Купити квартиру в Дніпрі

Зарплати українців з 1 грудня стануть меншими, а ціни і податки вищими – головні зміни

Зарплати українців з 1 грудня стануть меншими, а ціни і податки вищими – головні зміни

Зарплати українців з 1 грудня стануть меншими, а ціни і податки вищими. Все через новий закон про історичне підвищення податків, ухвалений Верховною Радою у жовтні і підписаний президентом Зеленським 28 листопада.

«Новини України – НСН» розповідають про основні зміни з 1 грудня.

Зарплати українців з 1 грудня стануть меншими

З 1 грудня всі легальні доходи українців зменшаться через зростання військового збору до 5%.  На це звертає увагу нардепка від «ЄС» Ніна Южаніна.

«Абсолютно точно, всі доходи, які ви легально отримуєте в будь-якому місці – це на роботі як найманий працівник, нараховані відсотки по депозитам в банках – все це буде оподатковуватися за ставкою військового збору не 1,5%, а 5%», – сказала Южаніна

Вона пояснила, що чистий дохід «на руки» стане меншим.

«Треба всім розуміти, що коли ви з 1 грудня ідете отримувати тисячу гривень, то вам одночасно піднімають утримання з ваших доходів і роздають цю тисячу. Але роздадуть один раз, а утримувати будуть щомісячно», – зауважила нардепка

Зарплати українців з 1 грудня стануть меншими, а ціни і податки вищими – головні зміни

Закон про історичне підвищення податків: що у ньому

Військовий збір для фізичних осіб

Ставка зростає з 1,5% до 5%. Військовий збір прив’язаний до податку на доходи фізосіб, тому де ПДФО, там і військовий збір. Це стосується зокрема зарплат, премій, компенсацій найманих працівників, доходів від здачі майна в оренду, авторського права, депозитів, дивідендів тощо. Не стосується пенсій, декретних спадщини та подарунків від найближчих родичів, одного на рік продажу нерухомості, одного на рік продажу транспортного засобу тощо.

Ставка 1,5% збережеться для військовослужбовців ЗСУ, СБУ, СЗРУ, ГУР МОУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Управління держохорони, Держспецзв’язку, Держспецтранспорту. Ті з них, хто виконує бойові завдання, від сплати ВЗ звільнені, як і раніше.

На доходи фізосіб військовий збір за новою ставкою нараховуватися до 1 січня року, наступного за тим, у якому скасують воєнний стан. Тоді він знову має повернутися до позначки 1,5%.

Військовий збір для ФОПів

  • ФОПи на загальній системі оподаткування та самозайняті фізособи сплачуватимуть військовий збір за ставкою 5% замість нинішніх 1,5% з 1 січня.
  • ФОПи на єдиному податку 1, 2 та 4 груп сплачуватимуть ВЗ за ставкою 10% від мінімальної зарплати станом на 1 січня поточного року. Платники єдиного податку 3 групи, юрособи та ФОПи, стають платниками ВЗ і сплачуватимуть його за ставкою 1% від доходу.

Збір із єдинників буде діяти до кінця року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан. Починає діяти заднім числом, з 1 жовтня 2024 року.

Куди піде військовий збір?

Попри назву та сутність ВЗ, бо вводили його для реформування армії, надходження від нього поки що йдуть у загальний бюджет.

Протягом місяця після набрання законом чинності, тобто до кінця року, Кабмін має подати законопроєкт, яким внесуть зміни до Бюджетного кодексу та надходження від збору спрямують у спецфонд на потреби сектору безпекти і оборони. Але не зрозуміло, коли саме ці зміни ухвалять та як кошти спецфонду розподілять.

Які ще зміни передбачає закон

Мінімальне податкове зобов’язання. Розрахунок МПЗ змінюється та зобов’язання збільшується. Мінімальна до сплати сума не може бути менше 700 грн з гектара та 1400 грн з гектара, якщо частка ріллі у земельній ділянці не менше половини.

Банки та небанківські фінустанови. За 2024 рік банки сплатять податок на прибуток за ставкою 50% замість 25%. Фінансовим установам, окрім страхових компаній, податок на прибутки встановили на рівні 25% замість нинішніх 18%. Проте сплачуватимуть вони за такою ставкою вже у наступному році.

Авансовий внесок. Наперед із подальшим зарахуванням у сплату податок на прибуток сплачуватимуть:

  • АЗС. Розмір внеску залежить від того, чим торгують на заправці. Якщо реалізують лише скраплений газ – 30 тис. грн, якщо кілька видів пального і частка газу 50% та більше – 45 тис. грн, решта – 60 тис. грн. Це плата за кожне місце роздрібної торгівлі в мережі;
  • обмінники – у розмірі 700 євро за кожен пункт у Києві, 600 євро – в містах із населенням понад 50 тис., 200 євро – в решті населених пунктів.

Благодійна допомога. До річного оподатковуваного доходу за 2022, 2023 та наступні податкові звітні роки до кінця року, у якому закінчиться воєнний стан, не включають доходи у вигляді безоплатно наданих товарів і послуг за рахунок бюджетів іноземних держав, державних фондів. Це стосується тих, хто постраждав внаслідок агресії, скористався правом на тимчасовий захист в іншій країні та їхніх членів сім’ї першого ступеню споріднення – чоловік або дружина, батьки, діти. Тобто подавати щорічну декларацію не потрібно.

Мінімальні ціни. На вина та виноробну продукцію мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни зростають на 50%.

Також попереду у нас підвищення акцизів на ТВЕН та цигарки за урядовим законопроєктом 11090. Ставки зростатимуть поступово з прив’язкою до євро, а не нацвалюти. Перший етап – підвищення акцизу 35,4% на цигарки у 2025 році. Це додасть близько 40 грн до вартості пачки наступного року і має принести бюджету 20 млрд. Далі у 2026 буде підвищення на 17%, у 2027 р. на 8,8% та у 2028 році на 8,2%.

Підвищення ПДВ поки в уряді не розглядають.

У матеріалі використано інформацію статті “Ми-Україна

Ще новини України: Нові правила бронювання від мобілізації з 1 грудня – Кабмін затвердив зміни

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу