Чи справді в Чорнобилі можна буде орендувати квартиру

Чорнобильська зона як туристичний об’єкт скоро може вийти на новий рівень. Фонд держмайна планує віддати в оренду тут 35 об’єктів, що може стати поштовхом для нових інвестицій та розвитку туристичної інфраструктури.

Про це NNS дізнався з повідомлення BBC News Україна.

Новина про новий пакет нерухомості під оренду в зоні відчуження у жовтні облетіла українські та західні ЗМІ.

Зокрема, британська Times повідомила, що на торги виставлять “величезні квартири”, щоб “заохотити людей оселитися в Чорнобильській зоні”.

Фонд держмайна справді офіційно повідомив, що виставить під оренду 35 об’єктів держмайна в зоні відчуження, але, як повідомили BBC News Україна у фонді, йдеться не про житло, а про комерційну нерухомість.

“Через неможливість приватизації в зоні відчуження, оренда залишається тут єдиним інструментом для залучення інвестицій”,заявляв раніше заступник голови фонду Костянтин Кошеленко.

А це, на його думку, може дати поштовх розвитку туризму, ринку послуг та об’єктів зеленої енергетики в зоні.

Взяти в оренду будівлі та приміщення в Чорнобильській зоні можна було й раніше, розповідає BBC News Україна представник пресслужби Фонду держмайна Ярослав Римар.

Але завдяки новому законодавству, яке набуло чинності в лютому 2020 року, тепер цей процес став набагато прозорішим та простішим. Усі торги відбуваються онлайн через систему Prozorro. А об’єкт до смаку можна обрати в системі на сайті orenda.gov.ua, наче в інтернет-магазині.

Скільки саме приміщень винаймають в Чорнобильській зоні просто зараз, у Фонді держмайна не змогли уточнити. В електронній системі поки що не видно договори оренди, які уклали до реформи 2020 року і термін яких ще не сплив.

Проте ні раніше, ні зараз немає мови про те, щоб у Чорнобильській зоні здавати в оренду постійне житло, каже Ярослав Римар.

“За законом, жити там не можна, – пояснює співрозмовник. – Там справді є колишні старі двоповерхові будинки, де колись жили і були прописані люди, але зараз там не можна буде купити квартиру, зареєструватися та жити”.

За його словами, закон дозволяє туристам перебувати в зоні до п’яти днів, тож такі будинки цілком можуть стати майбутніми готелями та хостелами, які не вважаються житловою забудовою.

Таку перспективу представники локального туризму вітають. Тієї туристичної інфраструктури, що зараз є в зоні, не вистачає катастрофічно, каже Олена Фоміна, керівниця туристичної компанії Gamma Travel, яка проводить тури в Чорнобильську зону.

“У Чорнобилі дійсно здані в оренду декілька будівель, активно працює кафе і готель “Десятка”, є хостел “Полісся”. Але, на жаль, якщо ми говоримо про якість, про якийсь преміум сегмент, то цього в Чорнобильській зоні немає”,каже вона.

Все це розташоване у місті Чорнобиль, а у Прип’яті ночувати не можна – зона із суворими обмеженнями.

З харчуванням справа також не краща. За її словами, у туристів, які приїжджають сюди, є небагато варіантів поїсти. Це, зокрема, їдальня №19 при Чорнобильській АЕС та кафе “Десятка”.

“Попит перевищує пропозицію, доводиться чекати в чергах і все одно – це таки їдальня, це не ресторан, – каже Фоміна. – Якби там з’явився заклад, де за адекватну ціну надавали б якісне, класне харчування, або з’явився готель в нормальному розумінні, я думаю, що це було б чудово і мало б великий попит”.

“90% відвідувачів – це іноземці, і ресторан української кухні в Чорнобилі – це було б дуже круто, бо ми б знайомили не лише з нашою трагічною історією, але також з нашим сьогоденням і нашою культурою”,додає вона.

To Top