Тариф на транспортування газу в Україні зросте в 4 рази у 2025 році. Це пов’язано із припиненням транзиту російського газу через територію України з 1 січня. Розповідаємо, як зміни вплинуть на побутового споживача.
Тариф на транспортування природного газу збільшиться майже на 305% через припинення транзиту російського газу.
Про це «Новини України – НСН» повідомляють з посиланням на рішення НКРЕКП.
Тариф на транспортування газу в Україні зросте: що відомо
З 1 січня 2025 року тарифи на транспортування газу для внутрішніх споживачів зростуть у чотири рази. Зростання пов’язане з тим, що через припинення транзиту російського газу доходи Оператора ГТС України суттєво зменшуються. Рішення було ухвалено 30 грудня на відкритому засіданні НКРЕКП.
“У 2024 році 85% це дохід від транспортування газу походженням з Російської Федерації. Тобто 15% – це те, що лишається нам у 2024 році від внутрішніх замовників. Таким чином для повної компенсації навіть не вистачає того підняття тарифу, але ми згодні, ми розуміємо, що зараз економіка Україні потребує зважених та справедливих рішень”, – сказав гендиректор Оператора ГТС України Дмитро Липпа
Він також зазначив, що Оператор ГТС зі свого боку вже два роки працює над скороченням витрат. За його словами, компанія суттєво зменшила кількість персоналу, а об’єкти, які не використовуються, поступово переводять у режим тимчасової консервації.
Як пише галузеве видання ExPro, тариф на транспортування природного газу збільшили зі 124,16 до 501,97 грн/тис. куб м. Таким чином тариф підняли майже на 305%.
Чи зросте тариф на газ для побутових споживачів?
Нагадаємо, що в Україні заборонили підвищення тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання. У серпні 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закони, якими вводиться мораторій на підвищення комунальних тарифів. Згідно із ним, протягом воєнного стану та 6 місяців після його завершення в Україні не зміняться ціни на газ, теплопостачання та гарячу воду.
Рішення про подорожчання транспортування газу стосується системи магістральних газопроводів високого тиску, а не пересічних споживачів.
Про це розповів президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин Михайло Гончар в етері Еспресо.
Пересічний споживач України напряму не має справ з оператором газотранспортної системи. Те, з чим мають справу пересічні споживачі, – це облгази, які виконують роль “таксистів”, доставляючи нам газ від постачальної компанії. Прийняте рішення стосується саме системи газопроводів високого тиску. Для побутових споживачів це буде стосуватися їхніх договорів з обленерго, тобто з регіональними дистриб’юторськими компаніями, які доставляють газ уже безпосередньо в помешкання, – пояснив він
В умовах воєнного стану тарифи на доставку газу зафіксовані. У майбутньому вони, можливо, зміняться, але це інша методологія підрахунку затрат. Тому не слід проводити прямопропорційну залежність між рішенням комісії підняти тариф на транспортування газу системою магістральних газопроводів і автоматичним підвищенням ціни на газ для споживача. Цього не буде, каже Гончар.
Після припинення газового транзиту в трубах буде газ внутрішнього видобутку. Колись ми імпортували велику кількість газу, але тепер система газопроводів високого тиску, якими користується Укргазвидобування, буде заповнена тільки газом внутрішнього видобутку. Підвищення тарифу на транспортування газу вплине на його ціну як товар. Обмежувальні заходи щодо підвищення ціни є зрозумілими в умовах зовнішньої агресії проти України, але тривати це довго не може. Якщо не підвищувати ціну, це негативно вплине на галузь, яка живить нашу енергетику. Перегляд ціни на газ є необхідним. Але рішення НКРКП і постачання газу споживачам і його транспортування – це різні питання, – резюмував експерт
Вплив на споживача все ж буде
Підвищення тарифів на транспортування газу може призвести до зростання цін на товари та послуги. Про це раніше заявляла Асоціація газовидобувних компаній України.
Збільшення тарифів на газ матиме значний вплив на промисловий сектор України та може призвести до зростання інфляції. Про це заявив Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України.
За словами Петренка, підвищення тарифів насамперед позначиться на вартості газу для промислового сектору.
Збільшення тарифів, воно в першу чергу вплине на вартість газу в комерційному сегменті, тобто для промисловості, – зазначив експерт
Експерт наголосив, що підвищення тарифів на транспортування газу для промисловості може призвести до зростання цін на товари та послуги, що в кінцевому підсумку вплине на загальний рівень інфляції в країні.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли: Україна припиняє транзит російського газу з 1 січня 2025 року
А також: З 1 січня 2025 року тариф на електроенергію зросте на 30 відсотків для бізнесу