за 15 днів за подвійною ставкою.
Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов каже, що роботодавцям буде невигідно укладати короткострокові договори, за роботу понад 40 годин на тиждень доведеться доплачувати (не менше 120% від зарплати). В Україні спостерігається кадровий голод, нагадує міністр. Він називає проект Кодексу більш орієнтованим на співробітників. Наприклад, за роботу на шкідливих виробництвах передбачена надбавка в розмірі 4%, розплачуватися зі співробітником товарами (зерном, технікою тощо) заборонено, норма про звільнення за прогул, поява на роботі в нетверезому стані виключена.
- Чи зміниться тривалість відпустки?
Період оплачуваної відпустки не зміниться. Але уряд пропонує збільшити допустиму відпустку за свій рахунок з 15 до 30 днів. Зараз встановлена законом тривалість відпустки становить не менше 24 календарних днів за кожен відпрацьований рік.
- Що буде з трудовими книжками?
Вони будуть переведені в електронну форму. Працівники, які захочуть залишити собі «паперову книжку», зможуть це зробити.
- Коли кодекс набуде чинності?
Уряд затвердив проект Трудового кодексу в кінці грудня і вніс його на розгляд парламенту. Нові правила набудуть чинності через півроку після затвердження документа. Потім ще рік діятиме перехідний період, який відводиться для приведення всієї документації в порядок.