Тариф на електроенергію для підприємств підвищився: що буде з цінами?

Тариф на електроенергію для підприємств у березні зріс із 2,8 гривні за кВт-годину до 3,8, а в квітні вартість електрики для юросіб піднялася до 4 гривень за кіловат-годину. Таким чином, тариф на електроенергію для підприємств за два місяці зріс на 43%, повідомляє NNS, посилаючись аналітичний матеріал журналістів biz.today.ua.

Природно, це позначиться на вартості продукту, – вважають експерти. В результаті споживачам доведеться платити дещо більше за їжу, інтернет, транспорт. Але на скільки більше і за що саме?

Чого конкретно торкнеться підвищення?

Транспорт

Експерти вважають, що на послуги приватних перевізників новий тариф на електроенергію для підприємств суттєво не вплине. Вони не здійснюють перевезень електротранспортом, а тому складова електроенергії в собівартості їхнього продукту невелика. Тому вартість їх перевезень до електроенергії фактично не прив’язана.

А ось для комунального транспорту, здебільшого представленого тролейбусами, трамваями, метро, ціновий удар, звичайно, буде дуже відчутним.

“Зростання ціни електроенергії буде в першу чергу відображатися на витратах метрополітенів та підприємств, які займаються тролейбусними і трамвайними перевезеннями. Всі вони працюють за регульованим містом тарифом і відповідно отримують дотації з місцевих бюджетів”, – вважає заступник міністра фінансів Олександр Кава.

Однак, як вважає чиновник, місцева влада не піде на те, щоб ще піднімати вартість проїзду в міському транспорті. Людей, які щодня змушені добиратися на роботу “на перекладних”, транспортні витрати і так вже заганяють в глухий кут. Тому влада просто буде підвищувати субвенції для транспортних підприємств з бюджету, щоб компенсувати збільшені витрати на електрику. Таким чином, новий тариф на електроенергію для підприємств, скоріш за все, не вплине суттєво на ціну квитків на міський транспорт.

Вартість харчових продуктів

Економіст Олександр Охріменко вважає, що підвищення тарифу на електроенергію, звичайно, підвищить витрати виробників харчових продуктів. Зазвичай це виробництво дуже енергоємне. І, швидше за все, це відіб’ється на вартості продуктів. Але навряд чи вони ризикнуть сильно задирати ціни на свій товар.

По-перше, їх стримують меморандуми, підписані між ними і владою, про стримування цін на продукти. По-друге, і це навіть важливіше домовленостей з владою, вони бояться втратити своїх споживачів.

Тому, швидше за все, подальше зростання тарифу на електроенергію підштовхне їх до пошуків шляхів зниження енергоємності виробництва. Багато хто вже активно цим займаються, розуміючи, що підвищення цін на енергоресурси – процес незворотний.

“Підвищення тарифів підштовхує виробників на енергоефективне виробництво. Якщо взяти європейський досвід, то в цих країнах електроенергія набагато дорожче, а ціни по багатьом позиціям нижче. Низький тариф не стимулює економію. Ми лише намагаємося створити ринок е/е, щоб бізнес працював за європейськими правилами”, – говорить Охріменко.

Ціни на інтернет та інші послуги

Глава компанії NetAssist Максим Тульєв переконаний, що підвищення вартості електроенергії не відобразиться на ціні інтернету. Можливо, провайдери були б не проти під цим приводом підняти ціни на свій продукт, однак вони бояться розгубити своїх клієнтів, а тому не стануть цього робити.

“Частка електроенергії може підняти собівартість інтернету максимум на 0,5%. І це з урахуванням того, скільки споживають сервера. Але основні витрати провайдера припадають на людей: службу підтримки, монтажників… Це – основна собівартість. У провайдерів є якісь планові підвищення, без яких не вижити. Але не у зв’язку з електроенергією”, – говорить Тульєв.

Тому виробники товарів і послуг будуть стримувати підвищення цін на свій продукт стільки, скільки зможуть це робити. Правда, тут виникає інше питання: чи всі зможуть довго протистояти новим тарифам на електроенергію, на газ, на тепло і на інші життєво важливі ресурси? Чи не станеться так, що багато з них просто тихо “зійдуть з дистанції”, підвищивши відсоток монополізації ринку, поповнивши ряди безробітних та знизивши податкові надходження в бюджет? – задається питанням автор статті.

Тарифи на газ у квітні у різних постачальників і прогнози на рік

Як змінилися при Зеленському тарифи, ціни на продукти, курс долару, доходи

To Top