На Запоріжжі окупанти створили розвідувально-ударний комплекс, до складу якого входять розвідувальні БПЛА та стартова батарея “Іскандер” на чергуванні, що знаходиться в окупованому.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів заступник Командувача ракетних військ і артилерії ЗСУ Сергій Мусієнко, передають «Новини України – НСН».
На Запоріжжі окупанти створили розвідувально-ударний комплекс: в чому небезпека
За словами військового, росіяни проводять розвідку у повітрі, і реагують миттєво
“Вони проводять постійне чергування в повітрі їхніх розвідувальних БПЛА – це “Орлан”, Zala, Supercam. Їх постійно багато у повітрі. Ми це відчуваємо на собі”, – сказав Сергій Мусієнко
Він пояснив, як працює розвідувально-ударний комплекс.
Якщо якийсь з цих БПЛА виявляє на Запорізькому напрямку ціль – то час від фіксації до завдання по ній удару “Іскандером” становить до 20 хвилин. Тобто якщо над Дніпром чи Запоріжжям чергує їхній розвідувальний БПЛА, то протягом 20-30 хвилин є ризик завдання удару. Єдина раціональна протидія цьому станом на тепер – це ураження цього БПЛА, – сказав військовий
За його словами, ЗСУ стикались з цим, адже вони дуже полювали на наші ракетні підрозділи та підрозділи ППО, але більшість їхніх ударів була по хибних цілях.
Артилерія – це всепогодний рід військ, ми застосовуємо різні види боєприпасів, з різною глибиною ураження, з відповідним часом реакції – у нас усе це є. Але якщо не буде закрите небо – ми не зможемо виконувати завдання, коли ворог може “Іскандером” уразити ціль з реакцією у 20 хвилин, – додав він
Це почалося ще у 2023 році
Зазначимо, що росіяни почали застосовувати вдосконалений розвідувально-ударний комплекс ще у 2023 році, намагаючись виявити та знищити установки Patriot і ракетно-артилерійської системи М142 HIMARS.
Про це писав військовий експерт Себастьян Роблен у виданні Popular Mechanics, якого цитували Тексти.
Експерт зазначав, що до цього часу російські військові літаки й ракети не дуже успішно вражали мобільні цілі в оперативній глибині — такі як конвої постачання і підкріплення, мобільна артилерія і системи ППО. А багато з тих ударів, які намагалися завдати, знищили ретельно продумані українські приманки.
Росія приділила значну увагу націлюванню на батареї Patriot невдовзі після їхнього прибуття на театр бойових дій навесні 2023 року. Але ці системи (коли вони розгорнуті) можуть ефективно захищатися від ракет, і російський шквал гіперзвукових ракет зміг лише частково пошкодити одну установку, яку невдовзі відремонтували. Два удари в березні 2024 року можуть свідчити про те, що Росії пощастило, і вона влучила в мобільні цілі під час тривалих періодів їхньої нерухомості і неприхованості. Але, можливо, це свідчить і про те, що Росія вдосконалила свій розвідувально-ударний комплекс, — писав Роблен
Експерт з російських військових безпілотників і технологій штучного інтелекту Семюель Бендет також припускав, що такі удари по високоцінних українських системах є частиною еволюції російських розвідувальних сил/ударних засобів.
Ці атаки свідчать про те, що російські розвідувальні безпілотники проникли глибше над контрольованою Україною територією, швидко передаючи цілевказівки системам балістичних ракет “Іскандер-М”, які потенційно були розгорнуті за кілька сотень кілометрів від неї.
Експерти зазначали, що Росії ніколи не бракувало ударних озброєнь, але їй більше заважали організаційні і доктринальні проблеми — артилерія часто надто довго реагувала на запити про вогневу підтримку поза межами своєї безпосередньої вертикалі командування — і марнотратно витрачала боєприпаси.
А от з 2023 року ситуація почала мінятися. Більш точні удари ворога відображали подальші організаційні інновації, які пов’язали російські розвідувальні безпілотники з пусковими установками “Іскандер”, що перебувають у стані готовності, ще глибше простягаючи ланцюг “мисливець-вбивця”, що складається з навідника і стрільця, над українським повітряним простором.
Фахівці наголошували, що Україна повинна взяти до уваги російські глибокі удари і сформулювати контрзаходи для зменшення ризиків ще глибших російських ударів у майбутньому.
Раніше ми повідомляли: Масована повітряна атака 17 листопада: масштабний удар по енергетиці, є загиблі – все, що відомо