Купити квартиру в Дніпрі

Нова виплата на дітей, «зимова тисяча», підвищення податків, бронювання по-новому – головні зміни у грудні 2024 року

Нова виплата на дітей, «зимова тисяча», підвищення податків, бронювання по-новому – головні зміни у грудні 2024 року

У грудні 2024 року на українців чекають низка подій і важливих змін, про які варто знати. Вони стосуються податків, мобілізації, а також грошової допомоги.

«Новини України – НСН» розповідають про основні нововведення.

Головні зміни у грудні 2024 року

Військовий збір та інші податки

З 1 грудня почнуть діяти нові закони, що передбачають підвищення податків та військового збору. Раніше планувалося, що ухвалений 10 жовтня закон запровадять “заднім числом”, з 1 жовтня.

Проте президент Зеленський півтора місяця не підписував його, але й не накладав вето. 28 листопада Офіс президента повідомив, що президент підписав і цей закон, і державний бюджет на 2025 рік, доходи якого сформовані з урахуванням нових податків.

Зміни, зокрема, передбачають суттєве підвищення військового збору з доходів громадян – з 1,5% до 5%. Для ФОПів ставка становитиме 10% від мінімальної зарплати для платників єдиного податку 1, 2 та 4 груп і 1% – платників 3 групи.

Окрім того, збільшуються ставки податку на надприбуток для банків і небанківських фінансових установ.

В уряді очікують, що надходження до бюджету після запровадження нових податків у 2025 році становитимуть 137 млрд гривень.

Новий порядок бронювання

Нова виплата на дітей, «зимова тисяча», підвищення податків, бронювання по-новому – головні зміни у грудні 2024 року

З 1 грудня відновиться бронювання працівників від мобілізації, але правила такого бронювання будуть змінені. Уряд оприлюднив документ про критерії надання броні військовозобов’язаним, а також визнання підприємств, які мають на це право, критично важливими.

Нові правила запроваджуються після півторамісячних перевірок обґрунтованості бронювання, а також відповідності підприємств статусу критично важливих.

За даними міністерства економіки, за результатами аудиту 95% підприємств зберегли статус критично важливих. Але уряд обіцяє щомісячні перевірки таких підприємств.

До них застосовуватимуться чіткі вимоги: статус “критично важливого” має бути погоджений з міністерствами економіки та оборони, а підприємство не повинно мати боргів зі сплати ЄСВ та податків.

Списки на бронювання керівники підприємств тепер мають подавати лише через застосунок “Дія”.

Для бронювання працівника його заробітна плата має бути не меншою ніж 20 тис гривень.

Уряд надав підприємствам право просити Міноборони збільшити квоту заброньованих працівників понад встановлений ліміт 50%.

Кабмін також скасував можливість враховувати жінок до загального числа військовозобов’язаних на підприємстві, а також надав можливість міняти заброньованого працівника іншим, але не частіше за один раз на місяць.

На початок листопада, за даними міністерства економіки, від мобілізації було заброньовано понад 900 тис громадян.

“Тисяча Зеленського”

Нова виплата на дітей, «зимова тисяча», підвищення податків, бронювання по-новому – головні зміни у грудні 2024 року

З початку грудня уряд обіцяє почати виплати 1000 гривень за президентською програмою “Зимова підтримка“. Програма запрацювала вже сьогодні, а українці, які взялися штурмувати “Дію” і Монобанк фактично “поклали” ці сервіси.

Згідно з програмою, кожен громадянин, включно з дітьми, отримає 1000 грн для придбання товарів українського виробництва і для оплати послуг – на ліки, одяг, українські книжки, на квитки у театр і на проїзд Укрзалізницею, оплату комуналки.

Окрім того, ці гроші можна буде витратити на донати армії та волонтерських фондів.

Метою програми Володимир Зеленський називав підтримку кожної сім’ї, а також бізнесу.

Для отримання цієї допомоги потрібно відкрити спеціальний рахунок, у додатку “Дія”, знайти послугу “Зимова підтримка” і подати заявку на отримання допомоги.

Пенсіонери віком старші ніж 60 років та особи з інвалідністю 1 та 2 групи, які отримують пенсію чи соціальну допомогу через Укрпошту, зможуть отримати тисячу гривень також через цю установу.

Щодо дітей, то подати заявку на кошти для них слід також через “Дію”, але це можна зробити лише за наявності у батьків чи опікунів електронного відображення свідоцтва про народження дитини.

Подати заявку на отримання коштів можна впродовж трьох зимових місяців. Використати – до 31 грудня 2025 року.

Виплату не можуть оформити ті, хто перебуває за кордоном або на тимчасово окупованій території.

Нова виплата на дітей

Нова виплата на дітей, «зимова тисяча», підвищення податків, бронювання по-новому – головні зміни у грудні 2024 року

У грудні уряд планує виділити кошти за ще однією програмою – “Тепла зима“. Одноразово, по 6,5 тис гривень мають отримати три групи родин:

  • родини, які є малозабезпеченими сім’ями з дітьми;
  • сім’ї-ВПО з дітьми, які отримують виплати на проживання, отримають гроші на кожну дитину до 18 років;
  • таку допомогу нарахують особам з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб.

Ці кошти, як сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль можна використати на придбання “теплого одягу, взуття та інших речей, які потрібні взимку”.

Як пояснили у Мінсоцполітики, гроші надійдуть впродовж першої половини грудня разом із соціальною допомогою, яку щомісячно отримують вразливі категорії дітей.

Мінсоцполітики наголошує, що додатково звертатися за виплатами нікуди не потрібно, бо завдяки інформації в державних реєстрах виплати призначать автоматично, а кошти надійдуть на карткові рахунки.

У міністерстві пояснили ВВС Україна, що вимога купувати лише теплі речі не є обов’язковою. Ідеться про витрати на все, що потрібно таким родинам.

Там кажуть, що виплатою скористаються батьки понад пів мільйона дітей.

Національна соціальна сервісна служба перевірятиме, чи дійсно кошти отримали малозабезпечені діти і діти ВПО, але не контролюватиме, що саме вони купуватимуть за ці гроші, кажуть в Мінсоцполітики.

Ліквідація МСЕК

До кінця грудня будуть ліквідовані МСЕК – медико-соціальні експертні комісії. Натомість уряд обіцяє запровадити “цифрову, прозору модель європейського зразка”.

Функції МСЕК передадуть до кластерних та надкластерних лікарень, тобто, фактично, до місцевих лікарень, які отримали такий статус під час медичної реформи.

Всі кластерні і надкластерні лікарні підключені до електронної системи охорони здоровʼя ЕСОЗ, і рішення про встановлення інвалідності ухвалюватиметься на основі даних, записаних у системі, пояснював міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Ліквідації МСЕК вимагав у жовтні президент Володимир Зеленський після низки гучних корупційних скандалів. Правоохоронні органи виявили багато прикладів незаконного збагачення керівників МСЕК у регіонах завдяки, як вважають, хабарям на фальсифікації діагнозіви, які давали право униканути мобілізації.

Згідно з указом президента, також до кінця року мають бути переглянуті рішення про надання інвалідності посадовцям різних відомств, які ухвалювали МСЕК.

Окрім того, президент зобов’язав переглянути механізм нарахувань пенсій посадовцям.

Новий закон про протидію насильству

19 грудня набере чинності закон, що передбачає більшу відповідальність за домашнє насильство.

Одна з найважливіших норм передбачає визнання дитини потерпілою, якщо навіть їй шкода не заподіяна, але в її присутності було вчинено домашнє насильство або насильство за ознакою статі.

Окрім цього закон встановлює відповідальність за вчинення насильства неповнолітніми віком від 16 до 18 років на загальних підставах.

Запроваджена також адміністративна відповідальність за сексуальні домагання.

Ці зміни пов’язані з ратифікацією парламентом конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок, домашньому насильству та протидії цим явищам.

За даними Офісу генерального прокурора, кількість зафіксованих випадків домашнього насильства в Україні зросла майже на 80% у порівнянні з минулим роком. Про це у жовтні розповідала очільниця відділу протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора Ірина Шурхно.

Заборона на вилов раків

Нова виплата на дітей, «зимова тисяча», підвищення податків, бронювання по-новому – головні зміни у грудні 2024 року

З метою збереження й охорони раків у період їх спарювання, виношування ікри та першої линьки, з 1 грудня 2024 року на переважній більшості рибогосподарських водних об’єктів України розпочинається заборона на вилов раків.

За вилов раків у цей період передбачено покарання від адміністративного штрафу до кримінальної відповідальності, а також відшкодування нанесених рибному господарству збитків. Компенсація за одного незаконно виловленого рака становить 3 332 грн.

Водночас у Мінагро звертають увагу рибалок, що на річці Дунай та придунайських озерах заборона розпочнеться 5 грудня, а на Київському, Канівському, Кременчуцькому, Кам’янському і Дніпровському водосховищах — з 15 грудня.

На Закарпатті домінуючі угруповання річкових раків сформовані червонокнижним широкопалим раком, заборона на вилов якого діє протягом всього року.

 

Ще новини України: Церковний календар на грудень 2024 року: коли Миколая та Різдво

Усі головні новини України – ТУТ

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу