Купити квартиру в Дніпрі

Ворог добиває енергетику: що вже втрачено і що чекає на Україну без ТЕС – деталі

Ворог добиває енергетику: що вже втрачено і що чекає на Україну без ТЕС – деталі

Ворог добиває енергетику України. Наслідки усього трьох масштабних атак, які сталися цієї весни, катастрофічні. Але ж усі розуміють, що на цьому Росія, швидше за все, не зупиниться. Що вже втрачено і що чекає на Україну без ТЕС, якщо ворогу вдасться знищити усі теплові станції? Чому зараз немає відключень? Що може Україна зробити до зими? Читайте у матеріалі нижче.

Отже, після після відносно спокійної зими росія розпочала нову хвилю ударів по об’єктах української енергетики, причому вона виявилася потужнішою та точнішою, ніж у 2022 році, а наслідки – більш руйнівними. Лише за дві атаки росіяни пошкодили близько 80% теплових електростанцій та більше половини гідроелектростанцій. Крім Харкова, населення поки що повною мірою не відчуло на собі наслідків атак – були лише локальні аварійні відключення. Але вже влітку, коли рівень споживання зросте, а згодом і взимку, відключення можуть стати постійними.

Про це пише «Слово і діло», передає НСН.

Які енергооб’єкти втрачено

Журналісти створили інфографіку, що показує, які об’єкти електрогенерації в Україні було пошкоджено або знищено в ході трьох масованих атак росії.

Ворог добиває енергетику: що вже втрачено і що чекає на Україну без ТЕС – деталі

Атака 22 березня

Перша в цьому році масована атака на енергетику відбулася 22 березня. Росіяни застосували понад 60 дронів, а також майже 90 ракет різних типів.

Як згодом повідомили в Міненерго, метою росії був повний блекаут, але досягти цього вона змогла лише у Харкові. Відключення електроенергії були також у Запоріжжі, Дніпропетровській, Одеській, Сумській, Полтавській, Кіровоградській, Хмельницькій, Донецькій областях.

Найважча ситуація була і залишається у Харкові. Ударами було знищено ТЕЦ-5 у місті (потужність 540 МВт), вона втратила основні потужності генерування теплової та електричної енергії. Тепер Харків живлять інші регіони. Відновити ТЕЦ можна, але на це знадобляться роки.

Також у Харківській області було знищено найбільшу електростанцію – Зміївську (потужність 2400 МВт). Як розповіли у Центренерго, не працює жоден енергоблок, а відновлення ТЕС – «далека перспектива».

У той день було пошкоджено також усі енергоблоки Бурштинської ТЕС (2400 МВт) в Івано-Франківській області та Ладижинській ТЕС (1800 МВт) у Вінницькій області. За словами директора ДТЕК, енергоблоки перебувають у різному ступені руйнування – від повного до понад 50%.

Крім того, росіяни одразу вісьмома ракетами вдарили по Дніпровській гідроелектростанції (потужністю більше 1570 МВт) у Запоріжжі. Після атаки ГЕС-1 та ГЕС-2 зупинили роботу, остання отримала критичні ушкодження. В Укргідроенерго заявили про великі пошкодження, відновлювати які доведеться роками.

Ворог добиває енергетику: що вже втрачено і що чекає на Україну без ТЕС – деталі

Попередня оцінка збитків від атаки 22 березня, як підрахували в Укренерго, становить щонайменше 100 млн євро.

Атака 29 березня

За тиждень, 29 березня, росіяни випустили по Україні ще 60 «шахедів» і близько 40 ракет.

У Міненерго повідомили, що під ударом опинилися об’єкти енергетики, зокрема її генерації, у Дніпропетровській, Черкаській, Кіровоградській, Івано-Франківській областях. На Дніпропетровщині довелося застосувати аварійні відключення світла.

Серед цілей росіян були дві гідроелектростанції – Канівська у Черкаській області (потужність 500 МВт) та Дністровська у Чернівецькій області (потужність 700 МВт). Ступінь пошкоджень гідроелектростанцій не уточнювався.

Атака 11 квітня

Учора, 11 квітня, удару по Україні було завдано 40 дронами і 42 ракетами, серед них було шість балістичних «Кинджалів». Було атаковано об’єкти енергетичної інфраструктури в Одеській, Харківській, Запорізькій, Львівській та Київській областях.

У місті Українка Київської області було знищено Трипільську ТЕС (потужність 1800 МВт), яка була найбільшим постачальником електроенергії у Київській, Черкаській та Житомирській областях. Центренерго таким чином втратила 100% генерації.

За попередніми даними, по ТЕС поцілили п’ять російських ракет Х-69. Відновити її можна, сказали у Центренерго, але не без допомоги міжнародних партнерів. Втім, як зазначили у компанії, без посилення ППО України це марна справа.

На Харківщині було пошкоджено дві ТЕЦ, які живлять облцентр. Які саме і ступінь їхнього пошкодження – не уточнювалося.

Увечері російські війська керованими авіабомбами вдарили по ТЕЦ у Сумах.

Нагадаємо, ймовірно, росія змінила тактику атак на енергетичну інфраструктуру України. Тепер вона використовує високоточні ракети для знищення електростанцій у менш захищених районах, ніж Київ.

Що чекає на Україну без ТЕС, якщо росіянам вдасться знищити усі станції?

Ворог добиває енергетику: що вже втрачено і що чекає на Україну без ТЕС – деталі

Відповідь на це питання шукала «Економічна правда»

Що лишилось від теплової генерації в Україні?

Тепловими електростанціями в Україні володіють три компанії: близько 80% вугільної генерації до великої війни контролювала група ДТЕК Ріната Ахметова, на другому місці була державна “Центренерго”, яка оперувала трьома станціями, і найменше виробляла компанія “Донбасенерго” Максима Єфімова та Едуарда Бондаренка.

Після останнього обстрілу та руйнації Трипільської ТЕС всі 100% генерації втратила державна “Центренерго”. Ще влітку 2022 року була окупована її Вуглегірська ТЕС на Донеччині, а 22 березня цього року ворог знищив Зміївську ТЕС на Харківщині. Таким чином усі три ТЕС “Центренерго” знищені або захоплені.

Що лишилось від теплової генерації в Україні?

“Донбасенерго” мала у своєму складі дві теплові електростанції. Старобешівська ТЕС ще з 2015 року захоплена терористами так званої “ДНР”, а Слов’янська ТЕС перебуває поруч з лінією фронту та систематично обстрілюється ворогом.

Небагато залишилось і від колись найбільшого гравця на ринку теплової генерації – ДТЕК. До початку великої війни була окупована Зуївська ТЕС, а вже після повномасштабного вторгнення росіяни захопили ще дві ТЕС – Запорізьку та Луганську.

Решту окупанти вирішили добивати дроновими та ракетними атаками. З міркувань безпеки ЕП не публікує інформацію про працюючі електростанції енергохолдингу, але до останнього обстрілу виконавчий директор компанії Дмитро Сахарук заявляв, що близько 80% потужностей ДТЕК пошкоджено або зруйновано повністю.

“П’ять з шести станцій, які були доступні до останніх масштабних обстрілів, дуже сильно пошкоджені. Деякі блоки зруйновані майже повністю, решта – частково”, – повідомляв після перших двох атак Сахарук

Під час ранкового обстрілу 11 квітня знову серйозно постраждало обладнання двох електростанцій. Подробиць в компанії не розкривають, але можна дійти висновку, що цифра у 80% пошкоджених або зруйнованих об’єктів уже втратила актуальність. Таким чином, від теплової генерації залишилось менше 20%, ніж було доступно до 22 березня цього року.

В чому важливість теплових електростанцій для роботи енергосистеми?

Слід зазначити, що Росія атакує не тільки вугільні електростанції, системним атакам крім ТЕС піддаються гідроелектростанції, а також інфраструктура “Укренерго”, необхідна для передачі електрики.

З очевидних причин росіяни не обстрілюють атомні електростанції, а також – об’єкти “зеленої” генерації, оскільки останні є невеликими та розподілені по всій території країни.

Отже, в першу чергу ворог намагається вивести з ладу теплові та гідроелектростанції, які виконують роль маневрових. Їх головна роль в енергосистемі – можливість швидко збільшувати виробництво електроенергії вранці та ввечері, коли споживання стрімко зростає.

Енергосистема може безпечно працювати тільки якщо в ній витримується баланс: споживання електроенергії дорівнює виробництву електроенергії. Коли цей баланс порушується, виникають проблеми і це призводить до відключення споживачів.

Що буде у випадку повного знищення ТЕС?

В Україні буде доступна лише базова генерація, тобто атомні електростанції. Також працюватимуть сонячні та вітрові електростанції, частина споживання буде покриватись за рахунок імпорту та аварійної допомоги.

Крім втрати великого обсягу виробництва, який поки немає чим замінити, знищення ТЕС суттєво ускладнить роботу диспетчерів. Зі складнощами, але балансувати енергосистему можна буде за рахунок ГЕС, які також лишаються серед пріоритетних цілей росіян.

Втрата теплових електростанцій гарантовано означатиме відключення для мільйонів споживачів по всій країні як мінімум взимку та в липні-серпні.

Обмеження можуть бути й в інші періоди року, однак більш менш точно оцінити масштаби з об’єктивних причин наразі неможливо.

Чи можуть росіяни знищити всю теплову генерацію?

Що лишилось від теплової генерації в Україні?

Ситуація з тепловою генерацією вже плачевна.

Уже зрозуміло, що за підсумками війни вугільної генерації в Україні не буде. Московити люди вперті і якщо почали знищувати наші ТЕС, то продовжать це робити допоки не досягнуть цілі”, – вважає директор “Центру досліджень енергетики” Олександр Харченко

Скільки ще атак подібних трьом останнім треба для знищення всієї теплової генерації? Знову ж таки, усе залежить від величезної кількості чинників, які наразі оцінити неможливо. У розмові з ЕП співрозмовники в енергетичних колах називали різні цифри: від двох до десяти обстрілів.

Чому не захистили енергооб’єкти?

Треба розуміти, що коли йдеться про мільярди на захист енергетичних об’єктів, то це не стосується електростанцій, оскільки захистити їх умовними саркофагами, як на Чорнобильській АЕС об’єктивно неможливо.

Захист будувався на високовольтних підстанціях, які найбільше страждали від минулорічних атак ворога. Інформація про кількість та місцезнаходження укриттів на підстанціях засекречена, але для загального розуміння можна сказати, що було закрито декілька десятків об’єктів, а це усього близько 20-25% від їх загальної кількості.

“Захист на підстанціях є, він спрацював добре, але з точки зору загальної картини його встановлено замало”, – каже Харченко

До того ж, кажуть співрозмовники ЕП, укриття не розраховані на пряме влучання балістичної ракети. “Удар з точністю в метр вони втримати не можуть і там, де такі влучання були, автотрансформатори або інше обладнання знищене. Але у випадку де ракета вдарила на 20-30 метрів правіше або лівіше – захисна споруда спрацювала. Обладнання там працює”, – каже співрозмовник ЕП в енергетичних колах.

Побудувати подібні захисні споруди на величезних об’єктах генерації просто неможливо.

Чому зараз немає відключень електроенергії?

Насправді ситуація вже критична і уникнути відключень по всій країні поки дозволяють декілька чинників.

  • По-перше, наразі знеструмлено багато споживачів у Харкові, де щодня діють аварійні відключення. Також обмеження застосовані для промислових споживачів у Кривому Розі.
  • По-друге, в Україну регулярно надходить імпорт та аварійна допомога з європейської енергосистеми.
  • Третє – зараз країна перебуває на нижньому піку споживання. Але як тільки через спеку споживання почне зростати – можливі проблеми.

Не варто забувати й про те, що в окремих областях аварійні відключення час від часу вже відбуваються. Так, минулого тижня у період вечірнього піку споживання з 18:00 до 22:00 вони діяли в Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Полтавській, Донецькій та Сумській областях.

Тому обмеження не виключені в будь-який момент, тим більше – за умови нових обстрілів.

Що Україна може зробити до наступної зими?

  • По-перше, частину знищеного росіянами обладнання можливо відновити. Окремі країни вже погодились передати Україні запчастини та обладнання зі своїх закритих ТЕС.
  • По-друге, необхідно розвивати розподілену генерацію на основі природного газу, про яку останнім часом багато говорять, але далі слів нічого не рухається.

Треба максимально швидко знаходити, завозити та встановлювати газопоршневі та газотурбінні електростанції невеликої потужністю, які ворог знищити не зможе. Газотурбінна та газопоршнева генерація в горизонті 2-3 років це єдине можливе рішення. Далі можна розмовляти про щось інше. Щоб компенсувати вже втрачене через останні атаки треба щонайменше 2-2,5 ГВт нових потужностей, – вважає Харченко

І ключове – це збільшення систем ППО та повне закриття неба, без якого немає сенсу ані відновлювати старі вугільні ТЕС, ані будувати нові газові електростанції. А поки споживачам залишається лише економити електроенергію, до чого вже закликають в “Укренерго”.

Ще новини України: Атаки на енергетику України – у чому відмінність ТЕС від ТЕЦ і чому Росія намагається їх зруйнувати

To Top
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×