Угода про копалини не буде підписана. Немає жодних шансів на її підписання у тому варіанті, який представили американці.
Про це пишуть з посиланням на українських чиновників міжнародні ЗМІ, передають «Новини України – НСН».
Немає шансів, що Україна підпише угоду про копалини: нинішній її варіант виглядає, ніби Україна була у війні із США, програла, була захоплена і тепер має платити довічні репарації, — пише The Washington Post 28 березня.
Чому угода про копалини не буде підписана
Новий договір США про корисні копалини накладає обтяжливі умови й суттєво відрізняється від попередньо узгодженого проєкту, стверджують джерела ЗМІ. Також проєкт угоди не передбачає жодних гарантій безпеки.
Як ідеться у статті, це може стати приводом для нової напруги між країнами, оскільки Білий дім наполягає на доступі до українських природних ресурсів.
Медіа інформує, що швидке схвалення малоймовірне, судячи з реакції українських законодавців і чиновників. Один високопосадовець заявив, що новий проєкт має такий вигляд, ніби “Україна воювала зі США, програла, її захопили й тепер вона має сплачувати довічні репарації”.
Видання пише, що “Київ був шокований” набагато ширшим варіантом угоди. The Washington Post зазначає, що це 55-сторінковий документ, який не містить жодних гарантій безпеки і розглядає всю допомогу США Україні під час війни як борг, який мають повернути з відсотками з прибутків від угоди. Також документ надає США “право першої пропозиції” щодо всіх інвестицій у сфері енергетики й видобування корисних копалин, фактично передаючи контроль американській стороні.
Анонімний український чиновник зазначив, що цей проєкт викликає серйозні занепокоєння в України, оскільки він перекваліфіковує минулі американські гранти як кредити, які потрібно повертати. Також Вашингтон вимагає “50% від усіх нових і наявних джерел доходу без жодного внеску США”.
Український депутат Ярослав Железняк, якого цитують автори статті, у Telegram назвав угоду “жахом”, підкресливши, що вона надає США доступ до всіх українських мінеральних, нафтових і газових родовищ на невизначений строк.
Згідно з угодою, весь прибуток будуть негайно конвертувати у валюту й виводити за кордон, а США дістануть право “першої ночі” на всі нові інфраструктурні проєкти і право вето на продаж ресурсів третім країнам.
Це можна й треба змінити, – сказав Железняк
Колишній американський чиновник Дрю Горн, який працював радником адміністрації президента США Дональда Трампа з питань критичних мінералів, заявив, що угода має економічний сенс, але переговори будуть складними.
Раніше ми писали: Україна позначила червоні лінії для будь-якої мирної угоди з Путіним