Кожен п’ятий в Україні працює неофіційно

Через тіньову зайнятість Україна щорічно втрачає тільки від несплати ПДФО близько 42,5 млрд грн, 60% яких мають спрямовуватися до місцевих бюджетів, а також 52 млрд грн з ЄСВ.

Про це з посиланням на UBR пише kurs.com.ua, передає NNS.

Ці цифри розраховані виходячи з мінімальної заробітної плати, але рівень недонадходжень буде ще вищим, якщо враховувати середній розмір зарплат в Україні, розповіла заступник міністра економіки Світлана Глущенко.

Чиновник пояснила, що під час підрахунку загальних втрат від тіньової зайнятості також слід враховувати не прямі, але непрямі – “втрачені життя громадян через неналежні умови праці та інвестиції, які не надійшли через відсутність нормального конкурентного середовища”, вказала заступник міністра.

На її думку, в цілому Україна втрачає від тіньового праці “мільярди, якщо не сотні мільярдів гривень”.

Глущенко також вказала, що наразі фактично кожен п’ятий українець працює неофіційно. За даними Держстату, в розрізі професійних сфер найбільшу кількість незадекларованої праці в “найпростіших професіях, які не потребують спеціальної підготовки або освіти” (1,445 млн осіб).

Багато неоформлених працівників і серед кваліфікованих фахівців з інструментами (331 тис.), працівників торгівлі та послуг (132,9 тис.). Однак поширений неформальний сектор і серед професіоналів (44,9 тис.), фахівців (28,9 тис.), керівників (5,5 тис.), технічних службовців (4,4 тис.).

“Той факт, що неформально зайнятими є переважно особи з невисоким рівнем освіти, які виконують просту, некваліфіковану працю, формує в суспільстві негативне ставлення до робітничих професій. Як наслідок, молодь відмовляється від робітничих професій, створює певний дисбаланс на ринку праці”,вважає Глущенко.

Заступник міністра нагадує, що за останніми даними Держстату найбільше число неоформлених працівників, у розрізі галузей економіки, припадає на сільське господарство (1,464 млн осіб) – це 44,7% від всього неофіційно зайнятого населення України.

Значне число українців працює без трудового договору у сфері будівництва (556,9 тис. – 17%), а також на підприємствах оптової і роздрібної торгівлі (520 тис. – 15,9%). У той же час у промисловості неофіційно працює 183,4 тис. осіб, що становить 5,5% від усього неформального зайнятого населення України.

Усього ж зараз, за підрахунками Держстату, в Україні 3,27 млн осіб повністю або частково працюють без оформлення. Глущенко, втім, акцентує, що точну кількість неоформлених працівників назвати складно.

“До них (3,27 млн неоформлених працівників – прим. ред.) треба було б додати дані про людей, які отримують зарплату “в конверті”, не оформляють роботу за сумісництвом, мають інші договори замість трудових. Але офіційних даних про це немає “,зазначила Глущенко.

To Top