0

Чому в Україні дорожчають яйця?

980665 12 zhovtnya vsesvitniy den yaytsya

Подорожчання яєць, яке ми бачимо в торговельних мережах, зумовлено як мінімум трьома факторами. Про це повідомила головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова в ефірі телеканалу OdesaLive, інформує NNS , посилаючись на agropolit.com.

Білоусова виділила три причини цього зростання: одну загальносвітову та дві внутрішні.

«Загальна світова причина, яка штовхає вартість продовольства  та харчів (в тому числі й на соціальні продукти як от м’ясо, цукор, соняшникова олія) –  зменшення світового врожаю зернових і як наслідок – подорожчання комбікормів для тваринницьких підприємств. В Україні вона реалізується так: нещодавно була вже третя заява кількох тваринницьких асоціацій про те, що недоотримання врожаю призвело до зростання цін на зернові на 75-80% і відповідно – на корми для свиней та птиці на 45-50%. Комбікорми в структурі собівартості продукції тваринництва у середньому займають 65-70%, тому ми бачимо через це подорожчання виробництва. Тобто це перший фактор і в ньому ми як країна не унікальні, а йдемо в ногу зі світом»,

– пояснює вона.

Окрім цього, за словами Наталії Білоусової, є ще дві внутрішні причини зростання цін на яйця.

Перша – підвищення мінімальних заробітних плат, подорожчання енергоносіїв, що впливає на загальні виробничі затрати і збільшує собівартість яєць.

Друга  внутрішня причина криється у ситуації довкола найбільшого українського виробника яєць – компанії «Авангард».

Головний редактор  AgroPolit.com Наталія Білоусова нагадала внутрішню структуру ринку яєць за 2020 рік. ТОП-3 виробника яєць за минулий рік виглядають виглядають так:

  • 25% ринку – «Авангард»
  • 20% –  «Овостар»
  • 12% –  «Інтер-бізнес». 

Другий внутрішній фактор стосується найбільшого виробника яєць – компанії «Авангард» (у її власника, засновника Ukrlandfarming Олега Бахматюка є відкритий конфлікт із НАБУ – Авт.), який впливає на його роботу – закриття фабрик, зменшення кількості працюючих та спад виробництва, тобто пропозиція яєць від компанії об’єктивно за рік через нього зменшилась.  Що це за фактор? Він полягає у тому, що близько 1,5 року тривають судові розбірки цієї компанії з НАБУ: ми бачимо, що через ці розбірки найбільший виробник м’яса птиці не може нормально функціонувати, кредитуватися. На сьогоднішній день компанія закрила 7 своїх фабрик (раніше про такі плани  заявляв засновник Авангарду Олег Бахматюк  – Авт.)  і звільнила 3500 працівників. Насправді це непроста ситуація: найбільший виробник виграв ряд судових справ, в той час у НАБУ своя позиція. Оця вся невирішеність ситуації призводить до того, що «Авангард» зменшує виробничі потужності – за рік вони скоротилися на 25%», – пояснює вона.

За словами Білоусової, всі ці три фактори в тій чи іншій мірі і призводять до того, що ціни на курячі яйця зростають.

Зазначимо, що фахівці Асоціації тваринників України відзначають, що яйця вже не подешевшають, а можливо навіть подорожчають.

Щоб оперативно отримувати найважливіші новини України і світу, підписуйтесь на наш Телеграм

To Top