Ризик застосування ядерної зброї у світі досяг найвищого рівня з часів «холодної війни», вважає Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).
Про це НСН дізнався з повідомлення Радіо Свобода.
Експерти стверджують, що всі держави «ядерного клубу» – росія, США, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль та КНДР – мають намір збільшити кількість боєголовок у найближчі роки та проводять модернізацію ядерних арсеналів.
«Попри те, що торік було досягнуто значних успіхів як у галузі контролю над ядерними озброєннями, так і в галузі ядерного роззброєння, ризик застосування ядерної зброї зараз здається вищим, ніж будь-коли з розпалу «холодної війни»,йдеться в коментарі до доповіді SIPRI директора інституту Дена Сміта.
За даними SIPRI, минулоріч відбулося незначне скорочення ядерних арсеналів – з понад 13 тисяч до 12,7 тисяч, з них 9,4 тисяч – активні та потенційно готові до використання. Як зазначає інститут, скорочення запасів пов’язане з тим, що росія та США зняли з озброєння застарілі системи, а кількість боєзарядів, придатних для використання залишається на тому ж рівні. Однак у SIPRI очікують, що найближчим десятиліттям арсенали зростатимуть.
За словами експерта SIPRI Ханса Крістенсена, є явні ознаки того, що процес скорочення ядерних озброєнь, який тривав з часів закінчення «холодної війни», завершений.
Лідери за кількістю розгорнутих ядерних боєголовок станом на січень 2022 року:
- США – 1744 (разом із запасом – 3708);
- росія – 1588 (4477);
- Франція – 280 (290);
- Великобританія (у 2021 році країна відмовилася від публікації даних по ядерних боєголовках) – 120 (180).
Ядерний запас має також Пакистан – 165 боєголовок, Індія – 160, Ізраїль – 90 та КНДР – 20.
За даними SIPRI, США і росія в сукупності мають більш ніж 90% ядерної зброї, що є у світі, йдеться в доповіді. Інші сім ядерних країн розробляють і розгортають нові системи озброєнь або оголосили про намір зробити це.
У SIPRI заявляють, що через війну в Україні загострюється риторика з боку країн «ядерного клубу». Як йдеться у доповіді, через початок війни росії в Україні діалог росії та США щодо стратегічної стабільності зайшов у глухий кут, і жодна з інших ядерних держав не веде переговори про контроль над озброєннями.
Скільки часу потрібно, щоб сховатися від ядерної атаки і як діяти