Купити квартиру в Дніпрі

Зламано державні реєстри України: що відомо про наймасштабнішу атаку

Зламано державні реєстри України: що відомо про наймасштабнішу атаку

Зламано державні реєстри України. Держава зазнала наймасштабнішої кібератаки на урядові сайти за останній час. Відповідальність за це взяли на себе російські хакери. Внаслідок атаки тимчасово призупинили роботу основні системи міністерства юстиції.

Про це повідомили міністерка юстиції Ольга Стефанішина, а також сервіс “Дія”, передають «Новини України – НСН» з посиланням на ВВС Україна.

Як уточнила Стефанішина, через атаку тимчасово припинили роботу державні реєстри Мін’юсту.

Відомство разом з фахівцями інших служб працює над відновленням систем.

“Атаку здійснили росіяни з метою порушити роботу критично важливої інфраструктури держави”, – заявила Стефанішина

Які сервіси не працюють

Напередодні міністерство юстиції повідомило, що державні реєстри, а також вебсайти відомства, сайт державного підприємства “Національні інформаційні системи” та колцентр будуть недоступні до кінця дня.

Про порушення у роботі через кібератаку також повідомив портал державних сервісів “Дія”.

На сайті зазначено, що технічні роботи проводять “Національні інформаційні системи”, і що “Дія” не зберігає особисті дані, а лише підтягує інформацію з реєстрів.

Через це у застосунку тимчасово не працює низка функцій, як-от бронювання працівників, реєстрації ТОВ, шлюбу онлайн, реєстрації права власності на майно, “єВідновлення” та “єОселя”, перереєстрації авто та багато інших.

У “Дії” повідомили, що намагаються якомога швидше повернути роботу сервісів і закликають стежити за інформацією у соцмережах порталу.

Тут не працюють десятки сервісів. Перелік – на скріні.

дія

Як повідомив у пʼятницю прем’єр-міністр Денис Шмигаль, “Дію” негайно відключили від реєстрів і вона не постраждала.

За словами міністерки юстиції, відомство у першу чергу відновить Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та Державний реєстр прав на нерухоме майно.

Влада оцінює, що для відновлення реєстрів знадобиться від одного до двох тижнів.

Хто здійснив хакерську атаку

Відповідальність за атаку одразу взяла на себе група російських хакерів XakNet Team.

Вони опублікували повідомлення у телеграмі, в якому стверджують, що викрали та видалили понад 1 мільярд рядків даних, зокрема ті, які зберігалися в Польщі.

Вони розповіли, що атакували сервіси державного підприємства “Національні інформаційні системи”. А потім в результаті атаки на “НАІС” вийшли в інфраструктуру з даними міністерства юстиції України.

Попередня найбільша кібератака на українські урядові сайти сталася за тиждень до початку повномасштабного вторгнення Росії. Тоді хакери атакували сайт уряду, окремих міністерств і сайт застосунку “Дія”.

Служба безпеки України заявила про ознаки причетності спецслужб Росії до кібератаки.

Зламано державні реєстри України: коментар експерта

Зламано державні реєстри України: що відомо про наймасштабнішу атаку

«Сьогодні „зникла“ певна кількість реєстрів України. Упс, „Зникла“? Ну простіше кажучи — вітаємо, вас зламали», —  заявив Андрій Перевезій, незалежний спеціаліст з кібербезпеки і засновник аудиторської компанії з інформаційної безпеки Disl.Tech

За його словами, понад 12 годин ніхто з представників влади не визнавав проблему та не вважав за потрібне інформувати населення.

Експерт також розповів, які наслідки злам реєстрів матиме для різних категорій користувачів.

«З точки зору кібербезпеки та ІТ-відділів, ті компанії, що працюють на напрямку з вищезгаданими реєстрами, ну трішки доведеться перебудувати архітектуру, пожити без реєстрів (не смертельно)», — пояснив Перевезій

Щодо звичайних користувачів, то «знову таки, ще більше ваших даних потрапило до к***в, а відповідно, з часом і у відкритий доступ (скоріше за все). Тобто все також кібергігієна — наше все», — вважає спеціаліст

Складніше виглядає ситуація з юридичними наслідками. Наприклад, може йти мова про неможливість ідентифікувати та валідувати довіреність, враховуючи, що серед реєстрів є Реєстр заборон відчуження обєктів нерухомого майна. «То я думаю, що можемо очікувати якихось скандальних новин (але це теорія)», — пояснив Перевезій.

На його думку:

«Ключове в усій цій ситуації – частина реєстрів мали обмежений доступ (нотаріальний наприклад), частина реєстрів взагалі закрита, у зв’язку з повномаштабною війною (гарно закрили, нічого не скажеш), повне не бажання визнавати хакерські атаки і займатись казками про технічні збої і ключове НАІС неодноразово попереджали про вразливості їх систем, але скажу словами одного нашого міністра — „Роль кібербезпеки дещо перебільшена“ (натяк на висловлювання віце-прем’єра — міністра з цифрової трансформації Михайла Федорова у 2019 році, — ред.)»

Ще новини України: Київстар підвищує тарифи на 25% – заява пресслужби компанії і подробиці

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу