Україна втрачає цілі види тварин, у тому числі рідкісних, через війну. Так, деякі тварини масово загинули внаслідок знищення Каховського водосховища. Деякі продовжують гинути зараз в лісових пожежах тощо.
Про все це розповів Еколог і природоохоронець Олексій Василюк, пише Sil.media, передають «Новини України – НСН».
Еколог розповів, що на території України розташовано 10 мільйонів гектарів лісового фонду, 19 природних заповідників, 53 національні парки та п’ять біосферних заповідників.
Війна чинить руйнівний вплив на диких тварин та їхні середовища проживання. Військовий конфлікт, що триває на території нашої країни вже третій рік, став причиною масових знищень тварин, руйнування екосистем і втрат у біорізноманітті. Від початку російсько-української війни війська РФ окупували, знищили або пошкодили десятки природоохоронних територій.
Олексій Василюк, на якого посилається видання, вказує, що точних даних про такі втрати немає. За його словами, наша держава не вела точного підрахунку тварин, птахів, рослин, а тому говорити, яку саме частину вже було знищено – важко. Водночас, він зауважив, що робити попередні оцінки можна.
Загинули внаслідок знищення Каховського водосховища
Як пише видання, підрив Каховської ГЕС і знищення Каховського водосховища стали причиною руйнування місць проживання сліпака піщаного – вкрай рідкісного виду, що мешкає переважно на пісках уздовж Дніпра в Херсонській області. Вода затопила близько половини тієї території, де жила тварина. Скільки при цьому загинуло сліпаків – сказати складно.
Схожа ситуація зі степовим рідкісним гризуном мишівкою Нордмана. У зону затоплення потрапили місця, де жили тварини. За попередніми оцінками, під час підриву росіянами Каховської ГЕС загинуло близько 70% усіх мишівок.
Також під час цієї катастрофи загинули риби та планктон, рідкісні п’явки та ракоподібні, що жили в нижній частині Дніпра.
Ми не знаємо, скільки саме, але знаємо, що всі. Що стосується рідкісних організмів у нижній течії Дніпра, то їх могло винести в море. Якщо так, то їх більше не існує. З Каховки винесло величезну кількість мулу, який товстим шаром засипав велику зону. Невідомо, хто вижив у цьому забрудненні, – розповів Олексій Василюк
Також через підрив Каховської ГЕС постраждали популяції понад 70 видів риб, серед яких 18 – червонокнижні. Найбільших втрат зазнали осетрові риби, які в цей час здійснювали нерестову міграцію і сконцентрувалися біля греблі.
Зокрема, Василюк згадав судака морського.
Його науковцям щастило побачити раз на 10 років. Це було приблизно так: йой, він досі не вимер. І всі риби, які були в цій зоні опинилися далеко у відкритому морі, та так і не змогли повернутися назад. Хто зна, коли в тому місці знов настане помірна солоність. Тож фахівці не знають, чи судак морський досі існує. Це єдиний вид, на який можна наважитися сказати, що він повністю вимер, — зазначив Василюк
Каховський теракт зіпсував зону помірної солоності в місці, де Дніпро впадає в Чорне море. Для рідкісного морського судака це було специфічне, комфортне місце, завдяки якому він виживав, – сказав еколог
Він припустив, що теракт на ГЕС міг повністю зруйнувати середовище проживання риби і ми її більше не побачимо.
Я думаю, що два види мурах і морський судак можуть опинитися в списку вимерлих тварин. Якщо через кілька років їх ніхто не знайде, то ми знатимемо, що вони вимерли через підрив Каховської ГЕС, – сказав він.
Катастрофа з лісами
Також Василюк звернув увагу на катастрофічну ситуацію з лісами. Він зазначив, що багато лісів згоріло через численні обстріли ворога. А зі згорілих лісів втекли тварини, яким вдалося вижити.
Із тварин на Херсонщині місцевості є борсук, куниця, норка, сова вухата, осоїд, видра річкова, тхір та інші. Вони перемістилися в інші регіони, але як склалася їхня доля ми не знаємо, – сказав Василюк
Страждають птахи
Він також зазначив, що постійний шум і вибухи не дають тваринам і птахам розмножуватися.
Експерт звернув увагу, що найбільших страждань війна завдає птахам. Він вказав, що на півдні України, в Херсонській області, існує одна з найбільших у чорноморському регіоні локацій для зупинки птахів, наприклад, зі Скандинавії, Росії, Балтійського регіону, які летять далі на південь.
Південь Херсонщини – це місце, де птахи відпочивають під час польоту. Вони летять над материком, потім зупиняються на озерах Херсонщини, харчуються. Це місце, де їм потрібно відгодуватися, щоб зробити важкий ривок над морем. Через російське вторгнення птахи вже 2.5 роки не можуть цього зробити. Це не означає, що в усій Європі вимруть птахи, але ми знаємо точно, що це створило на їхньому шляху найбільш відому перешкоду, – розповів Олексій Василюк
Заповідники України знищуються і занепадають
Еколог також вказав, що катастрофічною залишається ситуація із заповідниками, значна частина яких окупована росіянами і ніхто не знає, що там відбувається. Серед тих заповідників, які постраждали через дії загарбників Асканія-Нова.
Біосферний заповідник був від початку повномасштабного вторгнення росіян в Україну. Окупанти привласнили майно заповідника, розоряють степи, тварин лякає авіація.
Ті копитні, які там штучно утримуються, можливо, не постраждали. А, наприклад, ті, що живуть у степу, могли загинути від пожеж. І звісно комахи. Бо в степовій пожежі вогонь поширюється так швидко, як дме вітер. Тому в Асканії ніхто повністю не вимре, але багато загине в пожежах, – вказав Василюк
Чорноморський біосферний заповідник частково розташований у Херсонській і частково Миколаївській областях. Територія складається з острівної, приморської та лісостепової ділянок, що перебувають під охороною ЮНЕСКО. Тут знаходять притулок птахи, які мігрують. В акваторії заповідника також мешкають 80 видів риб, це майже половина всього видового складу Чорного моря, 2200 видів комах і понад 50 видів ссавців, серед яких є і червонокнижні: борсук, річкова видра, тюлень-монах, мишівка степова і дельфін.
Заповідник окупований від початку повномасштабного вторгнення і потерпає від пожеж через російські обстріли. У червні 2023 року опинився в зоні затоплення через підрив росіянами дамби Каховської ГЕС.
Василюк зазначив, що все, що відбувається на території окупованого заповідника залишається загадкою.
Він також зазначив, що постраждав і Луганський природний заповідник. Там мешкають рідкісні степові види тварин: гадюка степова, сарматський полоз, тушкан великий, мишівка степова, сурак степовий. Заповідник складається з кількох відділень. За словами фахівця, більша його частина постраждала і що сталося з його тваринами – невідомо.
Також окупований Азово-Сиваський національний природний парк. Він перебуває в зоні активних бойових дій. Тому тварини гинуть і перестають розмножуватися.
Національний природний парк «Білобережжя Святослава» лежить на Кінбурнському півострові в Миколаївські області. У прибережних водах живуть дельфіни та скати-хвостоколи. І гніздяться кулики-довгоноги і кульони, галагази та пухівки, крачки і мартини та десятки інших видів птахів.
Парк окупований з початку повномасштабного вторгнення та постійно потерпає від пожеж.
Національний природний парк Великий Луг у Запорізькій області, в якому трапляються рідкісні птахи: жовта чапля, косар, кулик-сорока, чорноголовий регіт, сірий гусак, орлан-білохвіст, каравайка, качка сіра, замінований, росіяни там риють окопи.
Серед постраждалих і Національний природний парк Олешківські піски. Це один із найбільших піщаних масивів Європи в Херсонській області. Там мешкають рідкісні тварини. Окупанти там влаштовують пожежі та риють траншеї.
Національний природний парк «Меотида» розташований у Донецькій області та оберігає унікальні природні комплекси узбережжя Азовського моря, Криву та Білосарайську коси. У парку мешкають понад 100 рідкісних тварин та це єдине місце у Європі, де гніздиться кучерявий пелікан. Парк окупований. А в море потрапляють токсичні хімелементи з вибухових речовин.
Національний природний парк Кремінські ліси в Луганській області на основі Північно-Донецького національного природного парку був домівкою для рідкісних сірого журавля, орла-могильника, річкової видри, горностая і норки. Парк замінований.
Олексій Василюк наголошує, що природа за мільярди років бачила катаклізми більші за війну, і висловив сподівання, що на знищених територіях утворюватиметься нова фауна з тварин, птахів та організмів, для яких ці місцевості будуть комфортними для життя.
Ще новини України: «Каховський гідровузол буде відбудовано»: «Укргідроенерго» 18 жовтня – у річницю запуску Каховської ГЕС